گزارش كاروخدمت؛

پشتیبانی از كارگران فاقدبیمه چه شد؟

پشتیبانی از كارگران فاقدبیمه چه شد؟ بعد از انتشار كرونا دولت صرفاً كارگران بیمه شده را مشمول حمایت خود قرار داد و هیچ حمایتی از كارگران فاقد بیمه صورت نگرفت كه تا امروز هم مشكلات این قشر هنوز حل نشده است.



به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، شیوع کرونا تبعات سنگینی را برای اقتصاد کشور به همراه داشت که یکی از مهمترین آنها، بیکاری نیروی کار بود. بگونه ای که طبق اعلام معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار، ۶ میلیون نفر در کشور از کرونا صدمه دیدند و حدود ۱.۵ میلیون شاغل کار خویش را از دست دادند.
همین امر سبب شد که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ۲۳ اسفند ماه سال گذشته، مبادرت به طراحی سامانه بیمه بیکاری کند تا از این طریق کارگرانی که به علت شیوع کرونا بیکار شده اند، شناسایی شده و به مدت سه ماه (اسفند، فروردین و اردیبهشت) بیمه بیکاری حوادث غیرمترقبه بر مبنای تبصره ۲ ماده ۲ قانون کار دریافت نمایند و بتوانند با این بیمه بیکاری، گذران معیشت کنند که در همین ارتباط دولت اعلام نمود مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان برای کمک به صندوق بیمه بیکاری مختص کرده است.
بر این اساس، با عنایت به جمع آوری اطلاعات و تخصیص منابع لازم، بیمه بیکاری ناشی از کرونا تا اردیبهشت ماه توسط خزانه داری کل کشور به حساب مشمولان واریز و بعد از آن هم مقرر شد به افرادی که از خرداد ماه بیکار شدند و یا بیکاریشان از اسفند ماه استمرار داشته مطابق قانون بیمه بیکاری، مقرری پرداخت گردد که مطابق با بیان وزارت کار تابحال بیشتر از یک میلیون و ۵۵ هزار نفربیمه، بیمه بیکاری را دریافت کرده اند.
همچنین مطابق با آخرین اعلام سازمان برنامه و بودجه کشور، تا هشتم آبان ماه از محل صندوق توسعه ملی، مبلغ یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان برای بیمه بیکاری به وزارت کار اختصاص یافته است.
کارگران در صف
در این بین در کنار کارگرانی که مقرری دریافت نمودند کارگرانی هم هستند که علیرغم از دست دادن شغل و ثبت نام در سامانه دریافت بیمه بیکاری، هنوز موفق به دریافت این مقرری نشده اند و آنطور که بعضی از این بیکارشدگان به خبرنگار مهر گفته اند، تمامی مراحل ثبت نام را به درستی انجام داده اند، اما هنوز واریزی برایشان انجام نشده است و تنها پاسخی که وزارت کار در این خصوص به خبرنگار مهر داد این بود که افراد یا به ۲ دلیل «ثبت اشتباه شماره حساب، شماره شبا یا شماره تماس» و «عدم ثبت نام در سامانه بیمه بیکاری و رجوع صرف به ادارات کار و مراکز کاریابی» هنوز بیمه بیکاری را دریافت نکرده اند و یا اینکه در صف بررسی قرار دارند.
در این رابطه ناصر چمنی رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بیمه بیکاری حق صد درصدی کارگر است چونکه کارگر در زمان اشتغال سهمی از حقوق خویش را بعنوان بیمه واریز و پس انداز کرده است؛ با این وجود الان که احتیاج به این پول دارد، باید در صف بماند. این در حالیست که شرایط کنونی کشور، معیشت کارگران را به صورت مستقیم نشانه رفته است.
وی اضافه کرد: متأسفانه کارگران زیادی با رفتن به ادارات کار، از عدم دریافت بیمه بیکاری شکایت می کنند و همچون سابق نمی توانند در سیستم اداری، حقوق در ارتباط با بیمه بیکاری که حقشان است را بگیرند.
چمنی اظهار داشت: این مسئله نشان داده است که شاید دولت تعهدات خویش را انجام نداده است. هیچ گونه شفاف سازی هم از جانب دولت یا تأمین اجتماعی در این رابطه صورت نگرفته است.
حمایت از افراد فاقد بیمه، چه شد؟
در سوی دیگر ماجرا، انبوه کارگرانی هستند که به علت نداشتن بیمه، مشمول دریافت بیمه بیکاری نشده اند، البته تعداد کارگران فاقد بیمه شفاف نیست اما بر مبنای آمار غیررسمی ۳.۵ میلیون کارگر فاقد بیمه در کشور وجود دارد.
عدم پشتیبانی از این قشر در شرایط کرونا، موضوعی بود که از همان ابتدای انتشار کرونا با انتقادات بسیار فعالان کارگری مواجه گردید و خبرگزاری مهر هم در گزارشات گوناگونی به این مورد پرداخت. چونکه تبعات کرونا همچون گرانی ها و کمبودها، بیشتر این افراد را که اغلب هم از قشر ضعیف جامعه هستند، به شدت تحت تاثیر قرار داده است، با این وجود متأسفانه تابحال برنامه خاصی از جانب دولت برای پشتیبانی از این قشر وجود نداشته است. (جزئیات بیشتر)
حال، عدم توجه به این قشر به جایی رسیده که تذکر رهبری را هم به دنبال داشته است. رهبر انقلاب چندی قبل با تکیه بر ضرورت حمایت بیمه ای از این افراد، گفته بودند «کسانی که که به دلیل کرونا بیکار می شوند و بیمه بیکاری هم ندارند تأمین اجتماعی وظیفه دارد که حمایت کند.»
پس از این تذکرات، در پنجم آبان ماه کارگروه ویژه شناسایی افراد فاقد بیمه در وزارت کار تشکیل شد که البته بعد از گذشت بیشتر از ۱۰ روز از تشکیل، هنوز خبر خاصی از این کارگروه منتشر نشده است.
البته عباس گودرزی نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس چند روز پیش در گفت و گویی با خبرنگار مهر، گفته بود که «کمیسیون اجتماعی مجلس اخیراً جلسه ای با حضور مسؤلان ذیربط همچون رئیس سازمان تأمین اجتماعی برگزار کرد و مقرر شد افرادی که بیمه بیکاری دریافت نمی کنند و به عبارت بهتر، مشمول بیمه بیکاری نمی شوند، شناسایی شوند چون که بعضاً رد و نشانی از این افراد وجود ندارد. این کار پیچیدگی های خاص خودش را دارد اما تکلیف آن بر عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گذاشته شد تا اقدامات لازم را در این حوزه انجام دهد.»
به گفته گودرزی «وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیگیر شناسایی این افراد است، طبعاً این فرایند خیلی طول نخواهد کشید و تاکید همه بر این است که هیچ قشری در این حوزه از قلم نیفتد.»
دولت باید از همه جامعه حمایت کند
چمنی در این رابطه به خبرنگار مهر اظهار داشت: نکته جالب این است که هنوز نماینده کارگران به این جلسات و کارگروه ها دعوت نشده اند، ازاین رو از جزئیات جلسات آگاه نیستیم اما به هر حال ما پیشنهاد دادیم که نماینده کارگران هم به این جلسات دعوت شوند.
رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران اضافه کرد: اصولاً باید نماینده کارگران در این جلسات حضور یابند اما اگر مقرر است کار عملی کنند، نمایندگان کارگری هم حضور نداشته باشند مهم نیست، آنچه که بیشتر از همه اهمیت دارد برنامه ریزی اصولی و سریع برای پشتیبانی از این قشر است.
وی افزود: تأمین اجتماعی نمی تواند به تنهایی در این رابطه کاری کند چونکه وضعیت مالی این سازمان هم مشکل دارد. ازاین رو نیاز است دولت همچون دولت سایر کشورها به «کلیه جامعه» کمک نماید. در غیر این صورت وضعیت بدتری برای کارگران پیش خواهد آمد.


منبع:

1399/08/18
20:04:38
5.0 / 5
1445
تگهای خبر: آمار , اشتغال , اقتصاد , بیكاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید