ظرفیت مغفول مانده بانوان استان سمنان در مشاركت های اقتصادی

ظرفیت مغفول مانده بانوان استان سمنان در مشاركت های اقتصادی به گزارش كاروخدمت ایرنا- استان سمنان با وجود درارا بودن رتبه بالا از نظر تحصیلات بانوان، از این ظرفیت استفاده لازم را نداشته است و نرخ مشاركت اقتصادی بانوان این استان در رتبه های آخر كشوری قرار دارد.


به گزارش کاروخدمت به نقل از ایرنا، امروزه با تغییر شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، خیلی از عرف ها و مفاهیم و اندیشه ها هم متحول شده است؛ نقش زن و مرد در زندگی مشترک هم از این قاعده مستثنی نبوده است. در گذشته زنان نقش مهم و پررنگشان را در خانه ایفا می کردند و عمده تمرکزشان بر انجام کارهای منزل و تربیت فرزندان بود. اما امروزه زنان و مردان به سمت برابری در ایفای نقش خود در حرکت هستند. به صورتی که تأمین اقتصادی و مدیریت کارهای منزل و تربیت فرزندان تا جای ممکن به صورت مشترک صورت گیرد.
در این بین تعداد بانوان توانمند و خلاق کمتر از مردان نیست و می توان از زنان به اندازه مردان انتظار مشارکت اقتصادی داشت اما آمار در استان سمنان چیز دیگری نشان داده است.
صحبت از عدالت و برابری حقوق بانوان و مردان، به معنای شباهت این دو جنس با هم نیست بلکه یعنی گذشته از تفاوت های بنیادین، توانایی یکسان این دو جنس در ایفای نقش برابر و استفاده یکسان از حقوق اجتماعی اثبات شود.
طبق آمار اعلام شده از جانب مرکز مطالعات زنان، استان سمنان از نظر مشارکت اقتصادی بانوان در تقسیم بندی استان های کشور از آخر دوم است. در حالیکه از نظر سطح تحصیلات، در رده های نخست قرار دارد. واضح است که در این استان از ظرفیت، توانایی و دانش بانوان به اندازه مطلوب بهره گرفته نشده است.
مشکلات ویژه بانوان در اشتغال
بانوان برای اشتغال مشکلات خاص خودشان را دارند که شاید فراتر از مشکلات آقایان در این مورد باشد و همین مشکلات در پایین بودن نرخ مشارکت اقتصادی آنها تأثیر مهمی دارد.
یک بانوی جویای کار در گفتگو با ایرنا اظهار داشت: بانوان وقتی به دفاتر کاریابی رجوع می کنند، با هر گزینه ای که مواجه می شوند، یا دستمزد بسیار پایین و بدون بیمه است و یا شرایط سخت و ساعت کاری بسیار زیادی دارد.
طاهره محمدی افزود: امنیت بعضی از محیط های کاری برای بانوان، بخصوص فضاهای خصوصی، به قدری شکننده است و سوء نیت هایی وجود دارد که نمی توان به سادگی شجاعت پذیرفتن هر کاری را داشت. این موارد سبب می شود که بانوان یا به سمت کسب و کارهای خانگی با مشکلات فراوانی که دارد بروند و یا قید کار و درآمد را زده و خانه نشین باشند.
یک بانوی تولید کننده بافته های داری در گفتگو با ایرنا بیان نمود: مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز زنان در مشاغل خانگی هم گران است و هم به سختی یافت می شود و مجبور می شویم برای تهیه آن به شهرهای دیگر سفر نماییم که همه این ها سبب می شود قیمت تمام شده محصول نهایی بالا باشد و با عنایت به شرایط اقتصادی سخت مردم، قدرت خرید آنها پایین آمده و به ندرت خریداری وجود دارد.
زهرا کاظمی اضافه کرد: زنان فعال در بخش مشاغل خانگی همینطور به علت نبود نمایشگاه های دائمی، در یافتن بازار فروش و مخاطب به مشکل برمی خورند. در این موارد نیاز است از صاحبان کسب و کارهای خانگی حمایت شود در غیر این صورت خیلی از این کسب و کارها به تعطیلی می انجامد.


مشارکت اقتصادی بانوان استان در چند سال گذشته کاهش یافته است
مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری سمنان در گفتگو با ایرنا اظهار داشت: استان سمنان از نظر تحصیلات همواره رتبه های بالای کشوری را داشته است. اما از نظر اشتغال بانوان، هم اکنون رتبه یکی مانده به آخر را دارد.
امروزه لازم است زمینه های لازم برای حضور قدرتمند بانوان در عرصه های مختلف، بخصوص اقتصاد به شکل جدی فراهم گردد.
مهسا شاه حسینی اضافه کرد:. طبق آمار مرکز آمار و اطلاعات راهبردی، در استان سمنان مشارکت اقتصادی به صورت کل ۴۰.۹ درصد است. و طبق آمار مرکز مطالعات زنان، در سال ۹۸ نرخ مشارکت اقتصادی بانوان استان ۱۱.۰۳ درصد بوده است. این نرخ در سال ۷۵ حدود ۸.۱ درصد، در سال ۸۵، به میزان ۱۱.۲ درصد، در سال ۹۰، حدود ۱۱.۴ درصد و در سال ۹۵، تا ۱۲.۷ درصد بوده است. رتبه استان سمنان از نظر نرخ مشارکت اقتصادی بانوان در سال ۹۵، رتبه ۱۶ کشوری بوده اما در سال ۹۸ به یک مانده به آخر نزول کرده است.
وی اضافه کرد: یکی از علل کاهش نرخ مشارکت اقتصادی بانوان می تواند این باشد که این بانوان به صورت خرد عمل می کنند، حمایتی از آنها نمی گردد و هیچ صنف یا اتحادیه ای برای پیگیری مطالبات آنان وجود ندارد. در حالیکه اگر به صورت یک اتحادیه یا شرکت تعاونی با هم تجمیع شوند، مطالباتشان بیشتر و بهتر مورد توجه قرار می گیرد. همینطور ساز و کار عواملی که سبب استمرار و رونق کسب و کارهای خرد یا کلان می شود، بخصوص برای بانوان در ایران دشوار می باشد.
مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری سمنان اظهار داشت: یکی از علل اینکه تحصیلات به کسب و کار موفق و مستمر منجر نمی گردد، این است که فضای آموزشی آن طور که باید به صورت عملی و کاربردی نیست و یا فرد را به سمت عملیاتی کردن کسب و کار جدید سوق نمی دهد. ازاین رو نقش مهارت آموزی و مهارت پذیری پررنگ تر می شود.
وی خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش بیشتر به بحث آموزش می پردازد در حالیکه باید پرورش مهارت های کسب و کار را جدی بببینیم. هم اکنون رویکرد کشور کوچک کردن دولت و کاهش تعداد کارمندها است. ازاین رو باید جمعیت را به سمت کارآفرینی و ایجاد مشاغل پایدار سوق داد.
در کنار حمایت های تسهیلاتی، مهارت های پایداری شغل هم آموزش داده شود
شاه حسینی تصریح کرد: طبق تعریف بین الملی، مشاغل پایدار یعنی مشاغلی که به صورت متوسط تا ۵ سال و بین ۳ تا ۷ سال پایدار باشد. در جلسه کارگروه اشتغال استان مصوب شده که مطالعه ای در مورد میزان پایداری مشاغل خانگی در استان صورت گیرد.
وی افزود: بانوان کارآفرین تسهیلات راه اندازی کسب و کار دریافت می کنند و بستر ایجاد شغل برایشان فراهم می شود اما وقتی مهارت لازم برای پایداری کسب و کارشان، مثل مهارت بازنگری، بازطراحی در تولید و مدیریت فروش را ندارند، در گذر زمان با مشکل برخورد می کنند و مجبور به ترک کار می شوند.
مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری سمنان خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مشکلات بانوان دارای کسب و کارهای خرد این است که هیچ پایشی در مورد رسته بندی و درجه بندی کیفی محصولات تولید شده آنان انجام نشده که این رسته بندی ها می تواند با همکاری میراث فرهنگی و اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی صورت گیرد.
آموزش و پرورش بیشتر به بحث آموزش می پردازد در حالیکه باید پرورش مهارت های کسب و کار را جدی بببینیم. هم اکنون رویکرد کشور کوچکترکردن دولت و کاهش تعداد کارمندها است. ازاین رو باید جمعیت را به سمت کارآفرینی و ایجاد مشاغل پایدار سوق داد.
شاه حسینی اظهار داشت: در بازار غیرقابل پیشبینی فعلی نمی توانیم از تمام افراد انتظار تحلیل درست از نیاز مخاطب و پیدا کردن بازار هدف صحیح داشته باشیم. ازاین رو نباید بگذاریم تولید کننده در کارگاه خودش تنها و بدون حمایت تولید نماید.
وی اظهار داشت: برای ارتباط با بازارهای فروش داخلی و خارجی لازم است ظرفیت ها رصد و پایش شود؛ در بازار خارج از کشور هم با وجود تحریم ها می شود مخاطب داشت.


مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری سمنان تصریح کرد: چاره دیگر برای افزایش نرخ مشارکت اقتصادی بانوان، رفتن به سمت کسب و کارهای خانوادگی است که سبب مودت و تقویت بنیان خانواده و کاهش صدمه های روانشناختی می شود و نسل آینده هم کارآفرینی را در خانواده یاد می گیرند. دارندگان کسب و کارهای خانوادگی بسیار مورد حمایت دفتر امور بانوان و خانواده استانداری سمنان هستند.
۲۷ درصد از کرسی های مدیریتی استان در اختیار بانوان است
گذشته از کارآفرینی، توانایی بانوان در پست های مدیریتی هم در رقابت با آقایان باید همواره مدنظر باشد و شاخصی برای مشارکت اجتماعی بانوان به حساب می آید.
معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری سمنان در گفتگو با ایرنا اظهار داشت: در استان سمنان، یکهزار و ۹۵۸ پست مدیریتی وجود دارد که از این تعداد، ۵۳۹ پست مدیریت میانی و عالی به بانوان متعلق می باشد. به عبارتی ۲۷.۵ درصد از پست های میدریتی در اختیار بانوان است.
فاطمه منصوری اضافه کرد: طبق دستور دولت، تا آخر برنامه ششم توسعه نسبت مدیران زن در پست های مدیریتی باید به ۳۰ درصد افزایش یابد.
صحبت از عدالت و برابری حقوق بانوان و مردان، به معنای شباهت این دو جنس با هم نیست بلکه یعنی گذشته از تفاوت های بنیادین، توانایی یکسان این دو جنس در ایفای نقش برابر و استفاده یکسان از حقوق اجتماعی اثبات شود. امروزه لازم است زمینه های لازم برای حضور قدرتمند بانوان در عرصه های مختلف، بخصوص اقتصاد به شکل جدی فراهم گردد.


1399/08/09
13:48:33
5.0 / 5
1319
تگهای خبر: آمار , اشتغال , اقتصاد , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید