شریعتمداری خبر داد:

امسال ۶۲ هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به تامین اجتماعی پرداخت می شود

امسال ۶۲ هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به تامین اجتماعی پرداخت می شود به گزارش كاروخدمت وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: مطابق هماهنگی های انجام شده با سازمان برنامه و بودجه علاوه بر 32 هزار میلیارد تومان، 30هزار میلیارد تومان از سهام شركت های دولتی به ازای مطالبات سازمان تامین اجتماعی از دولت پرداخت می شود.


«محمد شریعتمداری» روز چهارشنبه در نشست با سردبیران رسانه های خبری به مناسبت هفته بهزیستی اظهار داشت: هفته گذشته هیات وزیران با پرداخت ۳۲ هزار میلیارد تومان طلب سازمان تامین اجتماعی از دولت موافقت نمود.
وی اضافه کرد: پیگیری های وزارت تعاون برای بازپرداخت مابقی بدهی دولت به تامین اجتماعی ادامه داشت و سرانجام با هماهنگی های انجام شده با سازمان برنامه و بودجه مقرر شد تا اختتام امسال ۳۰ هزار میلیارد تومان دیگر نیز پرداخت گردد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در نتیجه مجموع بازپرداخت ها به سازمان تامین اجتماعی تا آخر سال به ۶۲ هزار میلیارد تومان می رسد که گام بزرگی در امتداد حل مشکلات بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی است.
شریعتمداری اظهارداشت: با همسان سازی حقوق، توانستیم حقوق بازنشستگان را به حقوق شاغلان برسانیم به این صورت که افراد با ۳۰ سال سابقه ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و افراد با ۳۵ سال سابقه ۳ میلیون تومان حقوق می گیرند.
۲ درصد از سهام شستا در بورس به مستمری بگیران تامین اجتماعی واگذار می شود
وزیر تعاون اظهار داشت: خبر خوب دیگری برای بازنشستگان دارم و آن اینکه دو درصد از سهام شستا به مستمری بگیران و بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی تعلیق گیرد.
وی اضافه کرد: مصوبه هیات امنای سازمان تامین اجتماعی برای واگذاری دو درصد از سهام شستا به بازنشستگان و مستمری بگیران این سازمان با هماهنگی سازمان بورس را دریافت کردم و مراحل قانونی آن در حال انجام می باشد.
شفافیت موضوع اصلی ماست
وزیر تعاون با تاکید بر موضوع شفافیت اظهار داشت: سعی کردیم به شفافیت بعنوان موضوع اصلی بپردازیم و در این راستا اسامی شرکت ها با حدود یک هزار و ۱۳۴ کرسی با مدیریت تام و حداقلی در صندوق های تامین اجتماعی، بازنشستگی کشور، بازنشستگی فولاد و عشایر را به اطلاع مردم برسانیم و دسترسی به این اطلاعات در سایت ها برقرار است.
وی افزود: حتی اطلاعات مربوط به تسهیلات گیرندگان و میزان وام و زمینه فعالیت انها نیز مشخص است برای نمونه اطلاعات مربوطه در بخش ایجاد شغل ۱۳ هزار میلیارد تومان منابع در اختیار ۱۶۵ هزار نفر برای ایجاد ۲۲۴ شغل قرار گرفته است که افراد می توانند از جزئیات آن باخبر شوند و ناظر هم بر انها نظارت دارد.
شریعتمداری اظهارداشت: بورسی شدن فعالیت اقتصادی در مقابل استقرار نظام حکمرانی شرکت ها یک چاره شفافیت ساز است بدین سبب این امر را در راس کار قرار دادیم و شستا را بورسی کردیم.
افزایش ۱۰ میلیارد دلاری حجم بازار سرمایه با عرضه شستا
وی افزود: با ورود شستا به بورس ۱۰ میلیارد دلار به حجم بازار سرمایه افزوده شد و در نخستین عرضه ۶ هزار و ۸۸۰ میلیارد تومان در اختیار ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر قرار گرفت. همین طور با عرصه سهام هلدینگ سیمان تامین اجتماعی ۲۵ هزار میلیارد تومان از سهام آن بین ۴.۵ میلیون نفر تقسیم شد.
وزیر تعاون بیان کرد: یکی از فواید بورسی شدن شستا افزایش سرمایه بانک رفاه کارگران یکی از نهادهای مالی موثر برای کمک به کارهای بازنشستگی کارگران بود.
وی افزود: افزایش سرمایه بانک رفاه کارگران این قابلیت را به ما داد که از ۲۰۰ میلیارد تومان به ۲ هزار و ۲۳۰ میلیارد تومان به میزان منابع قرض الحسنه بازنشستگان با نرخ چهار درصد افزایش دادیم.
شریعتمداری اشاره کرد: بورسی شدن شستا یعنی دارایی های قیمت خورده شستا در تابلوی بورس قرار می گیرد و دارایی ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی این هلدینگ در این دولت به ۳۰۰ هزار میلیارد تومان می رسد که این عدد نزدیک به واقعیت است و حباب نیست.
مهلت ثبت نام و پرداخت وام کرونایی بنگاه ها تمدید شد
وی در پاسخ به ایرنا درمورد تمدید مهلت ثبت نام و پرداخت وام کرونایی بنگاه ها اظهار داشت: بر طبق اخرین امار در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ کرونا در جهان ۴۰۰ میلیون شغل یعنی ۸۰ درصد نیروی کار و ۶۰ درصد درامد را تحت تاثیر قرار داده است.
وزیر تعاون اضافه کرد: بدین سبب در کشور ما نیز دولت تسهیلاتی را برای لطمه دیدگان در نظر گرفت یکی از انها پرداخت وام یک میلیون تومانی به یارانه بگیران نقدی بود. دیگر اینکه سه میلیون نفر شناسایی شدند که به مدت چهارماه مبلغ ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزارتومان برای انها واریز شد که در مجموع ۲۳ هزار میلیارد تومان نیاز بود که پرداخت کردیم.
وی اظهار داشت: علاوه بر آن ۴۰ هزار میلیارد تومان دیگر برای بنگاه های اسیب دیده پیش بینی شد که در چارچوب سامانه کارا باید ثبت نام می کردند. مراحل شناسایی در پایگاه هایی که کد کارگاهی داشتند به سهولت انجام شد.
شریعتمداری اظهار داشت: مشکل مربوط به کارگاه هایی بود که کد بیمه و کارگاه نداشتند از دستگاه های ذیربط خواستیم که برای راستی ازمایی اطلاعات انها را در اختیار ما قرار دهند و باتوجه به تاخیر در این امر، جلساتی برای توجیه دستگاه ها انجام شد.
وی اظهارداشت: تا کنون ۷۰۴ هزار بنگاه ثبت نام کردند که ۱۰۷ هزار بنگاه تاییدیه مربوطه را از دستگاه های ذیربط دریافت و برای دریافت وام به بانک مراجعه کردند.
وزیر تعاون اظهار داشت: امروز کارگروه اقتصادی با درخواست ما برای تمدید مهلت ثبت نام موافقت نمود که اطلاعات آن متعاقبا اعلام می شود.
وی از اختصاص۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات به ۱۴۰ شرکت حمل و نقل خبرداد که متقاضیان برای دریافت ثبت نام کنند.
شریعتمداری درباره ساماندهی وضعیت نامطلوب صندوق های بازنشستگی اظهار داشت: در کمیسیون اجتماعی دولت به دنبال لایحه ساماندهی صندوق های بازنشستگی رفتیم که تکلیف قانونی هم بود و از سال ۸۳ بر زمین مانده بود.
وی ادامه داد: لایحه در ۳۴ ماده آمده است، شورایی وظیفه نظارت بر صندوق ها را برعهده خواهد گرفت؛ البته به سمت تجمیع صندوق ها نخواهیم رفت کما اینکه برخی از صندوق ها همچون صندوق عشایر و روستائیان به صورت مترقی تری اداره می گردند و در هشت لایه به صورت انتخابی به بیمه شدگان خدمات ارائه می کند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: ایجاد صندوق های گوناگون در لایحه پیش بینی شده است و صندوق واحد نخواهیم داشت.
وی با بیان این که صندوق های موجود به سبب مشکلات پارامتریک در حال فنا هستند، اظهار داشت: با ایجاد صندوق های جدید کسانی که سابقه کمتر از ۵ سال دارند می توانند از صندوق های قبلی به صندوق های جدیدالتأسیس منتقل شوند و بقیه هم می توانند بمانند و پرداخت ها هم با تعهد دولت ادامه خواهد داشت تا این صندوق ها عمر طبیعی خودرا طی کرده و به تدریج عمر آنها به اتمام برسد.
شریعتمداری تاکید کرد: صندوق های جدید از ابتدا دارای پارامترهای مناسب، قواعد مناسب و پرداختی مناسب خواهند بود و برای حیات مستمر طراحی می شوند.
امسال حذف سه دهک بالا درامدی صورت نمی گیرد
وزیر تعاون در پاسخ به ایرنا درباره معرفی سه دهک بالای درامدی برای حذف یارانه نقدی، اظهار داشت: بر طبق مصوبه هیات وزیران هر سال باید دوبار آزمون پست اجرا شود و دهک بالای درامدی معرفی شود.
وی اضافه کرد: امسال با وجود شیوا بیماری کرونا و شرایط اقتصادی موجود درصدد شناسایی و حذف سه دهک بالای درامدی نیستیم.
بیمه بیکاری کرونا ربطی به قانون بیمه بیکاری ندارد
شریعتمداری در پاسخ به مبلغ کم بیمه بیکاری کرونا به مشمولان و تاخیر پرداخت آن، اظهار داشت: بر طبق امار ۲۵۰ هزار بیمه شده کشور گرفتار بیکاری الزامی و تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند و سالیانه هفت هزار میلیارد تومان برای پرداخت به انها واریز می شود.
وی گفت: با شیوع ویروس کرونا برخی بیکار شدند که ستاد مقابله با کرونا تصمیم گرفت به انها کمک نماید و در واقع پرداخت کمک کرونایی برای بیکاران در نظر گرفت که از نظر مبلغ و مدت زمان پرداخت مطابق با قانون بیمه بیکاری معمول نیست.
شریعتمداری اظهار داشت: مقرر شد بیمه بیکاری کرونا به مدت سه ماه و بعد از اعلام متقاضیانی که در سامانه ثبت نام کردند و کد بیمه ای داشتند پرداخت گردد که ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار نفر به سازمان برنامه و بودجه معرفی و خزانه مبلغ را به صورت مستقیم و از خزانه کشور واریز کرد.
وی اضافه کرد: پنج هزار میلیارد تومان برای این امر اختصاص یافت که باتوجه به کمبود منابع و تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا هر ماه به صورت یک سوم پرداخت گردید.منبع:

1399/04/28
13:08:30
5.0 / 5
1727
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید