وضعیت تولید كسب و كارها در روزهای انتشار كرونا

وضعیت تولید كسب و كارها در روزهای انتشار كرونا كاروخدمت: بررسی نمودارها نشان داده است با انتشار كرونا كسب و كارهای مختلف تولید در اسفند و فروردین ۶۳ درصد و در اردیبهشت ۵۷.۲ درصد كاهش یافته است.


پژوهشکده مرکز آمار گزارشی از تأثیر کرونا بر کسب و کارها منتشر نموده است. مطابق این پژوهش در اسفند و فروردین ماه که ۳۸ درصد کسب و کارها فعالیتی نداشتند و براین اساس ۶۳ درصد تولید در این دوره کاهش یافته است.
بیشترین کاهش تولید در این دوره مربوط به بخش صنعت و معدن است که این رقم ۶۷.۸ درصد بوده است.
البته در این دوره برخی کسب و کارها همچون تولید لوازم بهداشتی با تقاضای بالایی برای خرید مواجه گردید و براین اساس تولید در بعضی کسب و کارها ۱۵.۸ درصد رشد داشت.
در ماه سوم انتشار کرونا در کشور به مرور کسب و کارهای مختلف اجازه فعالیت یافتند اما با این وجود، ۲۱ درصد از کسب و کارها هنوز فعالیت خویش را شروع نکرده بودند و براین اساس تولید ۵۷.۲ درصد کم شد. در این دوره هم همچون دو ماه گذشته بخش صنعت و معدن در مقایسه با سایر بخش ها (کشاورزی و خدمات) با ثبت رقم ۶۱.۲ درصد بیشترین کاهش تولید را داشت.
*تاثیر کرونا بر تغییرات تولید در بخش های مختلف کسب و کار


براساس بررسی پژوهشکده مرکز ملی آمار یکی از مهمترین مشکلات کارگاه ها در بحث تولید پرداخت دستمزد کارگران بوده است. بگونه ای که در دو ماه نخست (اسفند و فروردین ماه) مسئله پرداخت مزد ۲۵ درصد از مسائل و بازپرداخت وام ها ۲۱ درصد از مشکلات کارگاه ها را دربرگرفته بود.
اگرچه در اردیبهشت ماه بعضی از محدودیت ها برطرف می شود کسب و کارهای مختلف فعالیت خویش را از سرمی گیرند و تولید نسبتا رونق می یابد، اما مشکل پرداخت دستمزد کارگران در اردیبهشت ماه ادامه می یابد و یکی از دغدغه های کارفرمایان به حساب می آید.
براساس اعلام پژوهشکده آمار۲۴.۵ درصد کسب و کارها در اسفند و فروردین افزایش قیمت داشتند که این خود متاثر از عوامل مختلفی همچون تغییرات مواد اولیه و تغییرات تقاضا در بازار بود. در این دوره قیمت مواد اولیه ۳۱.۳ رشد داشته است.
در اردیبهشت ماه تغییرات قیمت در کسب و کارهای مختلف روند صعودی داشته است و از ۲۴.۵ درصد اسفند و فروردین ماه به ۲۸ درصد رسیده است.
منبع:

1399/04/12
16:39:24
5.0 / 5
1704
تگهای خبر: آمار , تولید , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید