عضو شورای عالی كار :

دوركاری دلیلی برای كاهش دستمزد نیست

دوركاری دلیلی برای كاهش دستمزد نیست به گزارش كاروخدمت عضو شورای عالی كار با اعلان اینكه دوركاری هم كار روزانه شمرده می شود و كارفرما موظف است حقوق كاركنان را كامل پرداخت كند، اظهار داشت: در صورت كاهش دستمزد، كارگران می توانند به ادارت كار شكایت كنند.ناصر چمنی در گفت و گو با خبرنگار مهر، گفت: آنطور که شنیده شده، متأسفانه بعضی از کارفرمایان به بهانه دورکاری و اینکه افراد به صورت ناقص کار می کنند، دستمزدی کمتر از حداقل های قانونی به کارگران پرداخت می کنند و یا اینکه از پرداخت حق بیمه شانه خالی می کنند.
عضو کارگری شورای عالی کار اضافه کرد: این در حالیست که دورکاری و یا شیفت بندی شدن کارگران به سبب کرونا اصلاً نمی تواند عاملی برای کاهش دستمزد باشد؛ دورکاری هم کار روزانه شمرده می شود و کارفرما موظف است حقوق کارکنان خودرا با رعایت تمامی مؤلفه های حقوق همچون بن کارگری، حق مسکن، حق اولاد و… واریز نماید.
وی افزود: کارفرماها باید در نظر داشته باشند که کارگران مقصر این دورکاری ها نیستند و اگر کارفرما می توانست الزامات بهداشتی را در محل کار به خوبی فراهم آورد، شاید اصلاً نیازی به دورکاری نمی شد. باید در نظر داشت که کارگر از قصد دورکاری نمی کند و دراین زمینه مقصر نیست بدین جهت کارفرما باید حقوق را به صورت کامل واریز نماید.
رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران کشور اضافه کرد: در صورتیکه کارگران با کاهش حقوق به سبب دورکاری یا شیفت بندی مواجه گشتند، می توانند با مراجعه به ادارات کار، از کارفرما به سبب دیون ممتازه و عدم پرداخت کامل دستمزد شکایت کنند.
وی با تاکید بر اینکه موارد ذکر شده در قانون باید در واریز دستمزد رعایت شود، اظهار داشت: تنها در صورتی کارفرما می تواند حقوقی کمتر از مصوب قانون پرداخت کند که با در زمان عقد قرارداد با کارگر و یا نمایندگان کارگری به توافق رسیده باشد و اگر کارگری توافق نکرد، کارفرما به هیچ عنوان حق کاهش دستمزد را ندارد.
چمنی اشاره کرد: بعنوان نمونه در زمان وقوع بلایای طبیعی و امثالهم، به سبب تعطیل شدن شرکت یا کارخانه به مدت ۲ یا ۳ یا هر چند ماه، کارفرما با کارگران به توافق می رسد که در طول این مدت حقوق کمتری را واریز نماید. در باقی موارد که کارگری در کاهش دستمزد رضایت نداشته باشد، کارفرما نمی تواند قانون را نادیده بگیرد.


منبع:

1399/06/12
20:46:34
5.0 / 5
1656
تگهای خبر: بیمه , شركت , كارفرما , كارگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید