كدام مشاغل از تسهیلات كرونا استقبال كردند؟

كدام مشاغل از تسهیلات كرونا استقبال كردند؟ كاروخدمت: بر طبق آخرین آمار ۴۹۲ هزار و ۵۱۰ بنگاه برای دریافت تسهیلات كرونا ثبت نام كردند كه بیشترین استقبال برای دریافت این وام از طرف رانندگان ناوگان عمومی مسافری و آرایشگرها بود.


با شیوع بیماری کرونا، قرنطینه و تعطیلی کسب و کارها تنها راهکار مقابله با این اپیدمی بود و دولت برای پشتیبانی از آنها، پرداخت تسهیلات کرونا را مصوب کرد. براین اساس ثبت نام متقاضیان دریافت وام کرونا از سیزدهم خردادماه در سامانه کارا آغاز شد.
با وجود ابعاد گسترده شیوع بیماری کرونا کارگروه مقابله با نتایج اقتصادی ناشی از شیوع کرونا، مهلت ثبت نام وام کرونا را تا آخر شهریور ماه تمدید کرد. با عنایت به این که شیوع بیماری کرونا ادامه دارد پیشبینی می شود ثبت نام متقاضیان باردیگر تمدید شود.
تعداد رسته ها و مشاغل صدمه دیده از کرونا
در ابتدا تنها بنگاه های دارای کد بیمه ای اجازه ثبت نام در این سامانه را داشتند، اما در مرحله بعد مشاغل غیررسمی که کد بیمه ای نداشتند هم مشمول دریافت تسهیلات کرونایی شدند. در مجموع ۱۴ رسته اصلی و ۸۵۰ زیررسته شناسایی شد. تعداد بنگاه های صدمه دیده ذیل این ۱۴ رسته شامل سه میلیون واحد است که یک میلیون و ۳۰۰ واحد آن بیمه شده و دارای کد کارگاهی و یک میلیون و ۷۰۰ واحد فاقد بیمه و کد کارگاهی هستند. همینطور در این واحدها ۲.۸ میلیون نفر بیمه شده و ۳ میلیون نفر فاقد بیمه مشغول به کار هستند.
جزئیات ثبت نام متقاضیان در سامانه کارا
براساس آخرین آمار تا کنون ۴۹۲ هزار و ۵۱۰ بنگاه متقاضی دریافت تسهیلات کرونا که شامل ۸۹۲ هزار و ۵۴۷ شغل می شود، در سامانه کارا ثبت نام کرده اند.
در میان ثبت نام کنندگان رانندگان حمل و نقل مسافری، آموزشگاه ها و آرایشگاه ها، فروش پوشاک زنانه، باشگاه های ورزشی، مراکز توان بخشی و مدارس غیرانتفاعی بیشترین تعداد متقاضیان دریافت تسهیلات را به خود اختصاص دادند.
برابر آمار از میان ۴۹۲ هزار و ۵۱۰ مورد ثبت نام در سامانه کارا، تعداد ۲۸۹ هزار مورد مربوط به رانندگان و ۲۸ هزار مورد آموزشگاه ها و آرایشگاه ها هستند.
همچنین از میان ۲ هزار و ۵۰۰ بنگاه غیررسمی که می توانستند در سامانه کارا ثبت نام کنند تنها ۱۵۹ هزار و ۲۱۰ بنگاه ثبت نام کردند که ۵۵ هزار و ۲۵۳ بنگاه از جانب وزارت صنعت معرفی شده بودند و ۵۵ هزار و ۲۵۲ نفر هم رانندگان مسافری هستند که بیمه ندارند.
چه میزان تسهیلات کرونا پرداخت شده است؟
برای ۴۹۲ هزار و ۵۱۰ بنگاهی که در سامانه کارا برای دریافت تسهیلات ثبت نام کردند اعتباری برای ۹ هزار و ۲۶۲ میلیارد تومان اعتبار لازم است که تا کنون سه هزار و ۱۰۴ میلیارد تومان معادل ۳۰ درصد پرداخت شده است.
پیش بینی شده بود که ۱۹ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات توسط ۱۹ بانک عامل به متقاضیان دریافت وام کرونایی پرداخت گردد.
میزان تسهیلات پرداختی به بنگاه ها و زمان بازپرداخت
براساس آئین نامه اولیه پرداخت این تسهیلات، کارفرمایان متعهد بودند حداقل ۹۰ درصد نیروی کار خویش را حفظ کنند. به عبارتی شرط دریافت تسهیلات این بود که کارفرمایان متعهد می شدند تا آخر سال نیروی کار خویش را حفظ و بیمه آنها را پرداخت کنند، در غیر این صورت مشمول جریمه می شدند و سود نرخ تسهیلات دریافتی آنها تا ۲۴ درصد افزایش می یافت.
اما این مورد با پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و موافقت کارگروه مقابله با نتایج اقتصادی ناشی از شیوع کرونا اصلاح گردید و تعهد کارفرمایان برای حفظ نیروی کار خود تنها برای ۳ ماه و تا زمان پرداخت تسهیلات است.
براساس این گزارش در کارگاه هایی که مستقیم از کرونا لطمه دیده و به اجبار تعطیل شده اند، مبلغ ۱۶ میلیون تومان وام به ازای هر نیروی انسانی اختصاص می یابد و در واحدهای کسب وکاری که فعال بوده، تعطیل نشده و غیر مستقیم از کرونا صدمه دیده اند، مبلغ ۱۲ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود.
نرخ سود تسهیلات هم ۱۲ درصد بوده و بازپرداخت آن از مهرماه است.
وثایق لازم برای بازپرداخت تسهیلات کرونایی بنگاه ها
بنگاه هایی که ۱۶۰ میلیون تسهیلات دریافت می کنند فقط سفته یا چک کفایت می کند، اما بنگاه هایی که ۱۶۰ تا ۴۸۰ میلیون ریال وام دریافت می کنند باید یک سفته یا چک همراه با یک ضامن که می تواند واحد اقتصادی دیگر یا کارمند باشد، عرضه کنند.
وثیقه تسهیلات ۴۸۰ تا ۱۶۰۰ میلیون ریالی شامل سفته یا چک، همراه دو ضامن است و وام ۱۶۰۰ تا ۲ هزار میلیون ریال علاوه بر چک یا سفته باید سه ضامن بعنوان وثیقه عرضه شود.
برای تسهیلات بیشتر از ۲ هزار میلیون ریال هم لازم است از جانب صندوق های ضمانت و یا بنا به تشخیص بانک وثایق متعارف عرضه شود.
نکته قابل توجه این است که سقف مبلغ سفته ۱.۵ برابر اصل و سود تسهیلات است.
منبع:

1399/07/01
14:35:52
5.0 / 5
1504
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , بیمه , زنان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید