گزارش كاروخدمت

حق مسكن كارگران پشت درهای بسته دولت

حق مسكن كارگران پشت درهای بسته دولت به گزارش كاروخدمت باآنكه افزایش حق مسكن كارگران بعد از دوماه بالاخره هفته گذشته در كمیسیون اقتصادی دولت به تصویب رسید و انتظار می رفت در جلسه روز چهارشنبه دولت به تایید نهایی برسد اما چنین نشد.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، در جلسه ۱۷ خرداد ماه شورایعالی کار مصوب شد حق مسکن کارگران از ۱۰۰ هزار تومان به ۳۰۰ هزار تومان افزایش یابد اما با عنایت به این که دولت هم باید این افزایش را تصویب کند در انتها این جلسه، وزیر کار وعده داد که حق مسکن ۳۰۰ هزار تومانی نهایتاً تا آخر تیرماه در هیأت دولت تصویب خواهد شد.
۳۱ خرداد ماه وزیر کار در نامه ای مصوبه شورایعالی کار را به هیأت وزیران ارسال و درخواست نمود این مورد با قید دو فوریت در دستور کار قرار گرفته و تصویب شود.
اکنون با گذشت بیشتر از دو ماه، تعلل دولت در بررسی و تصویب این ردیف مزدی به قدری طولانی شده که بارها مورد انتقاد فعالان کارگری و نمایندگان مجلس قرار گرفته است.
تصویب در کمیسیون اقتصادی ۵۱ روز زمان برد!
در نهایت بعد از گذشت ۵۱ روز از ارسال نامه شریعتمداری به دولت، افزایش حق مسکن کارگران هفته گذشته در کمیسیون اقتصادی دولت به تصویب رسید.
با توجه به اینکه کمیسیون اقتصادی دولت، متشکل از وزرای امور اقتصادی و دارایی، صمت، جهاد کشاورزی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نیرو، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، معاون اجرایی رئیس جمهور، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، معاون اقتصادی رئیس جمهور و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور است و متن مربوط به حق مسکن هم تنها در سه خط خلاصه می شود، انتظار می رفت دولت در روز چهارشنبه ۲۲ مرداد ماه، این مؤلفه را نهایی و ابلاغ کند.
چرا دولت بی توجه است؟
با این حال افزایش حق مسکن در جلسه روز چهارشنبه گذشته دولت هم تصویب نشد تا امکان لحاظ کردن این افزایش در فیش حقوق مردادماه کارگران وجود نداشته باشد؛ چونکه اغلب بنگاه ها و مشاغل، فهرست حقوقی را تا قبل از بیستم و یا بیست و پنجم هر ماه نهایی کرده و مقدمات واریز را فراهم می کنند.
در کنار این مورد باید در نظر داشت که نیمه نخست سال در حال اتمام است و دولت با وجود اینکه دو روز در هفته جلسه دارد، وقعی به حق مسکن کارگران نمی نهد، آن هم در شرایطی که نرخ اقلام به صورت محسوس بالا رفته و شیوع ویروس کرونا، هزینه های معاش را بیشتر از پیش افزایش داده است.
فرامرز توفیقی عضو کارگری شورایعالی کار در این رابطه می گوید: من می خواهم بدانم کمیسیون اقتصادی دولت، مگر شامل کدام وزراست؟! امروز می گویند در کمیسیون اقتصادی تصویب گردید، فردا می گویند می خواهد برود هیأت دولت؛ مگر دولت ما چند نفر است که پس از دو ماه نمی توانند حق مسکن کارگران را که چند ده میلیون نفر منتظر ابلاغ آن هستند، مصوب کند؟!
وی می گوید: سوال من این است که حق مسکن ناچیز که در شورای عالی کار با حضور سه نماینده دولت و نمایندگان کارگری و کارفرمایی تصویب می شود و کارگر (گیرنده) و کارفرما (دهنده) هر دو رضایت دارند و امضا می کنند، چرا باید حتما به هیأت دولت برود تا تصویب نهایی و ابلاغ شود؟! چرا در این همه سال پس از سال ۶۹، در هیچ دوره ای نمایندگان مجلس قانونی وضع نکردند تا حق مسکن دیگر احتیاج به تصویب هیأت دولت نداشته باشد و مثل باقی مؤلفه های مزدی از قبیل بن خواربار و پایه سنوات با تصویب شورای عالی کار، قابلیت ابلاغ و اجرا داشته باشد؟!
به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، امروز یکشنبه ۲۶ مرداد ماه است و اگر دولت در جلسه امروز حق مسکن را تصویب نکند، بررسی و تصویب این مؤلفه مزدی به روز چهارشنبه ۲۹ مرداد ماه موکول می شود که البته باز هم معلوم نیست دولت در آن روز مبادرت به تصویب کند یا خیر.
به هر حال در صورت تصویب نهایی، کارفرماها باید در فیش حقوقی شهریور ماه معوقه ۴۰۰ هزار تومانی به ازای دو ماه تیر و مرداد (هر ماه ۲۰۰ هزار تومان) را به حساب کارگران واریز نمایند.


منبع:

1399/05/28
09:58:11
5.0 / 5
1798
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید