وزیرتعاون، كار و رفاه اجتماعی خبر داد:

پرداخت مستمری ماهیانه به ۱۲۵ هزار خانوار دارای معلولیت بینایی

پرداخت مستمری ماهیانه به ۱۲۵ هزار خانوار دارای معلولیت بینایی به گزارش كاروخدمت وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در نشست با موسسات و انجمن های غیردولتی فعال در حوزه نابینایان از پرداخت مستمری ماهیانه به ۱۲۵ هزار خانوار دارای معلولیت بینایی اطلاع داد.


به گزارش وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی «محمد شریعتمداری» با گرامیداشت روز جهانی ایمنی عصای سفید و تبریک به فعالان جامعه نابینایان اظهار داشت: مبلغ مستمری ماهیانه از ۵۳ هزار تومان به ۲۰۰ هزار تومان و برای خانوارهای ۵ نفره به ۶۰۰ هزار تومان افزایش یافته است. معتقدیم این مبلغ با شرایط مطلوب فاصله دارد اما امیدواریم با پیگیری های صورت گرفته منابع مالی بیشتری به این مساله اختصاص پیدا کند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: جامعه نابینایان ۲۰۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۱۳۰ هزار نفر مرد و ۷۳ هزار نفر زن هستند و یکی از فرهیخته ترین و اندیشمندترین افراد در عرصه های علمی به شمار می روند.
شریعتمداری در مورد کمک هزینه معیشت افراد دارای معلولیت هم اظهار داشت: پرداخت کمک هزینه معیشت به معلولان فاقد شغل و درآمد که دهک های یک تا سه هستند به منابع مالی زیادی نیاز دارد که با مذاکرات صورت گرفته با سازمان برنامه و بودجه امیدواریم در جهت تأمین مالی آن قدم های موثری برداشته شود.
بودجه ۳۰ هزار میلیاردی برای اجرای کامل قانون جامع پشتیبانی از افراد دارای معلولیت
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بودجه ۳۰ هزار میلیاردی برای اجرای کامل قانون جامع پشتیبانی از افراد دارای معلولیت اطلاع داد و اظهار داشت: تأمین یکجای این بودجه برای دولت مشکل خواهد بود ولی باید اقدام جدی برای تخصیص بودجه ۱۰۰ درصدی سال ۱۳۹۹ و دریافت کمک از محل سایر اعتبارات در بودجه سال ۱۴۰۰ صورت گیرد.
شریعتمداری به ایفای نقش مسئولیت اجتماعی بنگاه های اقتصادی اشاره و اشاره کرد: باید از ظرفیت بنگاه های اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اولویت تأمین هزینه های افراد دارای معلولیت بهره گیری شود.
وی با اشاره به اینکه در حوزه قانونگذاری برای افراد دارای معلولیت، کارهای مثبتی در کشور انجام شده و مشکلی در این بخش نداریم، اضافه کرد: عمده مشکلات مربوط به جامعه معلولان به سبب عدم اجرای قوانین است که نظارت و پیگیری جدی را می طلبد که با تشکیل شورای نظارت بر قانون جامع پشتیبانی از افراد دارای معلولیت بخش زیادی از مشکلات مرتفع خواهد شد.
وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد: اصلاح برخی قوانین و مقرارات در مورد افراد دارای معلولیت در کارگروهی با حضور انجمن های مردم نهاد و کارشناسان سازمان بهزیستی بررسی شود.
وی با اشاره به مشکلات موجود در توزیع وسایل و تجهیزات توانبخشی هم اضافه کرد: برای تأمین دراز مدت اعتبارات مورد نیاز تجهیزات توانبخشی می توان از توان خیرین و معلولان با تاسیس صندوق های حمایتی در بخش های گوناگون کشور با حمایت دولت بهره گرفت و افراد دارای معلولیت می توانند اداره کننده این صندوق ها باشند.
امضای تفاهم نامه با وزارت ورزش و جوانان برای حل مشکلات ورزش افراد دارای معلولیت
شریعتمداری به فعالیت فدراسیون های جانبازان معلولین، نابینایان و ناشنوایان در ورزش معلولان اشاره نمود و اظهار داشت: طبق ماده ۸ قانون جامع پشتیبانی از افراد دارای معلولیت مددجویان سازمان بهزیستی و معلولان می توانند از خدمات مراکز ورزشی دولتی، شهرداری ها، دهیاری ها و مراکز متعلق به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به صورت مجانی استفاده کنند و فدراسیون های دیگر هم موظفند کارهایی در فدراسیون خود در جهت تقویت و گسترش ورزش معلولان اختصاص دهند.
وی افزود: با مذاکرات سازمان بهزیستی کشور و وزارت ورزش و جوانان برای حل مشکلات ورزش افراد دارای معلولیت تفاهم نامه ای در ابتدای آبان ماه منعقد خواهد شد.
۲۸ هزار واحدمسکونی در ۲۰ ماهه اخیر آماده واگذاری شده است
شریعتمداری در زمینه مسکن معلولان هم گفت: ۱۳۰ هزار واحد مسکونی از شروع فعالیت سازمان بهزیستی تابحال ساخته شده که ۲۸ هزار واحد آن در ۲۰ ماهه اخیر آماده واگذاری شده است.
وی افزود: برای ۲۰ هزار مسکن روستایی با بنیاد مسکن، برای ۵ هزار مسکن سیل زدگان با بسیج سازندگی و برای ساخت یک هزار و ۵۰۰ واحد مسکن افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید با قرارگاه خاتم الانبیا تفاهم نامه امضا شده است که بخش عمده ای از نیاز مسکن معلولان تأمین می شود.
۹۵۰۰ خانوار دارای دو معلول مسکن دریافت کردند
وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی از شروع طرح های جدید برای ۴ هزار خانوار نیازمند مسکن در سازمان بهزیستی اطلاع داد و اضافه کرد: برای مسکن خانوارهای دارای دو معلول به بالا از ۱۴ هزار خانوار شناسایی شده ۹۵۰۰ خانوار مسکن دریافت کرده اند و ۳۵۰۰ واحد تا آخر سال تحویل می شود و کار ساخت ۱۳۰۰ واحد مسکن هم شروع شده است.
وی از پرداخت بدهی ۳۰ میلیاردی سازمان بهزیستی به دانشگاه آزاد اسلامی گفت و تشریح کرد: با تخفیف ۲۰ درصدی دانشگاه آزاد به مددجویان سازمان بهزیستی مشکلی در پرداخت شهریه مددجویان وجود ندارد و با راه اندازی سامانه دانشجویی سازمان بهزیستی و ارتباط آن با سامانه دانشگاه آزاد اسلامی، پرداخت شهریه ها با سرعت بیشتری صورت خواهد گرفت.
شریعتمداری در پیشنهادی به سازمان بهزیستی اظهار داشت: با تجربه خوب ورود استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان و ورود فکر و اندیشه جوان در صندوق بازنشستگی کشوری از توان دانش بنیان ها بخصوص فرهیختگان دارای معلولیت و دانشگاهیان برای رسیدن به راه های میان بر برای رفع مشکلات معلولان بهره برداری شود.
وی اظهار داشت: ۱۰۰ دستگاه برجسته نگار هوشمند و ۳۰۰ نسخه قرآن بریل چاپ شده در مرکز نابینایان رودکی که به همت سازمان بهزیستی تهیه شده در اختیار نابینایان قرار خواهد گرفت.


1399/07/29
00:26:57
5.0 / 5
781
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید