مدیركل حمایت از تولید صنایع دستی مطرح كرد:

۱۵۰هزار هنرمند صنایع دستی با دستور رئیس جمهوری بیمه شدند

۱۵۰هزار هنرمند صنایع دستی با دستور رئیس جمهوری بیمه شدند به گزارش کاروخدمت مدیرکل پشتیبانی از تولید صنایع دستی کشور اظهار داشت: 150 هزار نفر از هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی مشمول پوشش بیمه ای دستور رئیس جمهوری از محل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر شدند.به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، جامعه هنرمندان شاغل صنایع دستی کشور حدود ۵۰۰ هزار نفر است و برمبنای آمار حدود ۲ برابر همین تعداد هم به صورت آزاد در رشته های مختلف هنرهای سنتی و صنایع دستی مشغول به فعالیت هستند. درحالی که بیمه بعنوان یک چتر حمایتی همیشه یکی از اشکالات و دغدغه های هنرمندان و صنعتگران و نبود قانون فراگیر و کمبود اعتبارات لازم از چالش های اصلی دولت برای تحت پوشش قرار دادن شاغلان صنایع دستی عنوان می شود.

اگر چه قانون قالی بافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه دار (کددار) در سال ۱۳۸۸ تصویب گردید و از آغاز همان سال ۸۸ هزار نفر از شاغلان صنایع دستی را تحت پوشش قرار داد، به مرور و به دلیلهای مختلف ۵۵ درصد از جمعیت تحت پوشش این قانون ریزش کرده و الان فقط ۴۰ هزار نفر از مزایای این بیمه برخودار هستند.

اکنون که کرونا به جبهه نبرد اقتصادی پیوسته و کسب وکار در بخش صنایع دستی گرفتار خسارت شده است، در دوره ای که سیاست های اقتصادی برمبنای بودجه بدون نفت، اقتصاد مقاومتی و جهش تولید پی ریزی شده، ضرورت دارد دولت و مجلس تدبیر کنند و اجازه ندهند چراغ بازار صنایع دستی که یکی از ظرفیت های مهم صادرات غیر نفتی است، کم فروغ شود.

یکی از گام های جبرانی ۱۵ مهر ۹۹ در آئین رونمایی از طرح ملی بخش روستا برداشته شد. رئیس جمهوری افزایش یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفری بیمه روستاییان را بعنوان هدیه دولت تدبیر و امید اعلام نمود. از آنجائیکه بخش عمده هنرمندان صنایع دستی در روستاها زندگی می کنند این هدیه می تواند بخش بزرگی از جامعه صنعتگران صنایع دستی را تحت پوشش بیمه قرار دهد که با پی گیری و تلاش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور ۱۰ درصد از این هدیه به هنرمندان صنایع دستی کشور تعلق گرفته است.


فرهاد فلاح در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا به دیدار نمایندگان تشکل های صنایع دستی کل کشور با اسحاق جهانگیری در روز جهانی صنایع دستی (۲۰ خرداد) اشاره نمود و اظهار داشت: نمایندگان حاضر در آن جلسه بزرگترین مشکل صنفی خودرا بیمه عنوان کردند که سازمان تامین اجتماعی قانون بیمه قالی بافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی کدشناسه دار به صورت کامل اجرا نمی کند و بخش بزرگی از جامعه صنعتگران تحت پوشش این بیمه نیستند و از لیست خارج شده اند، که نتیجه همان جلسه و پی گیری هایی که در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی انجام دادیم منجر به دریافت سهمیه ۱۵۰ هزار نفری برای هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی از محل صندوق بیمه کشاورزان و روستاییان و عشایر شد که رئیس جمهوری در روز ملی روستا (۱۵ مهرماه ۹۹) اعلام نمود.

مدیرکل پشتیبانی از تولید صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: رئیس جمهوری روز ملی روستا در جریان بهره برداری از طرح های مهم روستایی، اعلام نمود که «یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از روستاییان و عشایر و ساکنان شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر به جمعیت بیمه شدگان از محل صندوق بیمه کشاورزان و روستاییان و عشایر اضافه می شوند»، که ۱۵۰ هزار نفر از هنرمندان و صنعتگران حوزه صنایع دستی هم شامل این طرح شدند.

وی با اعلان اینکه حالا در حال شناسایی و گروه بندی و تکمیل اطلاعات هنرمندان و صنعتگران جهت استفاده از پوشش بیمه صندوق کشاورزان و روستاییان و عشایر هستیم، اظهار داشت: از صنعتگران می خواهیم اطلاعات کامل خودرا سریع تر به معاونت صنایع دستی در شهرستان ها و استانها بدهند تا از این فرصت و ظرفیت بتوانیم برای ارائه خدمت به آنها با حداکثر ظرفیت بهره برداری نماییم.

فلاح، حل و فصل مشکل بیمه صنعتگران را دغدغه همیشگی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عنوان نمود و اظهار داشت: قبل از این از سال ۹۷ با پی گیری های دکتر مونسان و خانم محمودیان (معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارتخانه)، توانستیم برای پوشش بیمه ای صنعتگران صنایع دستی یک تفاهم نامه با صندوق بیمه کشاورزان و روستاییان و عشایر منعقد نماییم که بیمه روستاییان را پوشش می دهد. به استناد یکی از قوانین داخلی صندوق که افراد تحت پوشش بیمه را به شاغلان در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر هم تسری می دهد، توانستیم ۴ هزار نفر از صنعتگران را تحت پوشش بیمه این صندوق قرار دهیم.

فلاح استفاده از صندوق بیمه روستایی را فرصت طلایی برای بیمه شدن بخش بزرگی از خانواده شاغلان صنایع دستی دانست و توضیح داد: در بیمه این صندوق، ۵ درصد سهم بیمه را صنعتگر و ۱۰ درصد را هم سهم دولت بعنوان کارفرما پرداخت می کند.

بیمه صنعتگران در سال اول رایگان است / دولت ۱۵درصد حق بیمه را در سال اول تقبل کرده است
مدیرکل پشتیبانی از تولید صنایع دستی کشور با اشاره به اینکه دولت در سال اول اجرای طرح بیمه صنعتگران از صندوق کشاورزان، رورستاییان و عشایر، همه ۱۵درصد حق بیمه را بر عهده گرفته است، اظهار داشت: در سال اول اجرای این طرح دولت علاوه بر پرداخت ۱۰درصد سهم بیمه خود، ۵ درصد حق بیمه صنعتگران را هم تقبل کرده است و در سال اول بیمه صنعتگران از صندوق بیمه کشاورزان، برای هنرمندان صنایع دستی، رایگان می شود.

فلاح اضافه کرد: در سال دوم اجرای طرح بیمه صنعتگران، دولت از حق سهم بیمه هنرمندان صنایع دستی ۴درصد را پرداخت می کند و فقط یک درصد از سهم بیمه به عهده خود صنعتگر خواهد بود، به همین ترتیب و به صورت پلکانی در سال سوم ۳درصد، سال چهارم ۲ درصد و در سال پنجم دولت یک درصد و از سال ششم به بعد صنعتگر ۵درصد سهم حق بیمه خودرا کامل و دولت هم ۱۰درصد سهم خودرا پرداخت می کند.

فقط ۴۰ هزار نفر صنعتگران تحت پوشش قانون صنعتگران کدشناسه دار هستند

فلاح با اعلان اینکه گروهی از هنرمندان صنایع دستی جزو مشاغل انفرادی محسوب می شوند، رابطه کارگری-کارفرمایی ندارند و خوداشتغال هستند، به برخی مشکلات بیمه ای صنعتگران اشاره نمود و افزود: سال ۱۳۸۸ دولت بعنوان کارفرما ۲۰ درصد از سهم بیمه صنعتگران خویش فرما را تقبل کرد، و ۷ درصد از سهم بیمه را هم خود هنرمندان پرداخت می کردند که به قانون بیمه های اجتماعی قالی بافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی کدشناسه دار منجر گردید و همان سال حدود ۸۸ هزار نفر صنعتگر صنایع دستی تحت پوشش این قانون بیمه قرار گرفتند.

مدیرکل پشتیبانی از تولید صنایع دستی کشور اضافه کرد: در خود این قانون (صنعتگران بیمه کدشناسدار) تصریح شده بود که ادامه اجرای آن برای سالهای بعد، منوط به تامین اعتبار لازم است که البته دولت و سازمان برنامه وبودجه نتوانستند اعتبار مناسب را برای تداوم آن فراهم آورد و سازمان تامین اجتماعی هم به دلیلهای گوناگون افراد تحت پوشش این بیمه را کم کرد.

وی به موانع و چالش های قانون بیمه صنعتگران کدشناسه دار اشاره نمود و اضافه کرد: در بیشتر مواقع هنگامی که بازرس سازمان بیمه به کارگاه های این گروه از صنعتگران صنایع دستی مراجعه می کرد، اگر در محل کار خود حاضر نبودند، آنها را از لیست حذف و از بیمه محروم می کرد، در صورتیکه این گروه از صنعتگران انفرادی کار می کنند و مجبور هستند خرید و تامین مواد اولیه و انجام امور اداری و بازاریابی محصولات را خودشان انجام دهند بدیهی است که در کارگاه خود تمام وقت حضور ندارند.

مدیرکل پشتیبانی از تولید صنایع دستی کشور گفت: هم اکنون ۴۸ هزار نفر از صنعتگران (حدود ۵۵ درصد) از تحت پوش قانون بیمه کدشناسه دار حذف شده اند و فقط ۴۰ هزار نفر از صنعتگران تحت پوشش قانون بیمه قالی بافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی کدشناسه دار قرار دارند.

۸۱۲ صنعتگر را در سال ۹۸ و ۹۹ توانستیم بیمه کنیم

فلاح اضافه کرد: علی اصغر مونسان اواخر سال ۹۷ استثنائاً توانست ۳ میلیارد تومان اعتبار از سازمان برنامه وبودجه دریافت کند و از سال ۹۸ توانستیم ۸۱۲ نفر جدید را بیمه نماییم و با حمایت سازمان برنامه وبودجه و پیگیری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سال ۹۹ هم تا الان توانستیم بیمه این ۸۱۲ نفر را ادامه دهیم؛ البته تعهد بیمه ای ما برای این تعداد برای دو سال ۹۸ و ۹۹ است و ظاهراً از سال آینده این گروه باید خودشان حق بیمه را پرداخت کنند.

به گزارش کاروخدمت به نقل از ایرنا، از آغاز دولت تدبیر و تا آذر ماه ۹۹ با صدور و تمدید ۳۷۱ هزار و ۲۴۰ مجوز فعالیت در حوزه تولیدات صنایع دستی، ۲۷۸ هزار ۱۳۳ اشتغال ایجادشده است، این در حالیست که در دولت یازدهم ۲۰۱ هزار و ۲۴۰ مجوز تولیدی صنایع دستی صادر یا تمدید گردید که منجر به ایجاد ۱۲۸ هزار و ۱۳۳ اشتغال در این عرصه شد و در دولت دوازدهم با صدور ۱۷۰ هزار مجوز فعالیت تا آذر ماه ۹۹ برای حدود ۱۵۰ هزار نفر شغل به وجود آمده است.


1399/09/21
22:17:10
5.0 / 5
878
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید