اتاق تعاون اعلام كرد:

بهبود نسبی وضعیت صنعت ساختمان در مهرماه

بهبود نسبی وضعیت صنعت ساختمان در مهرماه به گزارش كاروخدمت بررسی های آماری صنعت ساختمان نشان داده است كه شامخ بخش ساختمان در مهر ماه سال جاری عدد ۵۳.۱۳ است و میزان فعالیتهای انجام شده در این ماه نسبت به ماه گذشته روند افزایشی داشته و بهبود اندكی در این بخش اتفاق افتاده است.


شاخص شامخ (PMI) که وضعیت و شرایط کسب و کارها را در ماه نسبت به ماه قبل نشان داده است و می تواند رونق یا رکود تولید در هر ماه و دورنمای وضعیت آن در ماه های آتی را نشان دهد در دستور کار مرکز آمار و بررسی های اقتصادی اتاق ایران قرار گرفته است.
شاخص مدیران خرید (PMI) که از آن بعنوان یکی از دقیق ترین شاخصهای نشان دهنده وضعیت اقتصادی یک کشور نام می برند یکی از مهمترین شاخصهای بیان کننده خصوصیت های اقتصاد، در خیلی از کشورهای جهان است.
به گزارش روز شنبه ایرنا از اتاق تعاون ایران، صنعت ساختمان برپایه استاندارد بین المللی طبقه بندی همه فعالیتهای اقتصادی (ISIC)، به سه گروه اصلی ساخت بنا، مهندسی عمران و فعالیتهای ساخت و ساز تخصصی ساختمان دسته بندی می شود. در یک تقسیم بندی دیگر، بخش ساختمان شامل دو بخش کلی مسکونی و غیرمسکونی (تجاری و عمرانی) است.
در بخش مسکونی نوسانات نرخ ارز، افزایش قیمت مصالح ساختمانی، عدم توازن عرضه و تقاضا و هم تداوم معاملات سوداگرانه، افزایش مجدد قیمت مسکن را پدید آورد.
در بخش های عمرانی هم کماکان پیشرفتی در میزان فعالیت ها گزارش نشد و عدم تخصیص بودجه عمرانی کافی بر تداوم این امر دامن زده است.
با استناد به اظهارات فعالان ساختمانی، عدد شامخ ساختمان نسبت به ماه گذشته کمی افزایش پیدا کرد. با وجود افزایش بیشتر قیمت مواد اولیه و از طرفی کمبود عرضه بخشی از این مواداولیه، میزان سفارشات جدید و بدنبال آن میزان فعالیتهای تولید یا عرضه خدمات ساختمانی در مقیاس ماهیانه افزایش پیدا کرد. متناسب با افزایش این دو شاخص، شاخصهای «میزان بکارگیری نیروی انسانی» و هم «میزان خرید مواد اولیه» در مقایسه با ماه قبل، روند افزایشی را تجربه کردند.
با توجه به روند افزایشی قیمت مواد اولیه، قیمت فروش کمی صعودی شد. میزان فروش هم نسبت به ماه قبل افزایش پیدا کرد. میزان کارهای معوقه هم اندکی کاهش پیدا کرد. با عنایت به افزایش شیوع کرونا و هم مشکل تأمین برخی تجهیزات بویژه از نوع وارداتی، سرعت انجام سفارشات کمی نسبت به ماه گذشته کاهش پیدا کرد. میزان مصرف حامل های انرژی کمتر شد و با عنایت به تداوم مشکلات موجود در حوزه صادرات در کشور، درصادرات این بخش نسبت به ماه گذشته تفاوت خاصی مشاهده نشد.
با وجود تمام مشکلات موجود، فعالان این حوزه بهبود وضعیت کسب و کار خویش را در ماه آینده انتظار داشتند.
گفتنی است، اتاق تعاون ایران برای اولین بار در کشور از مهرماه ۱۳۹۸ نسبت به اجرای طرح شامخ ساختمان اقدام نموده که نتیجه آن به صورت ماهانه توسط مرکز آمار اتاق تعاون ایران منتشر می شود.منبع:

1399/08/23
12:46:33
5.0 / 5
1482
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید