مسئول سازمان بسیج كارگری در گزارش كاروخدمت مطرح كرد

ماجرای شیفت ایثار در ۲۵۰۰ كارخانه بزرگ كشور

ماجرای شیفت ایثار در ۲۵۰۰ كارخانه بزرگ كشور به گزارش كاروخدمت مسئول سازمان بسیج كارگری با اشاره به اینكه بیمه و وضعیت قرارداد مشكل اصلی كارگران است، اظهار داشت: تعیین منطقه ای دستمزد، باعث می شود كه اختلافات بین مزد و هزینه كاهش پیدا كند.علی حسین رعیتی فر در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد مشکلات جامعه کارگری، تصریح کرد: ماده ۴۱ باید مبنای تعیین دستمزد کارگران باشد. هم اکنون اختلافی بین حقوقی که پرداخت می شود و توقع کارگران بوجود آمده است که این مورد به علت این است که طی سال های گذشته، ملاک قانونی برای تعیین حقوق و دستمزد را رعایت نکردیم. همین مسئله سبب شد خلائی بین سبد معیشت و پرداختی به وجود آید.
مسئول سازمان بسیج کارگری و کارخانجات کشور با اشاره به اینکه کارفرماها موافق افزایش مزد بیشتر از آنچه که تصویب گردید بودند، تصریح کرد: امیدواریم در شرایط پساکرونا، شورایعالی کار بتواند یک بازبینی و کمکی به جامعه کارگری کند.
وی تصریح کرد: دغدغه همه چرخیدن چرخ تولید است و بیشتر کارگران معتقدند که مزد تصویب شده عادلانه نیست اما باید تولید و کار پایدار بماند. خلأ حوزه دستمزد این است که مزد منطقه ای تعیین نمی گردد و کارگران در شهرهای بزرگ و کوچک به یک اندازه مزد دریافت می کنند. اگر به آن سمت برویم که شورایعالی کار، دستمزد را بر مبنای منطقه تعریف کند، باعث می شود که اختلافات بین مزد و هزینه کاهش پیدا کند.
رعیتی فر به قراردادهای موقت اشاره نمود و اظهار داشت: این ایراد مربوط به قانون کار می شود. در چندین سال قبل بازبینی در قانون کار صورت گرفته اما این مورد هنوز در مجلس مطرح نشده است. امیدواریم مجلس یازدهم، بتواند قانون کار را به سرانجامی برساند و دغدغه جامعه کارگری را به حداقل برساند.
مسئول سازمان بسیج کارگری و کارخانجات کشور در ادامه با اشاره به مشکلات جامعه کارگری، تصریح کرد: وضعیت قرارداد مشکل نخست کارگران است. مسئله دیگر بحث بیمه کارگران است چونکه خیلی از آنها در کارگاه های کوچک فعالند و بیمه نیستند؛ نزدیک به ۷ میلیون کارگر صنفی داریم و دولت سهم کوچکی را برای بیمه خویش فرما و کمک به این حوزه در نظر گرفته است.

عرضه و تقاضای مواد بهداشتی به تعادل رسیده است
وی در ادامه با اشاره به فعالیت سازمان بسیج کارگری و کارخانجات کشور، تصریح کرد: پس از انقلاب و شروع جنگ تحمیلی، بسیج کارگری شکل و انسجام گرفت تا علاوه بر انجام کارهای تولیدی، فرآیند جذب و سازماندهی بسیجیانی که در مناطق جنگی بودند را بر عهده گیرد؛ در طول جنگ هم ۱۴ هزار شهید کارگری داشتیم.
مسئول سازمان بسیج کارگری و کارخانجات کشور اضافه کرد: سازمان بسیج برای هدفمند کردن فعالیت ها، علاوه بر جذب و سازماندهی، پس از جنگ شرایطی که به حوزه اقتصادی و تحریم روی داد کوشش کرد با نقش آفرینی و مؤثرتر در مراکز تولیدی ظاهر شود تا رفع موانع تولید اتفاق افتد وهمچنین در جنگ اقتصادی به احوال تولید کمک گردد.
وی با اشاره به شیوع کرونا، تصریح کرد: در روزهای کرونا بسیاری از مراکز تولید ما آمادگی تولید مواد ضدعفونی کننده را نداشتند و خیلی از کارخانه ها خط تولید عوض کردند و یا شیفت هایی را اضافه کردند تا بتوانند تقاضای مردم را پاسخ دهند. مواد ضدعفونی کننده بر پایه الکل صرف کادر درمانی می شد و در اسفند خلأ توزیع داروخانه ای داشتیم چونکه خط تولید کارخانه ها هنوز نتوانسته بودند نیاز مردم را پاسخ دهند.
رعیتی فر اظهار داشت: ۲۰۰ کارخانه در حوزه مواد ضدعفونی کننده وارد کار شدند که از این تعداد ۱۰ کارخانه منحصراً مشغول به تولید مواد ضدعفونی کننده و شوینده برای بیمارستان ها هستند و بقیه کارخانه ها تلاش کردند خط تولید خویش را به تولید مواد ضدعفونی کننده اختصاص دهند. هم اکنون هم عرضه و تقاضا در این عرصه به یک تعادلی رسیده است و مشکلات اولیه که در حوزه کرونا داشتیم، برطرف شده است که مدیون تلاش کارگران و کارفرماها هستیم که چند شیفت کار کردند.
شیفت ایثار کارگران
وی در مورد شیفت ایثار، تصریح کرد: پس از جنگ جهانی دوم می گفتند کارگران ۳ شیفت کار می کردند و دو شیفت مزد می گرفتند؛ این مسئله در کشور با فرهنگ ایرانی-اسلامی بسیار غنی تر بود. کارگران ما در زمان جنگ و زمان های مختلف برای تأمین نیازهای مردم و چرخاندن چرخ تولید تلاش مضاعف کردند.
مسئول سازمان بسیج کارگری و کارخانجات کشور با اشاره به اینکه در ۲۵۰۰ کارخانه و مرکز تولیدی پایگاه بسیج داریم، اظهار داشت: ما در سال ۹۷ «شیفت ایثار» را در مراکز و کارخانه هایی که پایگاه بسیج داشتیم، سازماندهی کرده و اعلام کردیم که برای آزمایش، ۴۰۰ کارخانه شیفت ایثار را با هدف افزایش تولید، ارتقای بهره وری، کمک به جمع آوری ضایعات کارخانه و انجام کارهای زمین مانده اجرا کنند. با عنایت به استقبال خوبی که صورت گرفت، در فاز بعدی این ۴۰۰ کارخانه به ۵۶۰ کارخانه افزایش یافت و تعداد نفرات هم به ۱۰۰ هزار کارگر رسید که به صورت داوطلبانه یک روز در شیفت ایثار حضور یابند. در فاز بعدی تعداد کارگران به ۱۵۰ هزار نفر افزایش یافت که حتی بعضی از کارگران هم عضو پایگاه بسیج نبودند.
وی اضافه کرد: از اوایل اسفند خیلی از مراکز تولید چه آنهایی که ما پایگاه داشتیم و چه آنهایی که فاقد پایگاه بودند، با سازماندهی پای کار آمدند و یک شیفت را به شیفت ایثار اختصاص دادند تا نیاز مردم را رفع کنند.
رعیتی فر در ارتباط با اینکه شیفت ایثار تا چه زمانی ادامه دارد، تصریح کرد: اوایل نیاز زیادی به مواد ضدعفونی کننده داشتیم و الان این نیاز کمتر شده است و به تعادل رسیده است و دیگر آن فشار اولیه بر کارخانه ها نیست. به هر حال تا زمانی که نیاز باشد شیفت ایثار اجرا خواهد شد.

شناسایی ۳.۵ میلیون خانوار نیازمند به دریافت بسته معیشتی
وی در مورد عرضه بسته های حمایتی به کارگران، اظهار داشت: در شرایط کرونا، خیلی از مشاغل خدماتی ما تعطیل شده اند و کارگران، خدماتی، روزمزد، فصلی و … به مشکل خورده اند، ما بعنوان سازمان بسیج، در حال پیگیری هستیم تا رزمایش کمک مومنانه را با تأمین حداقل بسته های معیشتی اجرا نماییم.
رعیتی فر اضافه کرد: هدفمان شناسایی کارگران و افرادی است که از هیچ نهادی سبد حمایتی دریافت نمی کنند که تابحال ۳.۵ میلیون خانوار شناسایی شده اند که عمده آنها را کارگران روزمزد و فصلی تشکیل داده اند که مشمول قانون کار نیستند. با همکاری بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، کمیته امداد و سازمان بهزیستی، بسته معیشتی به این افراد اعطا خواهیم کرد که اولین مرحله روز پنج شنبه ۴ اردیبهشت ماه نزدیک به یک میلیون بسته در ۱۵ استان توزیع شد که امیدواریم تا ۱۵ ماه رمضان بتوانیم مرحله دوم را هم توزیع نماییم.
رفع موانع تولید ۲۸۰ کارخانه در سال ۹۸
وی در ادامه با اشاره به اینکه به دنبال کمک به مراکز تولیدی هستیم و در این راستا طرحی را در سازمان پیگیری می نماییم، اظهار داشت: طرحی را تحت عنوان «طرح شهید کریمی» که این شهید در زمان جنگ، کارخانه را توانست با کمک کارگران دیگر سرپا نگه دارد، در دستور کار قرار داده ایم که در همین ارتباط بعنوان حلقه واسط با استفاده از ظرفیت بسیج و سپاه توانستیم سال قبل به ۲۸۰ کارخانه کمک نماییم که موانع تولیدشان برطرف شود. بعنوان مثال کارخانه ای در استانی مشکلات پرداخت به اداره گاز داشته که ما پیگیری کردیم تا این کارخانه به صورت اقساطی بدهی خویش را بپردازد و کارخانه سرپا ماند. خیلی از گره ها را در بخش تولید با همین ارتباط بین بخشی می توان حل کرد.
مسئول سازمان بسیج کارگری و کارخانجات کشور اظهار داشت: بعنوان مثال کارخانه ای در شیراز با ۴۰۰ چرخ صنعتی، به علت بروز مشکلات ۸ سال تعطیل شده بود که اواسط اسفند پیگیری کردیم و با کمک قوه قضائیه و دادگستری استان، کارخانه فعال شد و ۵۰۰ هزار ماسک تولید می کنند و ۱۰۰ نفر شاغل مستقیم و ۲۰۰ نفر شاغل غیرمستقیم شدند.
رعیتی فر اضافه کرد: نزدیک به ۸۸ هزار واحد صنعتی در کشور داریم که نیاز دارند رصد شوند و مشکلاتشان رفع گردد. ۱۵ کشور همسایه با جمعیت ۶۰۰ میلیونی داریم که می توانند جامعه هدف صادراتی کارخانه های ما باشند و همینطور اشتغال را رونق بخشند.

1399/02/10
19:54:41
5.0 / 5
1815
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بیمه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید