كاروخدمت گزارش می دهد؛

تدابیری برای نجات آموزشگاه های آزاد از ورشكستگی در ایام كرونایی

تدابیری برای نجات آموزشگاه های آزاد از ورشكستگی در ایام كرونایی به گزارش كاروخدمت آموزشگاه های آزاد از مشاغلی هستند كه با بیشترین صدمه در دوران انتشار كرونا رو به رو شده اند، برخی پیشبینی می كنند تا آخر سال جاری ۵۰ درصد آنها تعطیل شوند، اما دولت تدابیری برای نجات آنها درنظر گرفته است.


به گزارش روز جمعه ایرنا، با شیوع بیماری کرونا خیلی از کسب و کارها تعطیل و خسارت های زیادی را متحمل شدند. در این بین برخی رسته های شغلی بیشتر متضرر شدنده اند؛ آموزشگاه های آزاد همچون این واحدها هستند که بعضی از فعالان در این حوزه پیشبینی می کنند تا آخر سال جاری ۵۰ درصد این واحدهای آموزشی تعطیل شود.
فعالیت آموزشگاه های آزاد منوط به حضور فراگیران و مدرسان در محیط های آموزشی است اما فعالیتشان به دلیل انتشار کرونا متوقف گردید چونکه باید تعطیل می شدند.
پیش بینی تعطیلی ۵۰ درصد آموزشگاه های آزاد تا آخر سال
نائب رئیس شورای هماهنگی موسسات آموزشگاه های آزاد تهران روز جمعه درباره مشکلات این صنف به خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: با شیوع بیماری کرونا آموزشگاه های آزاد به مدت چهار ماه تعطیل شدند و خردادماه بود که برای مدت یک ماه باردیگر فعالیت خویش را آغاز کردند که با همه گیری بیشتر کرونا باردیگر تعطیل شدند.
«اسدالله بردپیشه» اضافه کرد: قبل از انتشار کرونا یک هزار و ۲۰۰ آموزشگاه آزاد در سرتاسر کشور و ۷۰۰ آموزشگاه در تهران فعالیت می کردند که پیشبینی می نماییم تا آخر سال جاری ۵۰ درصد این آموزشگاه ها تعطیل شود.
فعال صنفی: ۱۵ درصد آموزشگاه ها تسهیلات کرونایی گرفتند
وی درباره دریافت تسهیلات کرونایی آموزشگاه های آزاد اظهار داشت: آموزشگاه های آزاد جزو رسته هایی بود که مشمول دریافت تسهیلات حمایتی کرونا بودند، اما واحدها در دریافت و پرداخت تسهیلات با مشکلات زیادی مواجه بودند.
به گفته این فعال صنفی تنها ۱۵ درصد آموزشگاه ها تسهیلات کرونایی دریافت نمودند.
رییس انجمن صنفی آموزشگاه های زبان شهر تهران درباره مشکلات دریافت تسهیلات کرونایی اظهار داشت: قرار بود این تسهیلات در اسفندماه پرداخت گردد، اما خیلی از همکاران ما شهریورماه وام دریافت نمودند و در عمل این تسهیلات وقتی به آموزشگاه ها رسید که تعطیل شده بودند.
وی افزود: از طرفی نرخ بهره این تسهیلات ۱۲ درصد است و آموزشگاه ها باید ظرف دو سال تسویه کنند که این زمان کمی است.
بردپیشه اظهار داشت: متاسفانه بانک ها هم در پرداخت تسهیلات همکاری نمی کنند و برای مبالغ بیشتر وثیقه ملکی تعیین می کنند یا اینکه طبق قانون قرار بود شروع اقساط با تنفس ۶ ماهه باشد اما بلافاصله بعد از واریز وام پرداخت اقساط از ماه بعد آغاز می شود.
«علی عروجی» نماینده شورای موسسن آموزشگاه های شهر ری هم به خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: خیلی از آموزشگاه ها قبل از اتمام دوره ثبت نام برای دریافت تسهیلات کرونا درخواست خویش را ثبت کردند اما تا کنون موفق به دریافت وام نشدند.
وی اضافه کرد: تسهیلات پرداختی به این آموزشگاه ها در مبالغ کم ۱۰ میلیون تا ۳۰ میلیون بوده است در حالیکه خیلی از آموزشگاه ها خسارت های ۲۰۰، ۳۰۰ میلیون و حتی یک میلیاردی متحمل شدند.
به گزارش کاروخدمت به نقل از ایرنا، وثایق لازم برای دریافت تسهیلات، سفته و چک است. برای ۱۶ میلیون تومان یک سفته یا چک لازم است. یک سفته یا چک همراه با یک ضامن برای بنگاه هایی است که ۱۶ تا ۴۸ میلیون تومان تسهیلات دریافت می کنند.
وثیقه تسهیلات ۴۸ تا ۱۶۰ میلیون تومانی یک سفته یا چک، همراه دو ضامن است و برای تسهیلات ۱۶۰ تا ۲۰۰ میلیون تومانی علاوه بر چک و سفته باید سه ضامن معرفی کنند و برای بیشتر از ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات هم باید از جانب صندوق های ضمانت و یا بنا به تشخیص بانک باید وثیقه عرضه شود.
نکته قابل توجه اینکه سقف مبلغ سفته ۱.۵ برابر اصل و سود تسهیلات است، همینطور یکی از موانع پیش رو برای دریافت تسهیلات حمایتی کرونا، «نداشتن چک برگشتی» بود که کارگروه این شرط را از مقررات پرداخت تسهیلات بانکی مستثنی کرد تا روند پرداخت تسهیلات کرونا به متقاضیان و صاحبان کسب و کارها تسهیل شود.
۲ هزار و ۷۰۰ آموزشگاه برای دریافت وام کرونا ثبت نام کردند
مدیرکل هدایت نیروی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: برپایه اعلام کارگروه مقابله با نتایج اقتصادی کرونا، آموزشگاه های آزاد جزو اولویت های پرداخت تسهیلات کرونا بود.
«حسین محمودی» اضافه کرد: تا کنون ۲ هزار و ۷۱۲ پرونده درخواست تسهیلات کرونا در ارتباط با آموزشگاه های آزاد با ۳۳ هزار و ۵۰۶ اشتغال ثبت شده است.
وی اظهارداشت: تسهیلات درخواستی آموزشگاه های آزاد پنج هزار و ۷۱۲ میلیارد ریال بود که ۲ هزار و ۷۵ میلیارد ریال آن پرداخت شده است.
محمود افزود: ۱۵۷ مجتمع و انستیتو آموزشی با سه هزار و ۱۶۸ اشتغال هم برای دریاف وام کرونا به مبلغ ۵۰۲ میلیارد ریال ثبت نام کردند که تا کنون ۱۳۶ میلیارد ریال از این مبلغ پرداخت شده است.
مدیرکل هدایت نیروی کار وزارت تعاون اظهار داشت: ثبت نام متقاضیان برای دریافت تسهیلات کرونا تا آخر مهرماه بود اما برپایه اعلام کارگروه مقابله با نتایج اقتصادی کرونا پرداخت تسهیلات تا آخر آبان ماه ادامه دارد.


1399/08/15
12:09:12
5.0 / 5
1837
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید