اقدامات دولت برای حمایت های معیشتی از مردم

اقدامات دولت برای حمایت های معیشتی از مردم كاروخدمت: اولویت اصلی دولت كمك به معیشت مردم است و در این راستا طی دو سال قبل سیاست های مختلفی همچون حمایت معیشتی برای گروه های خاص، پرداخت تسهیلات و بیمه بیكاری كرونا و همسان سازی حقوق بازنشستگان را اجرایی كرده است.


همواره چالش ها و معضلات بسیاری پیش روی دولت قرار دارد و تحریم و شیوع بیماری کرونا مهمترین چالشی است که دولت سال قبل و امسال با آن مواجه بوده است. در این بین دغدغه و اولویت اصلی دولت معیشت مردم است و تلاش نموده در مقابل تکانه های اقتصادی ناشی از شرایط مختلف که در جامعه ایجاد می شود از افراد کم درآمد و کم برخوردار حمایت کند.
همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی
بازنشستگان جزو گروه های کم برخوردار جامعه هستند که پشتیبانی از آنها با همسان سازی و متناسب سازی حقوق در دولت تدبیر و امید عملی شد. مطالبه هشت ساله ای که در طول این سال ها بر زمین مانده بود با تعیین تکلیف همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری در فروردین امسال عنوان شد و با دستور رئیس جمهوری در دستور کار قرار گرفت.
براین اساس پیشنهاد واگذاری ۳۲ هزار میلیارد تومان سهام شرکت های دولتی به سازمان تامین اجتماعی توسط وزارت تعاون، سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد هجدهم تیرماه در هیات وزیران تصویب گردید و بنا بگفته وزیر تعاون از مهرماه اجرایی می شود.
براساس قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی، بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان افزایش می یابد، به این صورت که بازنشستگان با ۳۰ سال خدمت ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و با ۳۵ سال خدمت، سه میلیون تومان دریافت خواهند کرد.
حمایت های کرونایی دولت همچون پرداخت تسهیلات و بیمه بیکاری
بحران کرونا بخش های مختلف کشور را با مشکلات زیادی همراه کرده که در این میان کسب وکارهای مختلفی گرفتار زیان شدند. بر طبق اعلام مرکز آمار شیوع ویروس کرونا سبب توقف کامل ۳۸ درصد کسب وکارها در اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ شد که البته این عدد در اریبهشت به ۲۱ درصد کم شد. از طرف دیگر در اسفند و فروردین ماه تنها ۲۲ درصد کسب وکارها با تمام ظرفیت به فعالیت خود ادامه دادند که این عدد در اردیبهشت ماه به ۳۴ درصد افزایش پیدا کرد.
دولت برای پشتیبانی از کسب و کارها، پرداخت تسهیلات کرونا را مصوب کرد و از سیزدهم خردادماه ثبت نام در سامانه کارا برای دریافت تسهیلات شروع و مهلت زمانی تشکیل پرونده و پرداخت تسهیلات به «کسب وکارهای بیمه نشده» تا اختتام شهریور و «کسب و کارهای بیمه شده» تا ۱۵ شهریورماه ۱۳۹۹ تمدید گردید. برابر آخرین آمار تابحال ۲۳۰ هزار و ۶۶۷ میلیارد ریال برای ۵۰ درصد از متقاضیان پرداخت شده است.
بیمه بیکاری کرونا یکی از راهکارهای دولت برای پشتیبانی از معیشت مردم در دوره شیوع این بیماری محسوب می شود. برای همین منظور سامانه ای به آدرس bimebikari.mcls.gov.ir افتتاح شد تا افراد درخواست خودرا در آن ثبت کنند. مطابق آخرین آمار ۸۶۴ هزار و ۲۰۰ نفر در این سامانه ثبت نام کردند. همین طور طی سه ماه، یک میلیون و ۵۲ هزار و ۸۵۲ مورد مقرری برای ۷۱۷ هزار و ۳۵۲ نفر مشمول، پرداخت شده است.
در عین حال پرداخت تسهیلات بانکی به شکل وام قرض الحسنه یک میلیون تومانی به خانوارهای یارانه بگیر از دیگر مصوبات حمایتی دولت می باشد. در این مصوبه خانوارهایی که یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان دریافت می کنند مشمول این مصوبه بودند.
مبلغ وام یک میلیون تومان و نرخ کارمزد چهار درصد است که اقساط آن از شروع تیر ماه به مدت ۳۰ ماه و هر قسط ۳۵هزار تومان از یارانه سرپرست خانوار کسر می شود و تا کنون دو قسط آن از حساب یارانه بگیران ستاندن شده است.
همچنین درادامه حمایت های کرونایی و باتوجه به لطمه دیدن مشاغل و روند درآمدزایی خانوارها، بانک مرکزی با هدف پشتیبانی از وام گیرندگان، اعلام نمود که پرداخت اقساط وام های قرض الحسنه برای مدت سه ماه عقب می افتد. بر این اساس، قرار شد اقساط وام های قرض الحسنه در ماه های اسفند ۹۸، فروردین ۹۹ و اردیبهشت ۹۹ دریافت نشود و بدون وضع هر گونه جریمه یا کارمزد به انتها دوره پرداخت اقساط منتقل شود.
در ادامه برای پشتیبانی از اجاره نشین ها مقرر شد، تمام قراردادهای اجاره مربوط به املاک مسکونی استیجاری که تا تاریخ هشتم تیرماه ۹۹ هنوز تمدید نشده است، در صورت عدم توافق بین طرفین و تمایل مستاجر تا سه ماه بعد از اعلام رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به انتها شیوع ویروس کرونا و اتمام شرایط اضطراری تمدید گردید.
حداکثر افزایش میزان اجاره بها یا مبلغ رهن برای شهر تهران تا ۲۵ درصد، سایر کلان شهرها (مشهد، تبریز، اصفهان، شیراز، کرج، اهواز، قم و کرمانشاه) تا ۲۰ درصد و سایر شهرهای کشور تا ۱۵ درصد تعیین شد.
یارانه معیشتی
با افزایش قیمت بنزین در ۲۴ آبان ماه سال قبل دولت تصمیم گرفت ۲۹ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین را بین ۱۸ میلیون خانوار (۶۰ میلیون نفر) تقسیم کند.
سبد حمایت معیشتی به تناسب بعد افراد خانوار پرداخت می شود. خانواده یک نفره ۵۵ هزار تومان، خانواده دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، خانواده سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، خانواده ۴ نفره ۱۷۲ هزار تومان و خانواده پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان یارانه معیشتی دریافت می کنند.
تا کنون ۱۰ مرحله یارانه معیشتی به حساب سرپرستان خانوار مشمول دریافت این سبد واریز شده است.
کمک هزینه ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی
حمایت از خانوار و اقشار لطمه پذیر همچون اقدامات دولت از خانواده هاست که همچون آن می توان به پرداخت مبلغ ۲۰۰ الی ۶۰۰هزار تومان به یک میلیون خانوار با جمعیت سه میلیون نفر که عضو کارمند یا بازنشسته نداشته و تحت پوشش بیمه یا نهادهای حمایتی هم نیستند (ماهانه ۳۵۰ میلیارد تومان به این بند اختصاص خواهد یافت).
میزان کمک بین ۲۰۰ هزار تا ۶۰۰ هزار تومان بسته به بعد خانوار بدین سان که خانوار یک نفره ۲۰۰ هزار تومان، دو نفره ۳۰۰هزار تومان، سه نفره ۴۰۰ هزار تومان، چهار نفره ۵۰۰ هزار تومان و پنج نفره و بیشتر ۶۰۰ هزار تومان، در چهار مرحله پرداخت شده است که آخرین مرحله آن ۳۱ خرداد ۹۹ توسط سازمان هدفمندسازی یارانه ها، واریز شد.منبع:

1399/06/14
17:07:22
5.0 / 5
1591
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , بیكاری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید