معاون وزیر تعاون:

سال ۱۴۰۰ بهار آموزش های آزاد است

سال ۱۴۰۰ بهار آموزش های آزاد است به گزارش كاروخدمت رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای كشور اظهار داشت: سال ۱۴۰۰ بهار آموزش های آزاد در كشور است كه بستری از اختیارات را به آموزشگاه های آزاد خواهیم داد.


علی اوسط هاشمی روز یکشنبه در نشست شورای مهارت استان خراسان جنوبی که در استانداری برگزار گردید اضافه کرد: ظرفیت آموزشگاه های آزاد را باید در کشور جدی بگیریم و امروز «هر دانش آموز یک مهارت» یک دغدغه جدی است که در توافق نامه های وزارت آموزش و پرورش با آموزشگاه های آزاد امیدواریم این مهم تحقق یابد.
وی اظهار داشت: باید به توانمندی جامعه فکر کرد و امروز شاید کسی که در زندان است تحقیر شده نوع نگرش ما باشد.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: ما دپارتمانی را برای معادن خراسان جنوبی با عنوان دپارتمان ملی مهارت معدن در کشور قول دادیم و توافق تأسیس دپارتمان ملی صنعت لاستیک کشور هم در شرکت کویر تایر انجام شد که امیدواریم این تصمیم سبب ایجاد اشتغالزایی پایدار شود.
وی اضافه کرد: باید در بخش کشاورزی به سراغ کشاورزان برویم و سهم کشاورز در مهارت ارتقا یابد با این امید که دستاورد کشاورز ملی شود و این تجربه در سایر استان ها اجرا شود.
هاشمی اظهار داشت: پایلوت آموزش رانندگان سنگین برای کاهش خسارات جاده ای در این استان صورت خواهد گرفت تا این آموزش سبب کاهش خسارات شود.
وی افزود: استان های خراسان جنوبی، کرمان و سیستان و بلوچستان باید به سمت تکنولوژی بروند چونکه به روش سنتی هر روز به سمت فقر خواهند رفت.
رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای اظهار داشت: امروز تخصصی شدن آموزش ها به شدت احساس می شود که به این سمت حرکت می نماییم.
وی اضافه کرد: پیش از دولت تدبیر و امید هفت هزار نفر در ۴۰ پادگان کشور آموزش دیدند در حالیکه طی سال های اخیر این آمار به ۱۰۸ هزار نفر رسید و برای سال آینده، توافق نامه ای با ستاد کل نیروهای مسلح منعقد شده که ۳۷۵ هزار نفر زیر پوشش قرار خواهند گرفت.
وی بیان نمود: طبق توافق های صورت گرفته پیش از ورود مهارت آموزان، دوره های سنجش از پذیرش شدگان انجام می شود چون که ۴۵ درصد کارآموزان از فارغ التحصیلان دانشگاه ها و خیلی از آنها فاقد مهارت هستند.
هاشمی اظهار داشت: در بحث آموزش در زندان ها اقدامات قابل توجهی انجام شده که طبق بررسی های صورت گرفته ۸۵ درصد آموزش دیدگان دیگر به زندان برنگشتند که اقدامی بزرگ در این دوره است.
وی اضافه کرد: یک دغدغه را در بازار بر سر مشاغل سنتی و کهنه خواهیم داشت که امروز باید مورد توجه جدی قرار گیرد و این مشاغل اگر خویش را متحول و به روز با آینده پژوهی تطبیق ندهند، محکوم به شکست خواهند بود و نمی توانیم به روش های گذشته اقدام نماییم.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: تغییر را باید جدی بگیریم و امروز سواد، فقط خواندن و نوشتن و یادگیری زبان خارجی نیست بلکه سواد واقعی یعنی قدرت تغییر و خارج کردن از حالات سخت و صدمه زا است.
وی بیان نمود: تغییر جدی است چون تهدید هم وجود دارد و به آموزش فنی و حرفه ای جامعه محور قایلیم و امروز باید تقاضای بازار موضوعیت داشته باشد.
هاشمی اضافه کرد: تحصیلی که هدفمند و کاربردی نباشد ارزش گذاری آن محال است و باید به بازار و فردای آن اندیشید که پیشنهاد می شود چون جمعیت استان زیر یک درصد کشور اما امکانات سه درصد جمعیت است در این استان کارگاه های مازاد داریم و به بنای جدید فکر نشود بلکه با تغییر در تجهیزات برای به روزرسانی اقدام گردد.
وی تصریح کرد: دستگاه های اجرایی موازی کاری نکنند، گواهینامه فنی و حرفه ای اعتبار جهانی دارد و هر دستگاه اجرایی که دارای مراکز فنی و حرفه ای است حاضریم تغییر کاربری دهیم.
رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای اظهار داشت: الان داریم استاندارد هنرستان کاردانش آموزش و پرورش را خودمان تعیین می نماییم که دارای ارزش باشد.
وی اضافه کرد: پیشنهاد می نماییم با استفاده از سرمایه های اجتماعی برای مهارت پایلوت کشوری شوید و حاضریم با اجماع مراکز در طرحی ۷۰ هزار نفر را در استان با سرمایه استانی آموزش دهیم و تسهیلات لازم در اختیار آنها قرار گیرد و مبنا برای تسهیلات، گواهینامه فنی و حرفه ای باشد تا اشتغال پایدار ایجاد شود.
هاشمی عنوان کرد: شهرک مهارت در خراسان جنوبی نخستین بار در کشور احیا شود و کانون های آزاد مهارت آموزی در آنجا مستقر شوند.
وی اظهار داشت: دپارتمان هایی که در استان تفاهم نامه می شود باید به سمت تخصصی شدن برود و دستاورد ملی داشته باشد.
رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای در مسافرت ۲ روزه به خراسان جنوبی ضمن دیدار با مسئولان استان و سفر به برخی شهرستان ها، در نشست هم اندیشی فعالان اقتصادی و کارآفرینان در اتاق بازرگانی بیرجند شرکت و از چند واحد تولیدی و صنعتی هم بازدید کرد.منبع:

1399/06/09
13:39:36
5.0 / 5
1531
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید