كاروخدمت گزارش می دهد؛

صفر تا صد طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان از مهرماه

صفر تا صد طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان از مهرماه به گزارش كاروخدمت متناسب سازی حقوق بازنشستگان برابر اصل عدالت بیمه ای و در چارچوب فیش واحد و به همراه حقوق مشمولان از مهرماه اجرایی می شود.


به گزارش روز یکشنبه ایرنا، اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان با وجود انواع و اقسام مشکلات و تنگناهای موجود، محدودیت در منابع و اعتبارات و آثار سوء تحریم های ظالمانه بر بخش های اقتصادی کشور در دولت تدبیر و امید و در پشتیبانی از معیشت گروه های کم برخوردار جامعه و حمایت و تکریم وضعیت معیشت بازنشستگان و مستمری بگیران انجام می شود که اجرای این طرح، عدالت اجتماعی را به دنبال دارد.
این مطالبه هشت ساله بازنشستگان تأمین اجتماعی که با تعیین تکلیف همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری در فروردین ماه سال جاری عنوان شد و با دستور رئیس جمهوری در دستور کار قرار گرفت.
وزارت تعاون، سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد در هجدهم تیرماه به هیات دولت پیشنهاد دادند که ۳۲ هزار میلیارد تومان از سهام شرکت های دولتی برای همسان سازی حقوق بازنشستگان این سازمان واگذار شود و این مبلغ تا آخر سال به ۶۲ هزار میلیارد تومان برسد که در انتها تیرماه وزیر تعاون از تصویب طرح همسان سازی در هیات وزیران و اجرای آن در مهرماه اطلاع داد.
متناسب سازی حقوق برای همه گروه هاست
برنامه متناسب سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در واقع شامل همه گروه های مستمری بگیر شامل افراد بازنشسته، از کارافتاده کلی و هم بازمانده است.
همچنین همه مستمری بگیران چه افراد حداقلی بگیر و چه دریافت کنندگان مستمری های بیشتر از حداقل، متناسب با سنوات حق بیمه، مشمول این برنامه می شوند.
براساس آخرین آمار، سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بازنشسته تأمین اجتماعی در کشور وجود دارد که از این تعداد یک میلیون و ۱۰۰ نفر کمتر از ۳۰ سال سابقه خدمت دارند و همینطور نزدیک به ۷۵۰ هزار نفر از این افراد، حداقل حقوق دریافتی ماهانه کمتر از یک میلیون تومان دارند که با عنایت به سابقه خدمت خود، افزایش حقوق خواهند داشت.
میزان افزایش مستمری ها متفاوت است

طبیعی است که سرانه واحدی بین همه تقسیم، نشده و مبالغ با عنایت به این که زمان برقراری مستمری چه زمانی بوده و چه مدت سابقه پرداخت حق بیمه داشته اند و با چه مبلغی بیمه پرداز بوده اند متفاوت می باشد و بنابراین قابل قیاس نیست. آنها که زمان برقراری مستمری شان در سال های دورتر بوده حقوقشان افت بیشتری پیدا کرده و در فرمول ها از مبلغ بیشتری بابت متناسب سازی بهره مند شده اند.

البته رقم متناسب سازی برای همه یکسان نیست و برابر اصل عدالت بیمه ای، فردی که سابقه بیمه پردازی طولانی تر با نرخ حق بیمه بالاتری داشته باشد، مبلغ بیشتری بعنوان متناسب سازی حقوق دریافت خواهد نمود.
علاوه بر این مدت بیمه پردازی، نرخ حق بیمه پرداختی در دوران اشتغال و افت مستمری از شاخصهای موثر در محاسبات متناسب سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی است.
حداقل رقم پرداختی متناسب سازی با عنایت به سوابق بیمه پردازی و سایر مولفه های موثر به محاسبات کمترین مبلغ متناسب سازی برای افراد با حداقل سابقه ۱۵۰ هزار تومان است.

جزییات افزایش حقوق بازنشستگان
با اجرای طرح متناسب سازی حداقل مستمری برای افراد با سابقه ۳۰ سال خدمت حداقل ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و برای افراد با ۳۵ سال خدمت به حداقل سه میلیون تومان افزایش یافته است.
براساس اعلام سازمان تأمین اجتماعی حداقل حقوق مستمری بگیرانی که با داشتن ۳۵ سال سابقه بیمه پردازی به مرحله بازنشستگی رسیده اند در اسفند سال قبل یک میلیون و ۶۷۰ هزار تومان بود که با افزایش سالیانه و متناسب سازی با افزایش ۸۰ درصدی به ۳ میلیون تومان رسید.
همچنین حداقل حقوق مستمری بگیران دارای ۳۰ سال سابقه بیمه پردازی در اسفند سال قبل یک میلیون و ۶۶۷هزار تومان بود که با افزایش سالیانه و متناسب سازی با ۶۸ درصد افزایش به مبلغ ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید.
براساس این گزارش حداقل حقوق مستمری بگیران دارای ۲۵ سال سابقه بیمه پردازی در اسفند سال قبل یک میلیون و ۶۶۵ هزار تومان بود که با افزایش سالیانه و متناسب سازی با ۶۰ درصد افزایش به مبلغ ۲ میلیون و ۶۶۶ هزار تومان رسید.
حداقل حقوق مستمری بگیران دارای ۲۰ سال سابقه بیمه پردازی در اسفند سال قبل یک میلیون و ۶۶۴ هزار تومان بود که با افزایش سالیانه و متناسب سازی با ۴۸ درصد افزایش به مبلغ ۲ میلیون و ۴۵۸ هزار تومان رسید.
متوسط حقوق دریافتی بازنشستگان دارای ۲۰ سال سابقه بیمه پردازی پارسال ۲ میلیون و ۹۱۴ هزار تومان بوده است، دریافتی این گروه از مستمری بگیران حسب مورد بعد از افزایش سالیانه و متناسب سازی با افزایش حدودی ۴۰ درصدی به بیشتر از چهار میلیون تومان رسیده است.
مبلغ مربوط به متناسب سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی و مبلغ اصلی ماهانه در چارچوب یک فیش واحد و همزمان با حقوق شهریورماه (اول مهرماه) پرداخت خواهد شد.
براساس آخرین آمار، سازمان تأمین اجتماعی بعنوان یکی از قدیمی ترین و بزرگترین سازمان های غیردولتی متعلق به بیمه شدگان است که ۳.۵ میلیون خانوار بازنشسته و مستمری بگیر را تحت پوشش دارد. ۶۰ تا ۷۰ درصد این بازنشستگان حداقلی بگیر هستند.


1399/06/24
13:31:13
5.0 / 5
1436
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید