كاروخدمت گزارش می دهد؛

برای مقابله با كرونا چه قدر هزینه شده است؟

برای مقابله با كرونا چه قدر هزینه شده است؟ بیش از هشت ماه از انتشار كرونا در كشور می گذرد و آمار سازمان برنامه و بودجه نشان داده است كه تا آخر مهرماه ۵۰۰ میلیون یورو برای مقابله با كرونا هزینه شده؛ حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان هم برای پشتیبانی از افراد صدمه پذیر پرداخت شده است.


به گزارش روز جمعه ایرنا، اوایل اسفندماه بود که خبر ورود ویروس کووید ۱۹ این میهمان ناخوانده به کشور منتشر گردید. از همان ابتدا دولت، ستاد ملی مقابله با کرونا و کارگروه ملی مقابله با نتایج اقتصادی کرونا را تشکیل داد تا برای پیشگیری از صدمه ها برنامه ریزی منسجمی داشته باشند.
حال بعد از گذشت بیشتر از هشت ماه از شیوع این بیماری در کشور، بحث هایی پیرامون میزان هزینه دولت برای مقابله با کرونا مطرح است، تلاش کردیم در این گزارش، جزئیاتی از این هزینه ها در بخش درمان و طرح های حمایتی دولت در چارچوب تسهیلات کرونایی به بنگاه ها، وام یک میلیونی و بیمه بیکاری را تشریح نماییم.
تامین ۵۰۰ میلیون یورو تا آخر مهرماه
سازمان برنامه و بودجه در آخرین گزارش خود که چند روز پیش منتشر کرد، اعلام نموده بود که تا آخر مهرماه سالجاری ۵۰۰ میلیون یورو بودجه در دوره های زمانی مختلف برای مقابله با کرونا تأمین کرده است.
براساس اعلام این سازمان در اردیبهشت ماه طی دو دوره ۳۵۰ میلیون یورو اعتبار تأمین شده است به این صورت که در ۱۶ اردیبهشت ماه ۳۰۰ میلیون یورو و یک هفته بعد هم ۵۰ میلیون یورو دیگر پرداخت شده است.
تقریبا دو ماه بعد (۲۴ تیرماه) هم ۲۰ میلیون یورو و هفته بعد هم ۵۰ میلیون و ۶۰۰ هزار یورو به بخش درمان اختصاص یافت. تأمین اعتبار برای بخش سلامت در مردادماه ادامه داشت و ۱۴ این ماه ۲۰ میلیون اعتبار دیگر تأمین شد. در روز پایانی مهرماه (۳۰ مهرماه ۹۹) هم سازمان برنامه و بودجه ۵۹ میلیون و ۴۰۰ هزار یورو در اختیار بخش سلامت و کادر درمان قرار داد.
یکی از بخش هایی که سازمان برنامه و بودجه در اعتبار ۵۰۰ میلیون یورویی مقابله با کرونا به آن توجه داشت پرداخت معوقه کارانه کادر درمان بود. به این صورت که در تیرماه یک هزار میلیارد تومان، مردادماه ۲ هزار میلیارد تومان، شهریورماه ۲ هزار و ۶۰۷ میلیارد تومان و مهرماه ۴۰۰ میلیارد تومان برای این مورد اختصاص داد.


پرداخت بیشتر از ۳۵ هزار میلیارد تومان در چارچوب طرح های حمایتی
پرداخت تسهیلات بانکی به شکل وام قرض الحسنه یک میلیون تومانی به خانوارهای یارانه بگیر از مصوبات حمایتی دولت بود. در این مصوبه خانوارهایی که یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان دریافت می کنند مشمول این مصوبه بودند. در این طرح به ۲۳ میلیون خانوار وام یک میلیون تومانی پرداخت گردید و در مجموع دولت ۲۳ هزار میلیارد تومان پرداخت کرد.
حمایت از خانوار و اقشار صدمه پذیر همچون اقدامات دولت از خانواده هاست که همچون آن می توان به پرداخت مبلغ ۲۰۰ الی ۶۰۰هزار تومان به یک میلیون خانوار با جمعیت سه میلیون نفر که عضو کارمند یا بازنشسته نداشته و تحت پوشش بیمه یا نهادهای حمایتی هم نیستند، اشاره نمود. این طرح طی چهار دوره پرداخت گردید و ماهیانه ۳۵۰ میلیارد تومان به این بند اختصاص یافت و در مجموع یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان پرداخت گردید.
بیمه بیکاری کرونا یکی از راهکارهای دولت برای پشتیبانی از معیشت مردم در دوره شیوع این بیماری به حساب می آید. برای همین منظور سامانه ای به آدرس bimebikari.mcls.gov.ir افتتاح شد تا افراد درخواست خویش را در آن ثبت کنند. برپایه اعلام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا دوازدهم مهرماه پنج هزار میلیارد تومان مقرری بیمه بیکاری برای افرادی که در جریان انتشار کرونا بیکار شدند پرداخت شده است.
بحران کرونا بخش های مختلف کشور را با مشکلات زیادی همراه کرده که در این میان کسب وکارهای مختلفی گرفتار زیان شدند. برپایه اعلام مرکز آمار شیوع کرونا باعث توقف کامل ۳۸ درصد کسب و کارها در اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ شد.
دولت برای پشتیبانی از کسب و کارها، پرداخت تسهیلات کرونا را مصوب کرد و از سیزدهم خردادماه ثبت نام در سامانه کارا برای دریافت تسهیلات شروع و پرداخت این تسهیلات در چند دوره با عنایت به ادامه شیوع بیماری کرونا تا آخر آبان ماه تمدید گردید. برپایه آخرین آمار (۲۹ مهرما) بنگاه ها حدود ۶ هزار و ۲۴۷ میلیارد تومان تسهیلات دریافت نمودند.منبع:

1399/08/19
22:49:25
5.0 / 5
1346
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , بیكاری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید