كارشناس اقتصادی در گفت وگو با كاروخدمت:

پرداخت یارانه باید هدفمند و محدود به افراد نیازمند باشد

پرداخت یارانه باید هدفمند و محدود به افراد نیازمند باشد به گزارش كاروخدمت یك كارشناس اقتصادی اشاره كرد: یارانه نقدی باید به افراد نیازمند برای مدت محدود با هدف مشخص و میزان معین پرداخت شده و در كنار آن اصلاحات اقتصادی نیز صورت گیرد.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، نزدیک به ۱۰ سال پیش (آذر سال ۸۹) اجرای قانون هدفمندی یارانه ها شروع شد. پرداخت یارانه نقدی در ازای افزایش۴۰۰ درصدی قیمت حامل های انرژی همچون بنزین، گازوئیل، برق، گاز و غیره، ماهانه بود و مقرر شد ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به هر ایرانی پرداخت گردد که از این مبلغ چهار هزار تومان بابت یارانه نان و اصلاح قیمت آن بود.
اکنون یک دهه از شروع اجرای این قانون می گذرد و اجرای آن وارد یازدهمین سال خود شده است. قانونی که قرار بود تا سال ۹۴ با دستیابی به اهداف خود به اتمام برسد، ولی بعد از گذشته ۱۰ سال هنوز چشم انداز مثبتی از اختتام این قانون دیده نمی گردد.
برپایه قانون هدفمندی یارانه ها، درآمدهای حاصل از افزایش قیمت حامل های انرژی باید در سه بخش هزینه می شد. به این صورت که تا ۵۰ درصد این درآمدها برای توزیع یارانه در قالب پرداخت نقدی و غیرنقدی با لحاظ میزان درآمد خانوار نسبت به همه خانوارهای کشور به سرپرست آنان پرداخت گردد.
اما از همان ابتدا، اولین خشت های اجرای این قانون کج گذاشته شد. در صورتیکه سهم یارانه نقدی از درآمدهای این قانون ۵۰ درصد بود، دولت نهم تصمیم گرفت تا به همه کسانی که ثبت نام کرده بودند یارانه پرداخت کند، اقدامی که سبب شد تا ماهانه سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان که بیش از درآمدهای قانون بود صرف پرداخت یارانه نقدی شود.
با محاسبه یارانه نقدی آبان ماه که بیستم ماه گذشته پرداخت شد، تا حالا ۱۱۷ دوره یارانه به حساب سرپرستان خانوار واریز شده است. بدین ترتیب تا حالا هر ایرانی پنج میلیون و ۳۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه نقدی دریافت کرده است.
به بهانه سالگرد پرداخت یارانه نقدی با «هوشیار رستمی» کارشناس اقتصادی درباره پرداخت یارانه گفت و گو کردیم.
این کارشناس اقتصادی گفت: وقتی عملکرد پرداخت یارانه در کشورهای مختلف بررسی می شود چند خاصیت برای پرداخت یارانه شایان توجه است.
وی اشاره کرد: کشور ما بدترین روش پرداخت یارانه را انتخاب نموده است و فقط با وام گرفتن از مفهوم پرداخت یارانه که کمک به اقشار ضعیف جامعه است، بدون طراحی مکانیسم مناسب، مبادرت به این کار کردیم.
رستمی بیان داشت: در پرداخت یارانه باید چند خاصیت را در نظر بگیریم، نخست اینکه به چه کسی یارانه پرداخت نماییم و جامعه هدف خود برای این منظور را تعیین نماییم برای اینکه واریز یارانه به همه اقشار جامعه، درست نیست.
وی افزود: در جریان اصلاحات اقتصادی بعضی از افراد گرفتار لطمه می شوند و باید از آنان حمایت نماییم، اما این حمایت ها نباید نامحدود باشد.
به گفته این کارشناس اقتصادی، در بحث پرداخت یارانه نقدی نیز دوره واریز یارانه باید مشخص و محدود باشد و نباید قسمتی از مخارج هزینه افراد را برای مدت طولانی برعهده بگیریم و این مکانیسم به صورت گذار باشد، اما این کار نیز در کشور انجام نشد.
وی اشاره کرد: باید هدف از پرداخت یارانه مشخص باشد، برای نمونه این اقدام بمنظور تامین مالی قشر لطمه پذیر در مقابل رصد قیمت ها یا موارد مشابه است.
رستمی درباره افزایش مبلغ یارانه نقدی توضیح داد: درست است که منابع هدفمندی یارانه افزایش یافته، اما مهم این است که این منابع در راه درست آن استفاده گردد.
وی افزود: بارها تاکید شده افرادی که مقرر است یارانه را دریافت نمایند باید محدود شوند و مبلغ معقول تری برای آن اختصاص پیدا کند، اما برخی در مقابل اقدامات دولت برای حذف دهک ها مقاومت می کنند و آنرا سیاسی می کنند.
این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: اصلاحات اقتصادی پردرد است اما نتیجه خوبی دارد و نباید مسائل اقتصادی خط قرمز و وسیله تسویه حساب گروه ها باشد، اما در ایران سیاسیون کشور عافیت طلب هستند برای اینکه اگر اقتصاد با مشکل مواجه شود همه لطمه می بینند.
به گزارش کاروخدمت به نقل از ایرنا، انتقادات نسبت به شیوه پرداخت یارانه نقدی در حالی است که اخیرا مجلس شورای اسلامی نیز طرح دیگری را برای پرداخت یارانه با هدف تامین کالاهای اساسی به تصویب رسانده است.
طرح الزام دولت به پرداخت یارانه برای تامین کالای اساسی در اواسط تیرماه امسال به صورت دو فوریتی در کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی بررسی گردید. هدف از این طرح ارائه کمک به معیشت مردم در وضعیت کنونی اعلام گردید.
کلیات این طرح هشتم مهرماه با ۲۱۳ رای و جزئیات آن هفتم آبان ماه با ۲۱۵ رای موافق تصویب گردید. براین اساس ۶۰ میلیون ایرانی مشمول این طرح شده و به آنها کارت الکترونیکی داده می شود و هر ماه کمک های معیشتی را به حساب آنها واریز می کنند، اما از میان این ۶۰ میلیون نفر، ۲۰ میلیون نفر سبد کالای رایگان و برای ۴۰ میلیون نفر با ۵۰ درصد تخفیف این سبد اختصاص می یابد.
تامین منابع مورد نیاز طرح یارانه تامین کالای اساسی یکی از چالش های اصلی این طرح بوده است. برخی شیوه های در نظر گرفته شده برای تامین منابع این طرح را تورم زا می دانند.منبع:

1399/09/07
23:25:12
5.0 / 5
1249
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید