برای خردادماه

شامخ ساختمان منتشر گردید

شامخ ساختمان منتشر گردید كاروخدمت: نتایج بررسی های آماری حوزه ساختمان در خردادماه نشان میدهد عدد شامخ كل 64.36 بوده كه از بهبود اندك وضعیت بخش ساختمان در خرداد 99 نسبت به ماه قبل حكایت دارد.به گزارش کاروخدمت به نقل از اتاق تعاون ایران، باتوجه به رکود کارهای ساختمانی در دو ماه نخست سال و رشد آرام افزایش فعالیت ها در خرداد، شاخص میزان کارهای انجام شده (تولید و یا ارائه خدمات) نسبت به ماه قبل کمی افزایش پیدا کرد.
براین اساس، عدد شامخ کل ۶۴.۳۶ نشان دهنده بهبود اندک وضعیت بخش ساختمان در خرداد ۹۹ نسبت به ماه قبل است.
همچنین فاکتورهای سرعت انجام سفارشات، میزان خرید مواد اولیه و میزان بکارگیری نیروی انسانی، افزایش میزان شاخص را تجربه کردند.
لازم به اشاره است، صنعت ساختمان برمبنای استاندارد بین المللی طبقه بندی کلیه کارهای اقتصادی (ISIC)، به سه گروه اصلی ساخت بنا، مهندسی عمران و کارهای ساخت و ساز تخصصی ساختمان دسته بندی می شود. در یک تقسیم بندی دیگر، بخش ساختمان شامل دو بخش کلی مسکونی و غیرمسکونی (تجاری و عمرانی) است.
در بخش مسکونی، بر اساس گزارش بانک مرکزی میزان معاملات آپارتمان های مسکونی در تهران با ۱۰۸۰۰ واحد مسکونی، نسبت به ماه قبل ۴.۷ درصد کم شد. همین طور قیمت مسکن در تهران (به عنوان نمونه اماری بزرگ از کل کشور) با متوسط قیمت ۱۸.۹ میلیون تومان، تورم ماهانه ۱۱.۶ درصدی را تجربه نمود. عواملی همچون افزایش نگران کننده نرخ ارز و به تبع آن افزایش انتظارات تورمی، کاهش عرضه مسکن به ویژه برای اقشار کم درآمد و نیز تداوم معاملات سوداگرانه، سبب افزایش محسوس قیمت مسکن طی ماه های اخیر به ویژه در خرداد ماه شده است.
در بخش تولید و عرضه تجهیزات ساختمانی نیز تحت تأثیر نوسانات ارزی و افزایش بیش از اندازه قیمت مواد اولیه خصوصاً در بخش آهن آلات، به تبع آن افزایش دستمزد و کاهش نیروی کار در نتیجه تداوم انتشار ویروس کرونا، تداوم مشکلات موجود در حوزه واردات مواد اولیه (چه در حوزه راه های مرزی و چه در حوزه ثبت سفارشات و ترخیص از گمرکات) و کاهش قدرت خرید، در کارهای تولید و خدمات، نه فقط رونق مورد انتظار فعالان برآورده نشد، بلکه نگرانی از ادامه روند موجود در اظهارات آنها مشهود بود.
در بخش های عمرانی نیز کماکان بدلیل عدم پرداخت مطالبات پیمانکاران توسط کارفرمایان، کارهای این بخش همچنان در شرایط رکود به سر می برد.


منبع:

1399/04/17
13:37:57
5.0 / 5
1999
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید