بیمه مجانی روستائیان، گامی در جهت مهاجرت معكوس

بیمه مجانی روستائیان، گامی در جهت مهاجرت معكوس به گزارش كاروخدمت دولت برای كمك به معیشت اقشار صدمه پذیر جامعه، اجرای پوشش بیمه اجتماعی مجانی ۱.۴ میلیون خانوار روستایی و عشایری را مصوب كرد تا از این طریق در جهت مهاجرت معكوس از شهر به روستا و تأمین آتیه روستاییان و عشایر گام بردارد.


به گزارش کاروخدمت به نقل از ایرنا، برابر اصل ۲۹ قانون اساسی برخورداری از تأمین اجتماعی حقی همگانی است و دولت موظف است طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم، خدمات و حمایت های مالی فوق را برای یک یک افراد کشور تأمین کند.
با توجه به اهمیت بیمه های اجتماعی برای حفظ جوامع انسانی و توسعه، مناطق روستایی و عشایر به واسطه موقعیت خاص اکولوژیک و اقتصادی اجتماعی همواره حائز اهمیت بوده است و دولت هم برنامه های خاصی در این خصوص داشته است.
از جمله اقدامات مهم دولت در پوشش بیمه روستائیان و عشایر می توان به رشد ۸۸ درصدی بیمه شدگان در دولت تدبیر و امید اشاره نمود. به این صورت که در ابتدای شروع به کار دولت یازدهم ۶۳۹ هزار و ۶۲۲ نفر بیمه شده صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر بودند و این رقم در انتها تیرماه سال جاری به یک میلیون و ۲۰۱ هزار و ۹۶۲ نفر رسیده است.
همچنین دولت طرح پوشش بیمه ای برای خانوارهای روستایی فاقد بیمه در نظر گرفته است و «محمد شریعتمداری» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حساب کاربری خود در توئیتر از پوشش بیمه اجتماعی مجانی همگانی برای یک میلیون و ۴۰۰ هزار خانوار روستایی محروم از بیمه اجتماعی خبرداد.
به گفته وزیر تعاون با این اقدام ضریب پوشش بیمه ای در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر ۱۵۰ درصد افزایش خواهد یافت.
براساس این گزارش تمامی روستاییان تحت پوشش بهزیستی، قالیبافان فاقد بیمه، زنان سرپرست خانوار روستایی، شاغلین در صنایع دستی روستاییو مددجویان روستایی تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) تحت پوشش این بیمه قرار می گیرند.
همینطور بر مبنای موافقت سازمان برنامه و بودجه، دولت پرداخت حق بیمه کامل این افراد را برای یک سال برعهده خواهد داشت به عبارتی در این طرح گروه های هدف در سال اول به صورت کاملا مجانی بیمه خواهند شد و از سال های بعد به تدریج مبادرت به پرداخت حق بیمه خود خواهند کرد.
مبنای پرداخت حق بیمه در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر۱۵ درصد است که از این میزان ۵ درصد توسط شخص و ۱۰ درصد باقی مانده را دولت پرداخت می کند.
پیش از این «علی شیرکانی» مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر درمورد زمان اجرا شدن این طرح گفته بود که کلیات این طرح با همکاری سازمان برنامه و بودجه به تصویب رسیده است و فاز اول آن که تأمین مالی است انجام شده، اما برای فاز دوم با نهادهای مربوطه مانند مرکز ملی فرش ایران برای تحت پوشش قرار دادن قالیبافان، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به منظور تحت پوشش قراردادن شاغلان صنایع دستی و سازمان بهزیستی تفاهم نامه ای منعقد شده و در مرحله دریافت اسامی هستیم و به محض اعلام اسامی، پیش ثبت نام صورت خواهد گرفت و سپس بیمه آنها جاری خواهد شد.
با اجرای طرح پوشش بیمه ای یک میلیون و چهارصد هزار خانوار روستایی فاقد بیمه، گامی اساسی در جهت تحقق اصل ۲۹ قانون اساسی و عدالت اجتماعی برداشته خواهد شد. در سال های اخیر خیلی از روستاییان به امید کسب رفاه و شرایط بهتر زندگی عازم شهرهای بزرگ شدند، اما اجرای طرح هایی حمایتی مانند خدمات بیمه ای می تواند زمینه ماندگاری روستاییان و همینطور بازگشت مهاجران به روستاها را فراهم آورد.


1399/06/29
14:47:05
5.0 / 5
1079
تگهای خبر: اقتصاد , بیمه , توسعه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید