كارشناس حوزه كار در گفت وگو با كاروخدمت:

دستمزد منطقه ای با حداقل مزد تناقض ندارد

دستمزد منطقه ای با حداقل مزد تناقض ندارد به گزارش كاروخدمت كارشناس حوزه كار اظهار داشت: دستمزد منطقه ای تناقضی با حداقل مزد ندارد و شرط اجرایش این است كه حداقل نیازهای خانواده ها در مناطق مختلف تامین گردد.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا، بحث درباب مزد منطقه ای موضوعی است که در ادوار مختلف در کشور مطرح می شود و مخالفان و موافقان درباره اجرای آن سخن می گویند.
البته در دو مرحله قبل و پس از انقلاب اسلامی تصمیماتی در مورد مزدهای متفاوت برای مناطق و یا قراردادهای موقت و دائم گرفته شد. اما به این علت اینکه نتایج اقتصادی و اجتماعی بررسی نشده بود سبب نارضایتی کارگران قرار گرفت و بر طبق تصمیم شورای عالی کار مجدداً تصمیم به تعیین، حداقل مزد ملی گرفته شد.
اواسط مهرماه معاون روابط کار وزارت تعاون اعلام نمود که با همکاری مؤسسات پژوهشی تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تحقیقات در زمینه تعیین حداقل مزد برمبنای صنایع و مناطق شروع شده است.
«حمید حاج اسماعیلی» کارشناس حوزه کار روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا درباب ابعاد اجرای مزد منطقه ای اظهارداشت: مزد منطقه ای، بحث حاشیه ای است و زیرساخت های لازم برای اجرای آن در کشور فراهم نیست.
وی افزود: دستمزد چالش جدی است و مشکلات اساسی دراین زمینه وجود دارد که باید به آنها پرداخته شود.
این کارشناس معتقد می باشد باید در بحث مزد منطقه ای و اجرای آن در کشور پژوهش های لازم توسط مرکز پژوهشگاهی مجلس، دانشگاه ها، دبیرخانه شورای عالی کار و مرکز ملی راندمان صورت گیرد و علاوه بر آن از تجربه دیگر کشورها نیز استفاده گردد.
وی با اعلان اینکه زیرساخت های لازم برای اجرای مزد منطقه ای در کشور وجود ندارد، اضافه کرد: باید زمانی مزد منطقه ای مطرح شود که بخش خصوصی واقعی شکل بگیرد در صورتیکه الان ۸۵ درصد اقتصاد کشور در اختیار دولت می باشد.
حاج اسماعیلی یکی دیگر از زیرساخت های لازم برای اجرای مزد منطقه ای را ثبات در عرصه اقتصاد بیان کرد و اظهار داشت: در شرایط کنونی که کشور در وضعیت خاص اقتصادی به لحاظ شیوع بیماری کرونا و تحریم ها قرار دارد و بازار کار شرایط متمرکز به لحاظ اقتصادی ندارد، بدین سبب امکان اجرای مزد منطقه ای وجود ندارد.
وی افزود: عرضه و تقاضا در بازار کار متوازن نیست بدین سبب در شرایطی که نیروی کار زیاد است کارفرمایان افراد با دستمزد پایین را جذب می کنند.
این کارشناس حوزه کار، تشکیل تشکل های کارگری در موضوع دستمزد منطقه ای را ضروری دانست و اظهار داشت: هم اکنون به سبب نبود تشکل های کارگری منسجم و مکانیسم های ضعیف در رعایت حداقل دستمزد، مشکل داریم و خیلی از کارگاه های ما شناسنامه ندارند بدین سبب چگونه می توانیم انتظار داشته باشیم که مزد منطقه ای اجرا شود.
حاج اسماعیلی اظهار داشت: بسیاری معتقدند که مزد منطقه ای با حداقل مزد تناقض دارد، اما باید بگویم که شرط لازم مزد منطقه ای تامین حداقل نیاز خانواده هاست و با توجه به این که هزینه زندگی در مناطق مختلف، متفاوت می باشد باید تلاش نماییم که حداقل نیاز خانواده ها تامین گردد.
وی بیان کرد: ظرف ۵ سال آینده امکان اجرای دستمزد منطقه ای فراهم نیست و چنانچه شرایط عادی باشد می توان کوشش کرد که مقدمات اجرای مزد منطقه ای را فراهم نماییم.


1399/07/23
13:22:59
5.0 / 5
1085
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید