گزارش كاروخدمت

موجری كه بجای مستاجر مكلف به پرداخت حق بیمه كارگران شد

موجری كه بجای مستاجر مكلف به پرداخت حق بیمه كارگران شد سازمان تامین اجتماعی، در حوزه بیمه كارگران مشكلات زیادی را به وجود می آورد و كاركنان این نهاد گاهی به صورت سلیقه ای مبادرت به ستاندن حق بیمه می كنند.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، یکی از اشکالات اساسی مربوط به کسب و کارها، مسائل و حواشی حق بیمه است. نقص های فراوان قانون بیمه تامین اجتماعی و البته انحصار در این عرصه باعث شده که مأموران و کارمندان این نهاد بعضاً به صورت سلیقه ای و متناقض با ارباب رجوع برخورد کنند بدین جهت اغلب کارفرماها برای فرار از این مسائل، از بیمه کردن کارکنان خود سر باز می زنند که این مساله خود حواشی دیگری را به دنبال دارد.
آنطور که محمدکاظم بهرامی، رئیس دیوان عدالت اداری سال قبل گفته بود حدود نیمی از شکایات از کل دستگاه های اجرایی کشور، مربوط به سازمان تامین اجتماعی می شود که اگر تعداد بالای دستگاه های اجرایی کشور را در نظر بگیریم، متوجه وضع بد این سازمان در برخورد با بخش های در رابطه با تامین اجتماعی می شویم.
در این بین، یکی از اشکالات مربوط به تامین اجتماعی، نحوه ستاندن حق بیمه است. مأموران این نهاد بعد از طرح شکایت از طرف کارگران، به درستی به دنبال احقاق حق این افراد می روند اما به سبب برخورد سلیقه ای و متغیر با قانون در زمینه ستاندن حق بیمه کارگران تولیدی ها، هزینه تحمیلی به تولیدی ها نیز افزایش یافته و سبب کمبود سرمایه در گردش تولید می شود.
قانون تامین اجتماعی و روش اجرای این قانون نه فقط کارفرمایان بلکه دیگر افراد در رابطه با کارفرمایان را نیز گرفتار مشکلات عدیده ای می کند.
به عنوان نمونه، یکی از افرادی که از مدتی پیش با تامین اجتماعی در مورد ستاندن حق بیمه به مشکل خورده است، آقای احمد. و است. وی در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: ۲۴ آبان ماه سال ۹۵ با عقد قرارداد، ملک خودرا جهت راه اندازی کسب و کار در حوزه طراحی چاپ، به یک جوان اجاره دادم. این جوان مبادرت به استخدام ۷ نفر کرد. مدتی بعد هم کسب و کار خودرا تعطیل و ملک را تخلیه و به بنده تحویل داد. مدتی بعد با مراجعه مأموران تامین اجتماعی به بنده، متوجه شدم که مستأجر بنده، برای هیچیک از کارگران خود بیمه رد نکرده است و تامین اجتماعی، مالک ملک یعنی بنده را طرف شکایت کارگران می داند.
وی ادامه می دهد: از انجا که کارگران از کارفرمای خود بدلیل رد نشدن حق بیمه شکایت کرده بودند و تامین اجتماعی هیچ دسترسی و اطلاعاتی درباره کارفرمای اصلی نداشت، بنده را که ملک خودرا به کارفرما اجاره داده بودم، طرف شکایت کارگران اعلام نمود و بنده مجبور شدم رقم حق بیمه کارگران به علاوه جرایم دیرکرد آنرا که به ۲۰ میلیون تومان رسیده بود پرداخت کنم. بنده هر چه مدرک و قرارداد داشتم به اداره تامین اجتماعی بردم اما مورد پذیرش قرار نگرفت و مأموران این اداره گفتند که فقط مالک ساختمان را می شناسند و کاری به آن فرد ندارد. من حتی به نمایندگان مجلس و … هم مدارک خودرا ارائه دادم اما بعد از مراجعه چند باره به تامین اجتماعی، مأموران این اداره تاکید نمودند که تامین اجتماعی قانون مستقلی دارد و با هیچ نهاد دیگری کاری ندارد.
وی ادامه می دهد: من هم دیگر مجبور شدم رقم مذکور را قسط بندی کنم و تابحال ۱۵ میلیون تومان از آنرا واریز کرده ام. اما دیگر توان پرداخت ندارم. این پول ناحق است اما دیگر نمی دانم برای احقاق حق خود، باید به کجا مراجعه کنم.

1399/04/20
13:24:28
5.0 / 5
1812
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید