جست و جوی نان بر سر گذر

جست و جوی نان بر سر گذر به گزارش كاروخدمت ایرنا- میدان های اصلی شهر بامداد خروس خوان محل تجمع كارگرانی است كه دنبال یافتن كاری برای همان روز به منظور تأمین هزینه امرار معاش خود و خانواده هستند. كارجویانی كه این روش، ترس از بیكاری را همراه همیشگی آنان كرده است.


سپیده که می زند به امید یافتن روزی روزانه همسر و فرزندانشان از خانه بیرون می زنند با نگرانی از این که مجبور نباشد شب دست خالی به خانه بازگردند خویش را به میدان اصلی شهر و محل تجمع کارگران می رسانند جایی که افراد زیادی چشم به خیابان دوخته اند تا خودرویی برای بردن کارگر ترمز کند.
با توقف یک خودرو همه به سمت او می دوند، می دانند که این فرد امکان دارد فقط به یک یا دو کارگر نیاز داشته باشد اما همه اطراف خودرو جمع می شوند تا شاید از بیکاری امروز خلاص شوند.
فلکه ضد یا همان میدان ۱۵ خرداد مشهد یکی از شلوغ ترین پاتوق های این کارگران است، افراد مختلف از پیر و جوان ایستاده و نشسته در اطراف این میدان در جست و جوی رزق و و روزی خود هستند برای گفت و گو با آنها به سراغشان رفتم اما اغلب آنها گریزان از مصاحبه بودند، می گفتند از بس بیکاری و مشکلات خویش را بوق و کرنا کرده اند خسته شده اند، یکی از آنها می گفت فریاد از جانب ما زیاد بلند شده اما گوشی شنوای این داد و فریاد نیست.
یکی دیگر از این کارگران که میانسال هم بود جلو آمد و اظهار داشت: مسئولان مدام در برنامه های تلویزیونی شعار پشتیبانی از کارگران را سر می دهند اما این شعارها هیچگاه به عمل ختم نشده و هر چه تا کنون شنیده ایم تنها وعده و وعید بوده و بس.
م. احمدی اضافه کرد: حتی در هفته کارگر هم کسی سراغ ما نیامد ببیند مشکلاتمان چیست؟دردمان چیست؟ کارگران سر گذر ترحم و بسته معیشتی نمی خواهند آنها به دنبال کار و روزی حلال هستند تا جلوی خانواده شان شرمنده نباشند.
وی افزود: سال جاری هم با شیوع ویروس کرونا، اوضاع ما خیلی بدتر شده و حدودا هر روز بیکار می مانیم.
برای گفت و گو با آنها به سراغشان رفتم اما اغلب آنها گریزان از مصاحبه بودند، می گفتند از بس بیکاری و مشکلات خویش را بوق و کرنا کرده اند خسته شده اند، یکی از آنها می گفت فریاد از جانب ما زیاد بلند شده اما گوشی شنوای این داد و فریاد نیست. احمدی در پاسخ به این سؤال که چرا در طرح ساماندهی کارگران سر گذر شهرداری شرکت نمی کنند هم اظهار داشت: این برنامه هم جزئی از کاغذ بازی مدیران است و دردی از ما دوا نمی کند، مشکل این همه کارگر با چند مورد اعلام نیاز حل نمی گردد.
وی افزود: چند روز قبل یکی از همین کارگران در طرح ساماندهی شهرداری ثبت نام کرده بود اما کاری عایدش نشد و همچنان بیکار ماند.

سامان کارگران
اما مبحث ساماندهی کارگران سر گذر چند روزی است که به صورت جدی و با دستور استاندار خراسان رضوی از جانب شهرداری مشهد دنبال می شود و در چهلمین جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا در خراسان رضوی با حضور استاندار، ساماندهی کارگرانی که در میادین سطح شهر و سر گذرها تجمع می کنند برعهده شهرداری گذاشته شد.
معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد در مورد طرح ساماندهی کارگران سر گذر به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از سال قبل ساماندهی کارگران ساختمانی به صورت جدی در دستور کار حوزه معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد قرار گرفت و مشاوری هم برای این منظور به کار گرفته شد.
مهدی یعقوبی اضافه کرد: مقرر شد با هدف تکریم کارگران سر گذر، هدایت و ساماندهی کارگران در جایگاه هایی که شهرداری در سطح شهر بوجود می آورد عملیاتی شود و البته برای تحقق این مهم باید دستگاه های مرتبط هم به وظایف قانونی خود در این خصوص عمل کنند.
معاون خدمات و محیط زیست شهرداری مشهد اظهار داشت: در اولین مرحله مطالعات طرح ساماندهی کارگران سر گذر، بانک اطلاعاتی کامل کارگران تهیه و از نظر تخصص دسته بندی می شوند و وظایف قانونی تمامی دستگاه های مرتبط استخراج شده و مقرر است با محوریت استانداری و مدیران دستگاه های مرتبط طرح ساماندهی این کارگران بررسی و نهایی شود.
یعقوبی اضافه کرد: با عنایت به شیوع کرونا، در طرحی ضربتی، چهار جایگاه جدید استقرار کارگران سر گذر با سازه سبک و با پراکنش مناسب در سطح شهر بوجود آمده است.
وی افزود: کارگران به صورت معمول از ساعت هفت بامداد به محل های مشخص و میادین اصلی شهر رجوع می کنند و ساعت ها در آن محل می نشیند و این درحالی است که برای برخی از آنها کاری پیدا نمی گردد.
معاون شهردار مشهد: در اولین مرحله مطالعات طرح ساماندهی کارگران سر گذر، بانک اطلاعاتی کامل کارگران تهیه و از نظر تخصص دسته بندی می شوند و وظایف قانونی تمامی دستگاه های مرتبط استخراج شده و مقرر است با محوریت استانداری و مدیران دستگاه های مرتبط طرح ساماندهی این کارگران بررسی و نهایی شود. معاون خدمات و محیط زیست شهرداری مشهد اظهار داشت: برای جلب اعتماد کارگران در این طرح از انجمن صنفی کارگران ساختمان بعنوان کارگزار استفاده شد و در این طرح کارگران به جایگاه های شهرداری هدایت می شوند و متناسب با زمان حضور کارگر در جایگاه، نوبت دهی می شوند و شهرداری، کارفرمایان و شهروندان می توانند نیروی کار مورد نیاز خویش را از این محل ها تأمین کنند.
یعقوبی اضافه کرد: همینطور برای رونق بخشیدن به این اقدام، تمامی مناطق و حوزه های شهرداری موظف می باشند که نیروی کارگری روزمزد خویش را از بین کارگران مستقر در این جایگاه ها تأمین کنند.

نام نویسی بیشتر از هزار و ۴۰۰ کارگر در طرح ساماندهی
معاون شهردار مشهد در ادامه از ثبت نام بیشتر از هزار و ۴۰۰ کارگر تابحال در طرح ساماندهی اطلاع داد و اضافه کرد: برخی از این افراد به صورت روزانه و تعدادی هم که تا ساعت ۱۰ بامداد بیکار می مانند در صورت تمایل برای برخی پروژه های بزرگ شهری نظیر کشف رود و کمربند سبز به کار گرفته می شوند.
یعقوبی با بیان این که هنوز کارگران رغبت زیادی به ثبت نام در این طرح ندارند، افزود: اغلب کارگران ذهنیتی در مورد این طرح ندارند، البته به مرور استقبال از این طرح بیشتر می شود.
او تصریح کرد: شهروندان و کارفرمایان هم باید همراهی لازم را در این خصوص داشته باشند و نیروهای مورد نیاز خویش را از این جایگاه ها تأمین کنند.
معاون شهردار مشهد اظهار داشت: برای جذب کارگران در این طرح باید اهرم انگیزشی وجود داشته باشد و دستگاه های مختلف هم همراهی لازم را داشته باشند.
برای جلب اعتماد کارگران در طرح ساماندهی کارگران سر گذر شهرمشهد از انجمن صنفی کارگران ساختمان بعنوان کارگزار استفاده شد و در این طرح کارگران به جایگاه های شهرداری مشهد هدایت می شوند و متناسب با زمان حضور کارگر در جایگاه، نوبت دهی می شوند و شهرداری، کارفرمایان و شهروندان می توانند نیروی کار مورد نیاز خویش را از این محل ها تأمین کنند. یعقوبی اضافه کرد: در این طرح کارگر واقعی از کارگر غیرواقعی متمایز می شود، تفاوت است بین فردی که ساعت ۷ بامداد برای کار نام نویسی می کند با کسی که عصر اقدام می کند؛ حتی در مواردی به بعضی از کارگران سر گذر پیشنهاد کار دادیم اما متوجه شدیم بعضی از آنها اصلا به دنبال کار نیستند.
وی افزود: در ادامه اجرای این طرح به تدریج با اقدامات کنترلی بیشتر و شناسایی کارگران تخصصی واقعی برنامه های حمایتی دیگری هم با همکاری سایر دستگاه های مرتبط اجرا می گردد.
لزوم همراهی دستگاه های مختلف
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد هم در این خصوص تصریح کرد: ساماندهی کارگران ساختمانی مبحث مهمی است، در سال های قبل شهرداری پایگاهی در میدان سلمان برای سازماندهی کارگران ساختمانی ایجاد کرد اما به علت عدم همراهی دستگاه های ذیربط موفق نبود.
محمدرضا حیدری اضافه کرد: طی روزهای اخیر شهرداری با همراهی دستگاه های مختلف و انجمن صنفی کارگران چهار پایگاه ساماندهی کارگران در میدان فردوسی، میدان امام حسین (ع)، بلوار سید رضی و منطقه خلج ایجاد کرد و از نهم اردیبهشت ماه جاری ثبت نام کارگران ساختمانی شروع شد.
وی افزود: بعد از نام نویسی کارگران، شهروندان می توانند از این افراد در پروژه های خود استفاده کنند، برخی از کارگران هم برای پروژه های شهرداری به کار گرفته می شوند.
او خاطرنشان کرد: شورای اسلامی شهر مشهد، در کنار مصوبات و قوانین حمایتی در حوزه های کارگری، همواره خویش را بعنوان پشتیبان و حامی جدی کارگران و تلاشگران این صنف می داند و برای رفاه حالشان همیشه ساعی و کوشاست.
در طرح ساماندهی کارگران سر گذر شهر مشهد کارگر واقعی از کارگر غیرواقعی متمایز می شود، تفاوت است بین فردی که ساعت هفت بامداد برای کار نام نویسی می کند با کسی که عصر اقدام می کند، حتی در مواردی به بعضی از کارگران سر گذر پیشنهاد کار دادیم اما متوجه شدیم بعضی از آنها اصلا به دنبال کار نیستند. معاون خدمات شهری شهرداری مشهد هم در این خصوص ضرورت هماهنگی تمام دستگاه های مربوطه برای موفقیت طرح ساماندهی کارگران ساختمانی و سر گذر اظهار داشت: در گذشته هم برای ساماندهی کارگران جایگاه های موقتی در میدان سلمان مشهد بوجود آمده بود ولی مورد استقبال کارگران قرار نگرفت.
یعقوبی اضافه کرد: در طرح گذشته تنها شهرداری پای کار بود و مشارکت داشت اما لازم است بخش ها و دستگاه های مختلف که برای آنان وظایف قانونی تعریف شده هم در این کار مشارکت داشته باشند تا بتوانیم این مورد را سروسامان دهیم.
وی تصریح کرد: در نیمه دوم سال قبل مشاوری برای این منظور تعیین شد تا کار قبلی صدمه شناسی و راهکار اجرایی در این خصوص عرضه شود و هم اکنون با عنایت به مطالعات انجام شده، ساماندهی این مورد در دستور کار است.

فرهنگ سازی و اقدامات ارشادی
دبیرکل کانون عالی انجمنهای صنفی کارگری کشور و رئیس کانون انجمن های صنفی خراسان رضوی هم در این خصوص به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ساماندهی کارگران ساختمانی از وظایف شهرداری است اما سایر سازمان های مرتبط هم باید همکاری لازم را داشته باشند.
هادی ابوی اضافه کرد: اقدام اخیر شهرداری مشهد در ساماندهی کارگان ساختمانی کار خوبی است اما باید برای رسیدن به نتیجه مطلوب در این خصوص کار شود.
وی افزود: برای جلب اعتماد کارگران به این مراکز، نمایندگان انجمن صنفی کارگران هم در این مراکز مستقر شده اند و به آنها تاکید شده همکاری لازم را با شهرداری داشته باشند.
او افزود: متاسفانه هنوز کارگران ترجیح می دهند در کنار خیابان برای کار مستقر شوند و استقبالی از این مراکز نمی کنند بنابراین باید فرهنگ سازی برای نهادینه کردن طرح ساماندهی صورت گیرد، همینطور نیروی انتظامی هم می تواند با اقدامات ارشادی این کارگران را به داخل ایستگاه های ساماندهی سوق دهد.

پدیده کارگرنمایی
دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگری کشور اظهار داشت: کارگران واقعی معمولا در طرح های ساماندهی پای کار هستند اما متاسفانه با پدیده شوم کارگرنمایان در دور میدان ها و چهارراه ها مواجه هستیم، افرادی که کارگر نیستند، متکدی هستند و با هدف گرفتن بسته های معیشتی از خیران در این مکان ها مستقر می شوند.
ابوی اضافه کرد: برای حل این معضل از ۱۰ فروردین ماه سال جاری، اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان خراسان رضوی طرح ساماندهی کارگران متفرقه و صدمه دیده از کرونا را اجرا کرد.
وی افزود: در این طرح تا کنون ۳۵ هزار کارگر صدمه دیده در سامانه مربوطه نام نویسی کرده اند و بانک اطلاعاتی خوبی بوجود آمده است.
متاسفانه با پدیده شوم کارگرنمایان در دور میدان ها و چهارراه ها مواجه هستیم، افرادی که کارگر نیستند و متکدی اند با هدف گرفتن بسته های معیشتی از خیران در این مکان ها مستقر می شوند. دبیرکل کانون عالی انجمنهای صنفی کارگری کشور و رئیس کانون انجمنهای صنفی خراسان رضوی اضافه کرد: مشخصات کامل این افراد دریافت شده و بسته های معیشتی طبق این بانک اطلاعاتی بین آنها توزیع می شود و در هفته جاری هم توزیع پنج هزار بسته معیشتی بین کارگران مشهدی صدمه دیده از کرونا شروع شده است.
ابوی اضافه کرد: همینطور مبحث توانمندسازی کارگران هم از راه این سامانه دنبال می شود.
او تصریح کرد: برای اجرای طرح ساماندهی کارگران باید همه دستگاه ها پای کار باشند.


1399/02/23
23:19:41
5.0 / 5
2076
تگهای خبر: ارگان , بیكاری , تخصص , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید