زخم كرونا بر پیكر نیمه جان جامعه كارگری كهگیلویه و بویراحمد

زخم كرونا بر پیكر نیمه جان جامعه كارگری كهگیلویه و بویراحمد كاروخدمت: كارگران استان كهگیلویه و بویراحمد كه به سبب پایین بودن دستمزد، بهره مند نبودن از بیمه و پرداختن نشدن بموقع حقوق همیشه دارای مشكلات معیشتی فراوانی بوده اند این روزها با انتشار ویروس كرونا زندگی سختی را تجربه می كنند.


۷۴ هزار کارگر در کهگیلویه وبویراحمد در بخش های ساختمانی، خدماتی، تولیدی و توزیعی فعالیت می نمایند که تعداد پرشماری از این نقش آفرینان تولید بعد از انتشار ویروس کرونا شغل خودرا از دست داده اند.
با توجه به اینکه الان بیش از نیمی از نیروی کار کشور کارگر هستند توجه بیشتر به معیشت آنان می تواند نقش اثرگذاری در جهش تولید بعنوان شعار امسال رهبر فرزانه انقلاب اسلامی داشته باشد.
نگاهی به درآمد کمتر از ۲۲ میلیون ریالی کارگران پرده از قصه غم انگیز فاصله بین درآمد و هزینه های زندگی این قشر زحمتکش برمی دارد.
کارشناسان اقتصادی می گویند: هر خانوار سه یا چهار نفره برای تامین هزینه های زندگی خود در شرایط معمولی نیازمند ۴۹ میلیون ریال پول است.
افزایش دستمزد کارگران که بدون امضای نمایندگان این صنف به تصویب رسید بسیار کمتر از این آمار است.
پنجم تا یازدهم اردیبهشت که به نام هفته کار و کارگر نامگذاری شده است فرصتی برای مطرح کردن مشکلات جامعه کارگری شمرده می شود.
مشکلات کارگران
یک پاکبان کهگیلویه و بویراحمدی می گوید: تا قبل از انتشار ویروس کرونا تاخیر در پرداخت حقوق ناچیز پاکبانان دغدغه اصلی آنان بود اما در ۲ ماهه گذشته ترس از ابتلای به بیماری کرونا به سبب ناچار بودن برای کار کردن در شرایط محیطی سخت بر نگرانی های این قشر افزوده شده است.
مراد هدایتی اضافه کرد: روزهای کرونایی در صورتیکه خیلی از کسب و کارها تعطیل ویا به صورت دورکاری فعالیت می کردند اما نارنجی پوشان شهرداری در خط مقدم مبارزه با انتشار ویروس کرونا ایثارگرانه فعالیت می کردند.
وی بیان کرد: در این روزهای زباله گردها نیز با پراکنده کردن زباله ها زحمت پاکبانان را دوچندان کرده اند اما با این وجود کارگران پاکبان در سنگر خدمت به شهروندان از هیچ تلاشی فروگذار نکرده اند.
فردی که در واحدهای مسکونی برای یک نقاش کارگری می کند می گوید: بعد از انتشار ویروس کرونا به سبب ترس مردم از سرایت این بیماری بازار کار در این حوزه کم رونق شده است.
او عنوان کرد: قبل از انتشار ویروس کرونا هم بعضی روزها بیکار بودیم و حالا گل بود به سبزه هم آراسته شد.
وی با اشاره به درآمد پایین خود اظهار داشت: قسمتی از همین حقوق اندک هم صرف خرید اقلام بهداشتی مانند ماسک و مواد شوینده می شود.
او اشاره کرد: بااینکه دولت با پرداخت هزینه های کمک معیشتی برای بهبود وضعیت اقشار کم درآمد بعد از انتشار ویروس کرونا کوشش کرد اما کارگران روزمزد نیازمند حمایت بیشتر مسئولان هستند.
کارگران استان به روایت آمار
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: ۷۴ هزار کارگر بیمه شده در استان فعالیت می نمایند که هفت هزار و ۴۳۹ نفر از آنان به سبب انتشار ویروس کرونا شغل خودرا از دست داده و در سامانه اداره کار برای دریافت بیمه بیکاری نامنویسی کرده اند.
پروانه نیک مرام اظهار داشت: ۶هزار و۳۰۴ کارگر کهگیلویه وبویراحمدیکه زیر چتر حمایتی هیچ نهادی نیستند نیز به این دستگاه متولی مراجعه نموده اند.

وی اشاره کرد: بر طبق برنامه ریزی مقرر است تسهیلات حمایتی ویژه ای برای پشتیبانی از کارگران به کارفرمایان اختصاص داده شود که از هفته سوم اردیبهشت در اختیار آنان قرار خواهد گرفت.
نیک مرام اشاره کرد: به کارفرمایانی که در شرایط سخت کرونایی کارگران خودرا حفظ نموده اند تسهیلات بانکی ارزان قیمت اعطاء خواهد شد.
وی اظهار داشت: این تسهیلات به مبلغ ۱۲۰ تا ۱۶۰ میلیون ریال با سود ۱۲ درصد پرداخت می شود.
دیدگاه نماینده جامعه کارگری کهگیلویه وبویراحمد
دبیر اجرایی خانه کارگر کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: تحقق بیمه بیکاری مهمترین خواسته کارگران لطمه دیده از انتشار ویروس کروناست که قسمتی از آن تابحال انجام شده است..
علیرضا جنتی با اشاره به شرایط سخت کارگران کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: این قشر زحمتکش از مسئولان می خواهند پرداخت بیمه بیکاری هر چه زودتر تحقق یابد.
وی بیان کرد: طبق قانون ماده ۴۱ قانون شورای عالی کار افزایش دستمزد باید بر طبق تورم باشد اما در صورتیکه نرخ تورم ۴۲ درصد است میزان افزایش دستمزد کارگران ۲۱درصد است که این امر موجب کاهش شدید قدرت خرید این قشر زحمتکش شده است.
جنتی عنوان کرد: الان خیلی از کارگران شاغل در واحدهای صنفی استان بیمه نیستند که این امر موجب نارضایتی و نبودن امنیت شغلی برای آنان شده است.
کارگران نیازمند حمایت بیشتر
نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ۱۵۰ سال است که برای احقاق حقوق کارگران یک روز را بنام روز جهانی کارگر نامگذاری شده است.
غلامرضا تاجگردون اضافه کرد: انتشار ویروس کرونا سال سختی را برای نه فقط برای کارگران بلکه برای کارفرمایان رقم زده است که این بحران پشتیبانی از آنان را ضروری تر از گذشته کرده است.
وی بیان کرد: کارگران در سال کرونایی امسال بیشترین لطمه را از انتشار ویروس کرونا در کشور بعد از بیکاران دیده اند که توجه به آنان باید جدی تر صورت گیرد.
تاجگردون کارگران را سنگ زیرین آسیاب خواند و ابرازامیدواری کرد: با عبور از این شرایط سخت امکان بهبود وضعیت کارگران ایجاد شود.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: دولت تدبیر و امید و مسئولان و مدیریت اجرایی و اقتصادی استان با تمام توان از کارگران و واحدهای تولیدی که هنرمندانه و خلاقانه در شرایط تحریم و فشارهای دشمنان بر روی پای خود ایستاده، حمایت خواهدنمود.
حسین کلانتری اشاره کرد: دولت به همان میزان که برای رفع موانع و تسهیل گری در امور واحدهای راکد و نیمه فعال برنامه راهبردی، تسهیلات ویژه و کارگشا و مشوق های لازم را پیش بینی کرده از شرکت ها و کارخانه های فعال در بخش های مختلف غفلت نکرده و این واحدها را عصای دست خود برای عبور از بحران های اقتصادی می داند.
تاکنون ۹۵ هزار و ۶۴۶ نفر در کشور بطور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده اند ۶ هزار و ۹۱ نفر نیزبر اثر این بیماری جان خودرا ازدست داده اند.


1399/02/18
13:05:59
5.0 / 5
2109
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید