شریعتمداری عملكرد دولت در بخش رفاهی را تشریح كرد:

پرداخت 5 هزار میلیارد تومان بیمه بیكاری كرونا

پرداخت 5 هزار میلیارد تومان بیمه بیكاری كرونا به گزارش كاروخدمت وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: تا كنون پنج هزار میلیارد تومان از حساب صندوق ذخیره و بوسیله ثبت نام در سامانه به متقاضیان این بخش پرداخت شده است.


به گزارش روز چهارشنبه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «محمد شریعتمداری» در نشست با علما و وعاظ تهران، اظهارداشت: یکی از برنامه های دولت پس از استقرار، تشکیل نهادی برای تامین نیازها و معیشت مردم بوده است.
وی با اشاره به سیاست های دولت در بهبود وضعیت معیشت و اشتغال مردم، اظهار داشت: در این راستا یک و نیم میلیارد دلار از منابع صندوق ذخیره ارزی به موضوع اشتغال روستایی اختصاص یافت و حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان وام از این محل با نرخ چهار و هشت درصد به روستاها و به شکل تمام شماری پرداخت گردید و از این محل حدود ۲۴۷ هزار شغل در روستاها بوجود آمد.
وزیر تعاون با اعلان اینکه توسعه مشاغل خانگی و سیاست گذاری بوسیله ایجاد زنجیره آموزش و توانمند سازی، دیگر رویکرد دولت در این بخش بود، اضافه کرد: علاوه بر این، سیاست پرداخت یارانه دستمزد را بعنوان یکی از سیاست های مداخله گر دولت دنبال کردیم که با اجرای آن حدود ۴۲ هزار شغل در سطح کشور به وجود آمد.
وی به دیگر اقدامات در حوزه پشتیبانی از گروه های مختلف نیز اشاره نمود و گفت: توجه به معیشت کارگران بوسیله افزایش حداقل دستمزد در شورای عالی کار نیز بررسی گردید و دولت کوشش کرد حداقل مزد هیچ وقت پایین تر از نرخ تورم نباشد و حتی عقب ماندگی در این بخش را جبران کند.
شریعتمداری اشاره کرد: توجه به ارتقای معیشت گروه های مختلف جامعه همیشه مورد تاکید دولت بوده است و در این راستا در بحث متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، بیش از ۵۷ جلسه با نهادهای ذی ربط تشکیل و با بار مالی ۳۲ هزار میلیارد تومانی که داشت بعد از ۱۴ سال در این دولت محقق و از مردادماه اجرایی شد.
وی تصریح کرد: برای اجرای برنامه همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری نیز ۱۶ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
شریعتمداری، شفافیت و مبارزه با فساد را اولویت برنامه های این وزارتخانه برشمرد و ایجاد سامانه شفافیت و بورسی شدن شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) را از این دست اقدامات ذکر کرد.
وی با اشاره به رویکرد جوانگرایی در وزارت تعاون اظهار داشت: سن مدیران در این وزارتخانه ۱۲ سال کاهش پیدا کرده و البته استفاده از کسانی که تجربه داشته اند نیز مورد توجه بود.
عضو کابینه دولت دوازدهم در تشریح اقدامات دولت بعد از شیوع بیماری کرونا اظهار داشت: بعد از شیوع بیماری کرونا، ۲۳ هزار میلیارد تومان به ۷۶ میلیون نفر از جمعیت کشور و به هر نفر یک میلیون تومان تسهیلات پرداخت گردید. همین طور برمبنای اطلاعات موجود در پایگاه رفاه ایرانیان بیش از سه میلیون خانوار بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان به صورت بلاعوض و در دوره ۵ ماهه دریافت نمودند.
شریعتمداری اضافه کرد: همین طور به همه کارگاه های تولیدی نیز تسهیلات با نرخ ۴ و ۸ درصد به ازای هر شاغل ۱۲ تا ۱۶ میلیون تومان و به شرط حفظ اشتغال موجود پرداخت گردید.
وی افزود: ۸۰ بیمارستان و ۳۳۰ مرکز درمانی سازمان تامین اجتماعی در اختیار بیماران کرونایی قرار گرفت.
وزیر تعاون در مورد بیمه بیکاری دوران کرونا نیز اشاره کرد: ۵ هزار میلیارد تومان از حساب صندوق ذخیره و بوسیله ثبت نام در سامانه و غیر حضوری به متقاضیان این بخش پرداخت گردید و الان نیز در تلاش هستیم بیمه بیکاری عادی را پرداخت نماییم.
وی اشاره کرد: یقینا عملکرد دولت را در بخش های مختلف در این مقطع نمی توان بدون شرایط کرونا و تحریم ها مورد ارزیابی قرار داد.
رشد ۳۰ هزار عددی تخت بیمارستانی در هفت سال
در ادامه این جلسه، دبیر هیات دولت اظهار داشت: دولت تدبیر و امید فقط ۲ سال از تحریم خارج بوده است و رشد در همین دوره اقتصادی در سال ۹۵ دو رقمی شد.
«حسین سیمایی» یکی از اقدامات مهم دولت را ساماندهی موسسات اعتباری خواند که با شجاعت توانست جراحی بزرگی را با هزینه کمتر انجام دهد و همه ضررهای آنرا هم پذیرفت.
وی با اشاره به اقدامات مثبت دولت در حوزه بهداشت و درمان اشاره کرد: تعداد تخت های بیمارستانی در کشور در سال ۹۲ حدود ۸۰ هزار تخت بوده که الان به ۱۱۰ هزار تخت افزایش یافته است.
دبیر هیات دولت گفت: تعداد شرکت های دانش بنیان نیز به ۵ هزار و ۸۰۰ شرکت رسیده است.
وی افزود: در سال ۹۲ حدود ۱۱ میلیون نفر از پهنای باند اینترنت استفاده می کردند که این رقم الان به ۷۳ میلیون نفر افزایش یافته است و در دوران کرونا این بخش توانست به خوبی وظیفه خودرا انجام دهد.
سیمایی اضافه کرد: حدود ۳۲ هزار روستا الان از پهنای باند اینترنت استفاده می نمایند.
حقوق بازنشستگان ۸۰ درصد رشد یافت
همچنین در این جلسه مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به اقدامات این صندوق اظهار نمود: تا اختتام شهریور ماه امسال، ماهیانه ۶ هزار میلیارد تومان حقوق پرداخت شده است اما از مهر ماه این رقم به ۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در ماه افزایش می یابد.
«اکبر افتخاری» در این زمینه توضیح داد: بازنشستگانی که زیر یک میلیون و ۵۵۰ هزار تومان حقوق دریافت می کردند الان مبلغ ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان می گیرند. دراین زمینه اهتمام شد افزایش حقوق به گروه های پایین بازنشستگی تخصیص داده شود و ۱۱ درصد مازاد به افزایش سنواتی تخصیص یافت.
افتخاری اشاره کرد: حقوق بازنشستگان امسال نزدیک به ۸۰ درصد رشد پیدا کرده که رقم بسیار خوبی است.
وی با اشاره به ترمیم بیمه تکمیلی ازنشستگان اشاره کرد: با دستور وزیر تعاون، ترمیم بیمه بازنشستگان در دستور کار قرار گرفت و پوشش بیمه تکمیلی درمانی بازنشستگان افزایش پیدا کرد.
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با بیان این که در پرداخت تسهیلات به بازنشستگان نظم خوبی بوجود آمد، گفت: مبلغ وام از ۷ میلیون به ۱۰ میلیون تومان افزایش یافت و امسال ۳۴۰ هزار فقره وام ضروری ۱۰ میلیون تومانی به بازنشستگان تعلق گرفت.
تعاونی ها، توسعه اشتغال پایدار و شفافیت را ایجاد میکنند
در ادامه، معاون امور تعاون وزارت تعاون اظهار داشت: الان ۹۴ هزار تعاونی فعال در کشور وجود دارد که می بایست از ظرفیت های باارزش تعاونی ها در شرایط تاب آوری اقتصادی استفاده نمائیم چونکه تعاونی ها، توسعه اشتغال پایدار و شفافیت را ایجاد می کنند.
«محمد کبیری» با اشاره به تشکیل سامانه جامع هوشمند بخش تعاون اظهار نمود: با راه اندازی این بخش حتی کارهای هیات مدیره های تعاون رصد خواهد شد و افراد می توانند به آسانی نسبت به تشکیل تعاونی اقدام نمایند.
وی به راه اندازی خط اعتباری ۱۲۰۰ میلیارد تومانی تعاونی های مسکن نیز اشاره نمود و در ادامه از راه اندازی مراکز نوآوری تعاونی ها در مهر ماه امسال آگاهی داد.
وی در این زمینه توضیح داد: این مراکز به صورت همزمان در ۱۱ استان کشور راه اندازی خواهند شد و خدمات بیمه ای و بانکی با رویکرد تعاونی ارائه می کنند.
منبع:

1399/07/11
13:39:25
5.0 / 5
967
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید