شریعتمداری:

صاحبان مشاغل بی ثبات وام ۲ میلیون تومانی می گیرند

صاحبان مشاغل بی ثبات وام ۲ میلیون تومانی می گیرند كاروخدمت: وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی از برنامه این وزارتخانه برای اعطای وام یك میلیون و 500 هزار تا 2میلیون تومانی به حدود دو میلیون نفر از صاحبان مشاغلی مانند دستفروشان و رانندگان موتورسیكلت كه دارای شرایط كار ثابت نیستند، آگاهی داد.


به گزارش سه شنبه شب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری عصر امروز در جلسه دیدار اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری با مدیران ارشد این وزارتخانه با اشاره به شرایط جدید به وجود آمده در کشور به سبب انتشار ویروس کرونا، اظهار داشت: نمی توان از نقش فوق العاده جامعه کارگری بعنوان ستون فقرات تولید در کشور چشم پوشی کرد؛ کسانی که در این ایام در کنار مجاهدان راه سلامت با استواری و ایستادگی خود در معادن و صنایع کوچک و بزرگ در حوزه های مختلف خطوط تولید را حفظ کردند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به افزایش سرمایه اجتماعی پس از بروز بیماری کرونا اضافه کرد: کرونا موجب کاهش رشد اقتصادی در همه مناطق جهان شده است و برخی برآوردها این رکود را بزرگترین رکود اقتصادی از سال ۱۹۳۰ به این طرف می دانند. در ایران نیز برآوردهای اولیه نشان میدهد که این ویروس به حداقل ۱۵ درصد تولید ناخالص داخلی لطمه وارد میکند که ممکنست افزایش هم پیدا کند.
وی با اعلان اینکه طبق بعضی از آمارها، ویروس کرونا حدود ۵۰۰ میلیون نفر را در سطح جهان فقیر کرده است، افزود: در ایران هم طبق برخی برآوردهای بین المللی، حدود نیم برابر میزان خط فقر بالا رفته است؛ همین مساله سبب شده کرونا به یکی از مسائل اجتماعی مهم در کشور تبدیل گردد.
شریعتمداری با تاکید بر اهمیت کار و اشتغال در شرایط فعلی اضافه کرد: لطمه های ناشی از کرونا بیشتر حوزه خدمات را در ایران مورد هدف قرار داده است. البته در دنیا نیز برخی برآوردها از بیکاری حدود۳۰۰ میلیون نفر از مجموعه شاغلان تمام وقت حکایت دارد.
وی با اعلان اینکه حدود ۷۸۰ هزار نفر در سامانه بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت نام کرده اند، اظهار داشت: حدود ۶ هزار و ۵۰۰ نفر نیز انصراف خودرا از دریافت این خدمت اعلام نموده اند. همین طور برخی مراجعات به این سامانه نیز قاعده مند نبود که با پالایش های انجام شده نزدیک به ۶۵۰ هزار نفر در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام شده اند؛ این تعداد علاوه بر ۲۴۰ هزار نفری است که قبلا در صندوق بیمه بیکاری ثبت نام کرده و از مبلغ بیمه بیکاری استفاده می کردند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه اضافه کرد: برآوردهای اولیه از نیاز به حدود ۷ هزار میلیارد تومان منابع برای پوشش سه ماهه این تعداد از بیکاران حکایت دارد که با تایید رئیس جمهور ۵ هزار میلیارد تومان از این مبلغ برای حل مشکل بیکاران مستقیم تامین شده است.
شریعتمداری با اعلان اینکه خوداشتغالی و کارفرمایی در همه جهان لطمه خورده است، افزود: در جریان کرونا حدود ۴۳۶ میلیون نفر کارفرما در جهان شغل خودرا از دست داده اند. همین طور در همان ماه اول شیوع کرونا، درآمد کارگران غیررسمی نیز حدود ۶۰ درصد کاهش پیدا کرده که همین مساله موجب افزایش فقر نسبی در میان جامعه کارگری جهان تا ۳۴ درصد شده که این نرخ در میان کشورهای کمتر توسعه یافته تا ۵۶ درصد نیز پیش بینی شده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به پرداخت وام یک میلیون تومانی برای پشتیبانی از شهروندان در مقابل ویروس کرونا، اظهار داشت: این مبلغ در مرحله اول به ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار پرداخت شد؛ در هفته جاری نیز پیامک های ۷۰۰ هزار نفر دیگر دریافت شده که آنها نیز این مبلغ را دریافت خواهند کرد. پیش بینی می شود تعداد خانوارهایی که این وام را دریافت می کنند تا آخر هفته از ۲۰ میلیون سرپرست خانوار نیز بیشتر شود
شریعتمداری در ادامه اضافه کرد: از هفته آینده ثبت نام سامانه «کارا» از کارگاه هایی که دارای محدودیت بوده و جزو ۱۳ رسته شغلی هستند که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از کرونا لطمه خورده اند، آغاز خواهد شد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: وزارتخانه های ذیربط این مشاغل همچون وزارتخانه های ارشاد، صمت، جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی درخواست های این مشاغل در سامانه کارا را تایید مجدد خواهند کرد تا در نهایت همه این اطلاعات با پایگاه اطلاعاتی سازمان تامین اجتماعی تطبیق داده شود، بدین سان این تسهیلات ۱۲ درصدی با دقت بالایی به واحدهای تولیدی پرداخت خواهد شد.
شریعتمداری با اعلان اینکه علاوه بردولت، نهادهایی مانند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) نیز حمایت هایی را انجام دادند، اظهار داشت: لیست بعضی از کارگرانی که با شهرداری ها در تماس بودند دریافت شد و پشتیبانی از افرادی که باید بالاتر از یک میلیون تومان دریافت نمایند را در دستور کار خود قرار داده ایم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: پیش بینی می شود به حدود ۲ میلیون نفر از این افراد مانند دستفروشان، رانندگان موتورسیکلت که دارای شرایط کار ثابت نبوده اند وام یک میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۲میلیون تومانی پرداخت نماییم که البته منابع این تسهیلات هم پیش بینی شده است.
جلسه دیدار معاون اول رئیس جمهوری با مدیران ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پس از ظهر امروز (۱۶ اردیبهشت) در محل این وزارتخانه انجام شد.منبع:

1399/02/20
18:52:34
5.0 / 5
2082
تگهای خبر: آمار , اشتغال , اقتصاد , بیكاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید