فعال كارگری :

گرانی ها ناشی از سوءتدبیر دولت می باشد

گرانی ها ناشی از سوءتدبیر دولت می باشد به گزارش كاروخدمت رئیس كمیته دستمزد شورای اسلامی كار با اعلان اینكه جامعه كارگری 63 درصد جمعیت كشور را در برمی گیرد، اظهار داشت: چرا از نظر مسئولان افزایش قیمت ها منطقی است اما ترمیم دستمزد منطقی نیست؟فرامرز توفیقی در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد وضعیت معاش کارگران، گفت: نرخ کالاهای مختلف همچون گوشت، برنج، شوینده، لبنیات و … هر روز در حال افزایش است؛ متولیان امر می گویند این افزایش قیمت ها منطقی است اما نمی گویند که چه کسی مقرر است این کالاها را بخرد. کارگر و بازنشسته ای که در ایده آل ترین شرایط ۳ میلیون تومان در ماه حقوق می گیرد که به عبارتی روزی ۱۰۰ هزار تومان می شود، چگونه می تواند با این قیمت ها تاب بیاورد؟
رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار اضافه کرد: افزایش قیمت ها از دید متولیان منطق دارد اما این منطق از منظر ما فقط به سبب سوءتدبیر و عدم مدیریت است. چرا منطق متولیان یک دفعه به سمت ترمیم دستمزد کارگران حرکت نمی کند؟ آیا افزایش و ترمیم دستمزد کارگران بی منطقی است؟
وی افزود: سبد معیشت کارگران را با نرخ ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان امضا کردند و حقوق فقط ۳ میلیون تومان است. از سویی دیگر هم اکنون سبد معیشت به بالای ۷ میلیون تومان رسیده است اما حقوق ترمیم نمی گردد. سال ۹۹ که سال انفجار گرانی و تورم است، چرا باید متولیان در مقابل ترمیم حقوق کارگران سکوت کنند.
توفیقی اظهار داشت: بعضی از نمایندگان مجلس خبر از برگزاری جلسه با دولت برای ترمیم دستمزد کارگران می دادند و می گفتند که برای سال ۱۴۰۰ فرمول تعیین دستمزد تغییر خواهد کرد، اما آیا کارگران تا سال ۱۴۰۰ دوام خواهند آورد؟
وی اضافه کرد: ماده ۷ قانون کار که دیگر احیا نمی گردد و از آن طرف وزرای اقتصادی با دستمزدی که تصویب کردند تابوت ماده ۴۱ قانون کار را ساختند و میخ های تابوت را هم با این افزایش قیمت وحشتناک زدند.
رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار اظهار داشت: از ۵ ماه پیش بارها گفتیم که مقرر است جهش های زیادی در سبد معیشت کارگران رخ دهد، اما هیچکس جلوی صعود قیمت ها را نگرفت. نمایندگان مجلس آیا نمی توانستند ترمز قیمت ها را بکشند؟
توفیقی افزود: معیشت کارگران مهم ترین موضوع است برای اینکه ۶۳ درصد جمعیت کشور را در بر می گیرد و اگر به وضعیت مزد و معاش این قشر توجه نشود، یعنی معیشت ۶۳ درصد جمعیت کشور در معرض تهدید است.
وی تصریح کرد: چرا از نظر مسئولان کشور، افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصدی قیمت کالاها منطقی است اما افزایش و ترمیم دستمزد جامعه کارگری که از نظر معیشتی تحت فشار هستند، منطقی نیست.


منبع:

1399/08/12
14:35:04
5.0 / 5
1445
تگهای خبر: اقتصاد , كارگر , معیشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید