مدیر كل توسعه و اشتغال وزارت كار در گفت و گو با كاروخدمت؛

واریز وام كرونا به كسب و كارها از دهه سوم خرداد آغاز می شود

واریز وام كرونا به كسب و كارها از دهه سوم خرداد آغاز می شود به گزارش كاروخدمت مدیركل سیاست گذاری وتوسعه اشتغال وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: واریز تسهیلات كرونا به كسب و كارهای لطمه دیده از كرونا از دهه سوم خرداد ماه (۲۲و۲۳ خرداد) آغاز می شود و بازپرداخت آن نیز سه ماه بعد است.


ثبت نام برای دریافت تسهیلات پشتیبانی از کسب و کارهای لطمه دیده از کرونا از هفته سوم اردیبهشت ماه آغاز شد.
براساس سازوکار تعیین شده در ابتدا وزارت کار برای ۱۳ رسته متضرر پیامک ارسال می کند و سپس کارفرمایان باید اطلاعات خودرا در سامانه کارت به آدرس Kara.mcls.gov.ir وارد کنند و پس از آن اطلاعات به بانک عامل ارسال و بعد از بررسی به واریز آغاز می شود.
«علاالدین ازوجی» امروز (سه شنبه) در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: این تسهیلات حمایتی کرونا برای ۱۳ رسته شغلی که بیشترین لطمه از شیوع ویروس کرونا را متحمل شده و دارای فهرست بیمه در چارچوب کارفرمایی یا خویش فرمایی هستند، درنظر گرفته شده است.
وی اضافه کرد: البته در چند روز گذشته کارگروه اقتصادی مقابله با کرونا یک رسته دیگر (کشاورزی) برای دریافت این وام را معرفی نمود و مرغداران و کارگاه های فعال در این رشته باید کد کارگاهی داشته باشند.
مدیرکل توسعه و اشتغال وزارت کار اظهار داشت: محدودیت زمانی برای ثبت نام کارفرمایانی که پیامک دریافت نمودند وجود ندارد.
وی اضافه کرد: بازپرداخت این تسهیلات دو سال است که سه ماه بعد از واریز (مهرماه) آغاز می شود.
ازوجی اظهار داشت: مطابق آخرین آمار که (۳۰ اردیبهشت) ۶۰ هزار نفر برای دریافت تسهیلات ثبت نام کردند و هر روز بر تعداد آنها افزوده می شود.
وی اظهارداشت: در اولین مرحله پرداخت تسهیلات به بیمه شدگان پرداخت می شود و در مرحله بعد بیمه نشدگان از این تسهیلات برخوردار می شوند.
براساس این گزارش، یک میلیون واحد اقتصادی لطمه دیده از کرونا که سه میلیون شاغل بیمه شده در آنها مشغول کار بوده اند توسط وزارت کار شناسایی شده و مشمول دریافت تسهیلات می شوند.
این تسهیلات به واحدها و کارگاه هایی اختصاص می یابد که نیروهای کار در آنها شاغل و بیمه باشند در واقع مبنای پرداخت، شاغل بودن نیروی کار و تعدیل نشدن فرد و داشتن بیمه پردازی تا پیش از شیوع ویروس کرونا است.
میزان پرداخت تسهیلات نیز به این شکل است که برای واحدهایی که به اجبار تعطیل شده اند مبلغ ۱۶ میلیون تومان وام و برای واحدهای کسب و کاری که فعال بوده و تعطیل نشده اند به ازای هر فرد شاغل ۱۲ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود.
چه وثیقه هایی لازم است؟
برای دریافت تسهیلات با مبالغ مختلف، وثیقه های متفاوتی نیاز است. برای مبالغ تا ۱۲ میلیون تومان فقط ارائه سفته توسط متقاضی کافی است. اما در تسهیلات ۱۲ تا ۴۸ میلیون تومان علاوه بر سفته معرفی یک ضامن ضروری می باشد.
در تسهیلات بین ۴۸ تا ۱۲۰ میلیون تومان علاوه بر سفته تعداد ضامن ها به ۲ نفر اضافه می شود. برای تسهیلات ۱۲۰ تا ۱۸۰ میلیون تومان علاوه بر ارائه سفته توسط متقاضی معرفی سه ضامن الزامی است.
شرایط دریافت تسهیلات بیش از ۱۸۰ میلیون تومان متفاوت می باشد و باید تضمین ها از طرف صندوق ضمانت صادر شود. رقم سفته ارائه شده توسط فرد متقاضی ۱.۵ برابر اصل و سود تسهیلات در نظر گرفته شده است. طبق مصوبه کارگروه مقابله با نتایج اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا نرخ سود تسهیلات ۱۲ درصد است.منبع:

1399/03/09
09:53:57
5.0 / 5
1679
تگهای خبر: آمار , اشتغال , اقتصاد , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید