نرخ سود تسهیلات اشتغال روستایی اعلام شد

شرط دریافت وام اشتغال روستایی

شرط دریافت وام اشتغال روستایی به گزارش كاروخدمت معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: وام اشتغال روستایی در شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر و نواحی صنعتی با سود ۱۰ درصد، در مناطق روستایی و عشایری با سود شش درصد و در مناطق روستایی و عشایری مرزی با نرخ سود چهار درصد پرداخت می گردد.به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، عیسی منصوری در یك نشست خبری به تشریح فرآیند ثبت نام متقاضیان وام اشتغال روستایی پرداخت و اظهار داشت: متقاضیان تسهیلات روستایی كارآفرینان و سرمایه گذارانی هستند كه طرح های اشتغال خویش را در سامانه كارا آپلود و بارگذاری كرده و بعد از بررسی آن در كمیته مربوطه و تایید آن در انتظار دریافت وام خواهند بود.

وی در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص نحوه ثبت نام متقاضیان در سامانه، میزان تسهیلات پرداختی و نرخ سود وام، اظهار نمود: كسانی كه طرح های خویش را در سامانه بارگذاری كردند باید منتظر باشند تا با استفاده از تلفن همراه و یا سایت پیامك بررسی اولیه و تایید نهایی را دریافت كنند.

معاون اشتغال وزیر كار، تعاون و رفاه اجتماعی اضافه كرد: بعد از ارسال پیام طرح مورد تایید به بانك اعلام شده و بانك بر مبنای اهلیت فرد و توجیه پذیری طرح را وارد مرحله پرداخت تسهیلات می كند.

منصوری خاطرنشان كرد: در بحث اشتغال روستایی تسهیلاتی كه پرداخت می گردد ۱۲ هزار میلیارد تومان است كه در مناطق روستایی و عشایری مرزی با سود چهار درصد، در مناطق روستایی و عشایری معمولی شش درصد و در نواحی صنعتی و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر با نرخ سود ۱۰ درصد توزیع خواهد شد و متقاضیان می توانند برای دریافت این وام در سامانه كارا ثبت نام و طرح یا بیزینس پلن خویش را ارائه نمایند.
معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیر كار با بیان این كه هیچ گونه محدودیتی در پرداخت تسهیلات نداریم، اظهار نمود: چون بخش قابل توجهی از افراد در قالب شكل گیری كسب و كار خویش را آغاز می كنند كوشش كردیم كه محدودیتی در بحث تسهیلات نداشته باشیم، ولی ملاحظات خویش را هم داریم برای آنكه منابع به انحراف نرود و طرح به نتیجه مطلوب منجر شود.
وی اظهار داشت: پرداخت وام هم به فرد متقاضی و هم به شخصیت حقوقی صورت می گیرد، ولی اولویت ما در پرداخت با كسانی است كه از كار جمعی استقبال كنند و در قالب تعاونی ها یا شركت های سهامی خاص طرح هایشان را ارائه نمایند.
منصوری با اشاره به اینكه كمیته های فنی در استان ها، بر مبنای شاخص هایی امتیازدهی می كنند و جمع امتیازات را در نظر می گیرند، تا طرح مورد تایید واقع شود، اظهار داشت: تلاش ما این است كه در فرآیند ثبت نام، معرفی و تصویب طرح متقاضیان طولانی نشود و منابع بر مبنای اولویت های همان منطقه و به تناسب پیشرفت طرح ها پرداخت شود.
به گفته معاون وزیر كار، در این طرح فعالان جوان و دانش آموختگان در اولویت هستند و چنانچه نیاز به فراگیری آموزش های مهارتی بود، برای آموزش به سازمان فنی و حرفه ای معرفی می گردند.
منصوری در ادامه با اشاره به طرح اشتغال فراگیر و اشتغال روستایی اظهار نمود: امسال یك برنامه اشتغال عام را به نام اشتغال فراگیر در دستور كار قرار دادیم كه در دولت و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تصویب و به كارگزاران ابلاغ گردید. یك برنامه خاص اشتغال هم داریم كه پشتیبانی از توسعه اشتغال مناطق روستایی و عشایری است.
وی ادامه داد: در برنامه اشتغال فراگیر دو جنبه مورد تاكید است؛ اول افزایش اشتغال پذیری نیروی كار با استفاده از طرح كارورزی و آموزش در محیط كار واقعی و دوم كاهش هزینه اشتغال با استفاده از عرضه مشوق های بیمه ای به كارفرمایانی كه نیروهای كار شغل اولی را استخدام می كنند و هم عرضه یارانه دستمزد به كارفرمایانی كه شغل اولی ها را به كار می گیرند ولی در مناطق با نرخ بیكاری بالا فعالیت دارند.
معاون وزیر كار توسعه كسب و كارهای پرارزش و عرضه تسهیلات همراه یارانه را از دیگر برنامه های وزارت كار برشمرد و اظهار داشت: در توسعه كسب و كارهای پرارزش بر مبنای مطالعات مبتنی بر مزیت ها و قابلیت های مناطق كشور می دانیم كه رسته هایی دارای ظرفیت های اشتغال بالاتر هستند و در عرضه تسهیلات همراه یارانه ۲۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده كه در سال ۹۷ به بعد هم می تواند تداوم داشته باشد.
منصوری با اشاره به تصویب طرح اشتغال روستایی در مجلس اظهار نمود: طرح توسعه اشتغال روستایی شامل مداخلات توسعه ای و عرضه تسهیلات یارانه ای دارد كه این تسهیلات سه دسته اند. نوع اول شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر كه مشمول سود ۱۰ درصد می شوند. نوع دوم مناطق روستایی و عشایری كه مشمول نرخ سود ۶ درصد و در مناطق عشایری و روستایی مرزی كه نرخ سود آنها ۴ درصد است.
به گفته وی از محل منابع صندوق توسعه ملی معادل ریالی ۱. ۵ میلیارد دلار اختصاص یافته كه شش هزار میلیارد تومان می گردد و معادل این رقم هم بانك ها و موسسات عامل باید بیاورند كه مجموع آن ۱۲ هزار میلیارد تومان می گردد.
منصوری اظهار داشت: از این اعتبار سهمی برای مناطق زلزله زده كرمانشاه در نظر گرفته شده است.


 

1396/10/18
15:47:46
5.0 / 5
2308
تگهای خبر: اشتغال , صنعت , كارفرما , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید