مركز پژوهش های مجلس:

۶۰ درصد مردان شاغل فاقد بیمه هستند

۶۰ درصد مردان شاغل فاقد بیمه هستند به گزارش كاروخدمت ۶۰ درصد از اشتغال كشور را به صورت میانگین مشاغل غیررسمی تشكیل میدهند بگونه ای كه در سال ۱۳۹۷، ۶۲ درصد زنان و ۵۹ درصد از مردان دارای مشاغل غیررسمی بوده اند.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، مرکز پژوهش های مجلس در گزارش به بررسی وضعیت بازار کار ایران در زمستان ۱۳۹۸ پرداخت؛ این گزارش نشان داده است نرخ بیکاری کاهش ۱.۷ درصدی نسبت به زمستان ۱۳۹۷ داشته است. با این وجود از جمعیت ۳۲۷۰ هزار نفری بیکاران در زمستان ۱۳۹۷، ۳۵.۱ درصد موفق به یافتن شغل شده اند و مابقی یا همچنان بیکار مانده اند (۳۶.۸ درصد) و یا عمدتاً به علت دلسرد شدن از یافتن شغل از بازار کار خارج شده اند (۲۷.۹ درصد). نتایج محاسبات نشان داده است در صورتیکه این افراد دلسرد شده همچنان در بازار کار باقی می ماندند نرخ بیکاری در زمستان ۱۳۹۸ به جای ۱۰.۶ درصد اعلام شده توسط مرکز آمار ایران به ۱۳.۶ درصد می رسید.
همچنین رشد تعداد شاغلان هم کاهش قابل ملاحظه ای نسبت به سال های قبل داشته است. به صورتی که در این فصل حدود ۵۲ هزار نفر به جمعیت شاغل اضافه شده است و این افزایش اشتغال در بخش خدمات و آن هم در مناطق شهری رخ داده است و در سایر بخش ها با کاهش تعداد شاغلان روبه رو بوده ایم.
در این شرایط تحمیل شوک پیشبینی نشده بیماری کرونا بر بازار کار کشور شرایط را بسیار بغرنج تر کرده است. با عنایت به آنکه پرسشنامه های طرح نیروی کار مرکز آمار ایران در ماه میانی هر فصل تکمیل می شوند بنابراین وقایع رخ داده در بازار کار درنتیجه شیوع کرونا، خویش را در آمارهای فصل زمستان نشان نمی دهد و برای ارزیابی دقیق آثار شیوع این ویروس باید منتظر انتشار آمارهای فصل بهار بود.
ساختار بازار کار کشور سبب شده تا اثر شیوع این بیماری بر بازار کار تشدید شود. نتایج تحقیقات نشان می دهد بنگاه های کوچک با عنایت به وابستگی بیشتر به منابع داخلی برای تأمین سرمایه در گردش و همینطور ضرورت پرداخت هزینه های جاری با تواتر کوتاه مدت، در معرض صدمه های شدیدتر ناشی از شوک کرونا در کوتاه مدت هستند و در معرض خطر بیشتری قرار دارند. از مجموع ۲۳.۸ میلیون نفر افراد شاغل کل کشور در سال ۱۳۹۷، ۱۵.۴ میلیون نفر در بنگاه های کوچک (۱ تا ۴ نفر) شاغل بودند و درمجموع حدود ۶۵ درصد اشتغال کشور را همین بنگاه های کوچک تشکیل می دادند.
همچنین مشاغل غیررسمی بیشتر از مشاغل رسمی در معرض صدمه ناشی از شوک کرونا هستند. این در شرایطی است که ۶۰ درصد اشتغال کشور را مشاغل غیررسمی می سازند و حتی سهم اشتغال غیررسمی در خیلی از استان های کشور بالای ۷۰ درصد است.
از نگاه بخشی هم بخش خدمات بیشتر از سایر بخش ها در معرض صدمه های ناشی از کرونا قرار دارد (به طور متوسط ۵۰ درصد اشتغال کشور مربوط به بخش خدمات است). همینطور آمارها نشان می دهد:
*حدود ۳۷ درصد از شاغلان بخش خدمات کارکن مستقل هستند.
*۵۰ درصد از شاغلان بخش خدمات دارای اشتغال غیررسمی بوده و بیمه نیستند.
*۵۷ درصد از اشتغال بخش خدمات برای بنگاه های دارای ۱ تا ۴ کارکن است و در میان شاغلان بخش خدمات بنگاه های ۱ تا ۴ نفر کارکن، شاغلان کارکن مستقل، بیشترین سهم (۶۳ درصد) را دارند و شاغلان مزد و حقوق بگیر بخش خصوصی، ۳۰ درصد آنرا می سازند.
یکی از مهم ترین چالش های بازار کار ایران، عدم توازن منطقه ای در میان استان های کشور است به صورتی که تفاوت نرخ بیکاری بین استانی تا حدود ۱۰ درصد می رسد. تفاوت نرخ بیکاری بین استانی در نرخ بیکاری زنان و جوانان تحصیلکرده به مراتب بیشتر است.
استان های محروم، در اشتغال غیررسمی، میزان اشتغال در بنگاه های زیر پنج نفر کارکن و وضعیت شغلی کارکن مستقل، سهم بسیار بالایی دارند و با عنایت به صدمه پذیری شدید این نوع اشتغال از شیوع بیماری کرونا، برای پیشگیری از افزایش عدم توازن منطقه ای پیشنهاد می شود دولت سیاست های حمایتی ویژه ای- در قالب منابعی که برای مقابله با آثار اقتصادی شیوع بیماری کرونا تجهیز کرده است - برای این استان ها طراحی و اجرا نماید.
همچنین به صورت میانگین ۶۰ درصد از اشتغال کشور را مشاغل غیررسمی می سازند بگونه ای که در سال ۱۳۹۷، ۶۲ درصد زنان و ۵۹ درصد از مردان دارای مشاغل غیررسمی بوده اند.
همینطور ۸۱ درصد از شاغلان غیررسمی کشور مرد و در حدود ۱۹ درصد آن زنان بودند.


1399/03/28
11:42:33
5.0 / 5
1583
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید