پرداخت بیمه بیكاری كرونایی تا چه زمانی ادامه می یابد؟

پرداخت بیمه بیكاری كرونایی تا چه زمانی ادامه می یابد؟ كاروخدمت: دولت بعد از شیوع ویروس كرونا و تعطیلی كسب و كارها برای پشتیبانی از معیشت كسانی كه بیكار شدند تصمیم گرفت سه ماه (اسفند، فروردین و اردیبهشت) بیمه بیكاری پرداخت كند، حال این سوال مطرح می شود كه بعد از این تاریخ، پرداخت بیمه بیكاری به چه صورتی خواهد بود و آیا به روال گذشته بازمی گردد؟


بیکاری، یکی از تبعات اقتصادی شیوع کروناست که بواسطه اعمال محدودیت های ترددی و تعطیلی کسب وکارها، دامن گیر بخش قابل توجهی از نیروی کار کشور شده است.
دولت برای پشتیبانی از معیشت کسانی که بالاجبار در دوره شیوع ویروس کرونا کار خودرا از دست داده اند، پنج هزار میلیارد تومان در نظر گرفته که با تزریق به صندوق بیکاری، صرف پشتیبانی از کسانی خواهد شد که با تعطیلی مشاغل در اپیدمی کرونا از ادامه کار بازمانده اند. برای همین منظور سامانه ای به آدرس bimebikari.mcls.gov.ir افتتاح شد تا افراد، درخواست خودرا در آن ثبت کنند.
بر اساس این گزارش مشاغل پرخطر تا اختتام اردیبهشت و مشاغل کم خطر که از شروع اردیبهشت ماه شروع به کار کرده اند، تا اختتام فروردین ماه بیمه بیکاری دریافت می کنند.
بر اساس آخرین آمار در مجموع ۸۵۱ هزار و ۸۶۴ نفر در سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری وزارت تعاون ثبت نام کردند که ۷۱۱ هزار و ۸۰۰ نفر مشمول دریافت بیمه بیکاری هستند.
متقاضیان بیمه بیکاری یک ماه فرصت دارند که تقاضای خود برای دریافت مقرری بیمه بیکاری را در سامانه تعیین شده، اعلام کنند؛ براین اساس اواخر خردادماه آخرین مهلت ثبت درخواست برای بیکاران در اردیبهشت ماه بود و بیکاران خردادماه نیز تا اختتام تیرماه فرصت دارند درخواست خودرا ثبت کنند.
پرداخت بیمه بیکاران ناشی از کرونا منوط به این بود که افراد مشمول قانون کار و تامین اجتماعی باشند و شروط دیگری وجود نداشت.
«محمد شریعتمداری» وزیر تعاون چهارشنبه گذشته اعلام نمود که برمبنای مصوبه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا، پرداخت مبلغ ایام بیکاری تا اختتام اردیبهشت ماه سال جاری است و برای افرادی که از شروع خردادماه بیکار می شوند و یا اینکه بیکاری آنان استمرار داشته باشد بررسی صورت می گیرد و هرگونه پرداخت برمبنای قوانین کار، تامین اجتماعی و بیمه بیکاری خواهد بود.
مدیرکل پشتیبانی از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون روز شنبه درباره جزئیات پرداخت بیمه بیکاری در خردادماه اظهار داشت: بر طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا مقرر شد برای تمام اشخاصی که از ۱۰ اسفند ۹۸ تا ۳۱ اردیبهشت ماه بیکار شدند و در سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت نام و در خواست خودرا اعلام کردند، بیمه بیکاری پرداخت گردد.
«مسعود بابایی» اضافه کرد: درخواست بیمه بیکاری کرونا نیازی به رسیدگی در کمیسیون های مربوطه ندارد و فقط مبنای تایید صلاحیت آنها شرایطی است که سامانه برای آنها تعریف کرده است.
وی اظهار داشت: افرادی که از اسفند سال قبل بیکار شدند و بیکاری آنها همچنان استمرار داشته باشد چنانچه شرایط قانونی (مشمول قانون کار، قانون تامین اجتماعی و بیمه بیکاری) را داشته باشند می توانند مقرری بیکاری دریافت نمایند.
بابایی درباره شرایط قانونی دریافت مقرری بیکاری اظهار داشت: صرف اینکه فرد بر طبق حوادث غیرمترقبه همچون شیوع بیماری کرونا بیکار شود دلیلی بر پرداخت بیمه بیکاری نیست بلکه باید مشمول قانون کار و تامین اجتماعی بوده، یک سال در کارگاه مربوطه فعالیت داشته باشد و به صورت غیرارادی از کار بیکار شود.
وی اظهارداشت: مبلغ بیمه بیکاری که تحت عنوان کرونا برای افراد واریز می شود بر اساس ۵۵ درصد حداقل دستمزد است و میزان آن برای مرد و زن فرقی نمی کند و تفاوت واریزی مربوط به مجرد و متاهل بودن و افراد تحت تکفل فرد مشمول است.
مدیر کل پشتیبانی از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون اظهار داشت: بیمه بیکاری افراد بعنوان سنوات بازنشستگی و سابقه بیمه افراد محاسبه می شود.منبع:

1399/04/09
13:09:50
5.0 / 5
1832
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید