معاون نظارت بانك مركزی خبرداد:

مجوز تعاونی های اعتباری دستگاه ها تمدید می شود

مجوز تعاونی های اعتباری دستگاه ها تمدید می شود معاون نظارت بانك مركزی اظهار داشت: مجوز تعاونی های اعتباری كه در خارج از سازمان یا دستگاه شعبه ندارند چنانچه بدهی نداشته باشند، تمدید می شود.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از اتاق تعاون، بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون با فرهاد حنیفی معاون نظارت بانک مرکزی و مدیران تعاونی های اعتبار و مرعشی معاون امور استانها و اتحادیه های اتاق تعاون برگزار و مدیران تعاونی های اعتبار مشکلات این حوزه را بیان نمودند.
در این جلسه، مدیران تعاونی های اعتبار با تاکید بر اینکه مشکل تعاونی های اعتباری آزاد را که در کشور سر و صدا به پا کرد، را به پای شرکت های تعاونی اعتباری داخل سازمان ها و دستگاه ها نگذارید، از معاون نظارت بانک مرکزی خواستند در وضعیت کرونائی مجوزهایی که برای تعاونی های اعتبار داخل دستگاه ها به انتها مهلت رسیده، تمدید شود، همین طور خواهان همکاری بیشتر شبکه بانکی با شرکت های تعاونی اعتباری شدند و نیز خواهان آزادی عمل در اعطای تسهیلات قرض الحسنه با کارمزدهای حداکثر چهار درصد برای اعضای تعاونی های خود شدند.
فرهاد حنیفی اظهار داشت: طبق ماده ۸۰ تا ۸۶ قانون تعاون در تعاونی های اعتباری باید سپرده گیری و تسهیلات از خود اعضای همان شرکتها در داخل سازمان باشد و اگر یک شرکت تعاونی بخواهد شعبه در خارج از سازمان مربوطه راه اندازی کند و یا در شعبه به روی مردم باز باشد و به عموم مردم خدمات بدهد، باید حتما از بانک مرکزی مجوز بگیرد، البته یکی از مشکلاتی که مدیران تعاونی عنوان کردند، اینگونه است که در قانون ذکر نشده است که تعاونی های اعتبار با چه نرخی تسهیلات قرض الحسنه پرداخت کنند.
وی افزود: اگر تعاونی های اعتبار در داخل سازمان ها باشند و فقط به اعضای خود وام بدهند، وارد حیطه نظارت بانک مرکزی نمی شوند اما اگر عامه مردم در این تعاونی ها باشند با توجه به این که بانک مرکزی حافظ منافع عامه مردم است وارد حیطه نظارت بانک مرکزی می شود.
معاون نظارت بانک مرکزی در این جلسه، با اشاره به اینکه ۸ میلیون نفر در بخش تعاونی های اعتبار در کشور سپرده گذاری کرده بودند، اظهار داشت: مشکلات بیشتر این تعاونی ها در حال رفع شدن است و برای شرکت های تعاونی اعتبار در دستگاه ها یک سیستم حسابداری واحد در نظر گرفته می شود..
حنیفی همین طور با اعلان اینکه هم اکنون حدود ۸ میلیون نفر از مردم کشور در شرکت های تعاونی اعتبار سپرده گذاری کرده اند، اظهار داشت: گر چه مشکل ۹۰ درصد از شرکت های تعاونی اعتبار با همکاری بانک مرکزی حل شده، اما هنوز بعضی از شرکت های تعاونی اعتبار در اطراف تهران و مازندران وجود دارند که دارای تخلفاتی هستند.
بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران نیز در این جلسه با اشاره به اینکه اگر در زمان تهیه دستورالعمل از ظرفیت مشاوره ای اتحادیه بود استفاده شده بود شاید دستورالعمل بهتر و جامع تری تهیه می شد. بیان داشت: رئوس مشکلات و چالش های تعاونی های اعتبار که در این جلسه مطرح و تشریح شد، تهیه و برای طرح در جلسه شورای پول و اعتبار به معاونت نظارت بانک مرکزی ارسال می شود.
به گزارش کاروخدمت به نقل از ایرنا، تعاونی های اعتباری در جهان بعنوان یکی از موثرترین ابزار توسعه جوامع جهانی و بزرگ ترین شبکه توزیع اعتبارات خرد در جهان محسوب می شوند. این تعاونی ها از اصول بین المللی تعاون پیروی می کنند و به اسامی اتحادیه اعتباری، تعاونی اعتباری، تعاونی پس انداز و وام، تعاونی پس انداز و اعتبار نامیده می شوند.
تفاوت های بسیاری بین تعاونی اعتبار و بانک وجود دارد. نخستین و مهمترین تعهد تعاونی اعتبار تامین نیازهای مالی اعضاء خود است در حالی که بانک ها و موسسات امین مالی جهت کسب سود سهام برای سهامدارانشان بوجود آمده اند.


1399/08/25
13:02:23
5.0 / 5
1477
تگهای خبر: ابزار , تعاونی , توسعه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید