بلاتكلیفی صادرات گاز ایران به گرجستان

بلاتكلیفی صادرات گاز ایران به گرجستان به گزارش كاروخدمت معاون وزیر نفت در امور گاز اظهار داشت: قرارداد صادرات گاز ایران به گرجستان منتفی نشده و در صورت نهایی شدن توافق ها، بخش خصوصی گاز ایران را از خاك ارمنستان به گرجستان صادر می كند.


به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، حمیدرضا عراقی، درباره صادرات گاز ایران به گرجستان اظهار داشت: شرایط جغرافیایی ایران به گونه ای است كه امكان صادرات گاز به خیلی از كشورها همچون گرجستان را دارد، اما این صادرات باید از خاك ارمنستان صورت گیرد.
وی اضافه كرد: صادرات گاز به گرجستان به فراهم شدن شرایط گوناگونی همچون موافقت ارمنستان نیاز دارد، همینطور زیرساخت های صادرات و قیمت مناسب هم از دیگر عوامل تحقق این هدف است.
معاون وزیر نفت در امور گاز خاطرنشان كرد: در صورتی كه ایران، ارمنستان و گرجستان برای صادرات گاز به توافق برسند، لازم است بخش خصوصی گاز را از ایران بخرد و پرداخت هزینه سوآپ به كشورهای ایران و ارمنستان را پرداخت كند تا این گاز وارد گرجستان شود.
مدیرعامل شركت ملی گاز اظهار نمود: پیش از این هم یكی از شركت های خصوصی برای انتقال گاز ایران به گرجستان اقدام نمود اما هنوز هیچ گازی به گرجستان صادر نشده است.
عراقی با بیان این كه هم اكنون هیچ قراردادی برای صادرات گاز ایران به گرجستان اجرایی نشده، اظهار داشت: مبحث صادرات گاز از خاك ارمنستان به گرجستان هنوز به صورت كامل منتفی نشده است و در صورتی كه برای بخش خصوصی به صرفه باشد احتمال دارد، صادرات گاز صورت گیرد.
به گزارش شانا، دی ماه سال گذشته، حسن روحانی، رئیس جمهوری همراه با هیئت بازرگانی ایران به ایروان سفر كرد، و در همایش تجاری ارمنستان و ایران كه مسئولان اقتصادی ارمنستان و فعالان بخش خصوصی دو كشور در این همایش حضور داشتند، طی سخنانی با اشاره به توانایی منطقه برای انتقال گاز ایران با استفاده از گرجستان و دریای سیاه به اروپا، بر همكاری دو كشور در زمینهٔ تامین امنیت انرژی تاكید گردید.
صادرات گاز به اروپا، همچون برنامه هایی است كه می تواند در افزایش سهم ایران در تجارت جهانی گاز نقش داشته باشد. اتحادیه اروپا هم اكنون حدود ۲۲ تا ۲۳ درصد انرژی موردنیاز خویش را از گاز طبیعی تامین می كند و بر مبنای مطالعات پارلمان اروپا، امكان صادرات گاز از جانب ۱۲ كشور به این قاره وجود دارد كه ایران هم همچون این كشورها و بهترین منبع تامین گاز است. ایران ظرفیت صادرات سالانه ۲۵ تا ۳۰ میلیارد مترمكعب گاز از هشت مسیر را به اروپا دارد.
مسیر ایران- عراق- سوریه، مسیر تركیه كه خود شامل چند مسیر همچون دریای سیاه با استفاده از آذربایجان، گرجستان و دریای سیاه و دیگری با استفاده از ارمنستان، گرجستان و دریای سیاه است، از مسیرهای صادرات گاز به اروپا هستند.
در اردیبهشت امسال، بنابر اعلام مقامات وزارت امورخارجه ایران، مذاكراتی میان ایران و گرجستان انجام شد كه از تفاهم هایی در زمینه افزایش همكاری های تجاری اقتصادی میان دو كشور خبر می داد زیرا گرجستان در گذشته محموله گازی از ایران خریداری نموده بود، اما به علت مشكلاتی كه داشتند، آن را حمل نكرده و تفاهم انجام شده را اجرایی نكرده بود اما بر مبنای تفاهم یاد شده، ارسال گاز ایران به گرجستان در بهار امسال باید به مرحله عمل می رسید اما محقق نشد.
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری در مذاكرات مشترك هیئت های عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران و گرجستان، با بیان این كه ایران در زمینه انرژی آمادگی تامین گاز مورد نیاز گرجستان را دارد، اظهار داشت: ما می توانیم گاز را در مرز با آذربایجان یا ارمنستان تحویل گرجستان بدهیم و به تازگی محموله ۴ میلیون مترمكعبی برای چهار ماه توافق شده كه بدون شك اجرای آن نیازمند حل و فصل مسائل بانكی است.
به گفته بهزاد بابازاده، مدیر امور بین الملل شركت ملی گاز، قرارداد صادرات گاز ایران به گرجستان برای اولین بار در مردادماه ۱۳۹۵ میان ایران و یك شركت خصوصی گرجستانی به نام جی آی ای سی (Georgian International Energy Corporation) برای یك دوره چهار ماهه به میزان ۴۰ میلیون مترمكعب به امضا رسید. دلیل كوتاه مدت بودن قرارداد هم این است كه ایران برای اولین بار می باشد كه می خواهد وارد تجارت گاز فراتر از همسایه های خود شود، ازاین رو باید همه جوانب كار را بسنجد. افزون بر این، گاز ارسالی به گرجستان باید از مسیر ارمنستان عبور كند كه هنوز مذاكرات گرجستانی ها و ارمنی ها در این باره نهایی نشده است.
مریم والیشویلی، معاون وزیر انرژی گرجستان هم سال گذشته، با بیان این كه برای معامله تجاری گاز میان ایران و گرجستان شركت های خصوصی باید اقدام نمایند، اظهار داشته بود: از لحاظ تئوری، شركت های خصوصی می توانند چنین قراردادی امضا كنند و قانون گرجستان چنین چیزی را ممنوع اعلام نكرده است؛ در مبحث صادرات گاز ایران به گرجستان، این چنین قراردادهایی باید برای ثبت به دولت گرجستان عرضه شوند. زیرساخت خط لوله گرجستان توسط دولت كنترل می شود، شركت های خصوصی و دولت گرجستان باید برای انتقال گاز در داخل كشور قرارداد امضا كنند كه چنین قراردادهایی هم امضا نشده است.
معاون وزیر انرژی گرجستان با این حال تصریح كرد در صورت نیاز به تامین گاز از ایران، این كار می تواند هم از ارمنستان و هم از آذربایجان به گرجستان منتقل شود، زیرا زیرساخت های لازم در مرز هردو كشور وجود دارد، ایران یك تامین كننده عمده گاز برای بازارهای جهانی است و گرجستان بارها برای خرید گاز ایران ابراز علاقه كرده است.


 

1396/10/16
22:49:59
5.0 / 5
2967
تگهای خبر: اقتصاد , خرید , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید