سند استراتژیك توسعه تعاون فارس رونمایی گردید

سند استراتژیك توسعه تعاون فارس رونمایی گردید به گزارش کاروخدمت استاندار فارس اظهار داشت: سند استراتژیک توسعه تعاون فارس، با هدف تحقق کسب سهمیه ۲۵ درصدی بخش تعاون در اقتصاد این استان و تقسیم عادلانه ثروت رونمایی گردید.


استاندار فارس، سه شنبه در شورایعالی توسعه تعاون استان اظهار داشت: هدف از رونمایی سند استراتژیک توسعه تعاون فارس، بسط و گسترش تعاونی ها و تقسیم ثروت بین آحاد مردم، کاهش فقر، افزایش اشتغال و توجه به تعاونی های دانش بنیان است.
عنایت الله رحیمی افزود: فارس برای پنجمین سال متوالی، بعنوان استان برتر در حوزه پژوهش و فناوری کشور انتخاب شده است.
وی افزود: این استان دارای ظرفیت های فراوانی در زمینه های مختلف است و اگر با برنامه ریزی مدون، مردم را به سمت این حوزه هدایت نماییم، بخش تعاون با تاکید بر این توانمندی ها می تواند به شکوفایی برسد.
استاندار فارس عنوان کرد: حدود۸۰ درصد از رشته های هنری موجود در کشور در این استان فعال است و بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر هنرمند هم در این عرصه فعال و تعداد زیادی از آنها در چارچوب تعاونی به فعالیت مشغول هستند.
رحیمی اضافه کرد: استان فارس با عنایت به آموزه های دینی و فرهنگ تاریخی، در زمینه فعالیتهای تعاونی از گذشته دارای پیشینه طولانی بوده و به شکل های مختلفی بروز و ظهور داشته است و در زمینه تاسیس تعاونی های جدید تولید، توزیع و مصرف هم این استان پیشرو بوده و تعداد قابل توجهی تعاونی در فارس شکل گرفته اند که باید تقویت شده و ارتقا یابند.
استاندار فارس بیان نمود: توجه به بخش تعاون مورد تاکید قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و باعث گسترش عدالت اجتماعی بعنوان مطلوب مورد نظر جامعه و حاکمیت و کاهش نابرابری است و افزون بر این تعاونی باعث جمع آوری سرمایه های خُرد و بهره گیری از آنها در زمینه های مختلف می شود.
وی، اضافه کرد: باید فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی بیشتری برای توسعه تعاونی در جامعه صورت گیرد و ترجیح منافع جمعی بر منافع فردی مورد تاکید باشد.
استاندار فارس، با بیان اینکه شناسایی بازارهایی که منافع تعاونی ها را افزایش دهد در داخل و خارج از کشور باید مورد توجه قرار گیرد، اظهارداشت: مدیریت تعاونی ها هم باید علمی و به روز باشد و شفافیت عملکرد تعاونی در همه ابعاد باید مورد تاکید باشد تا در این حوزه پایداری در فعالیت ها محقق شود.
رحیمی، همینطور بر اهمیت اجرای سند استراتژیک توسعه بخش تعاونی تاکید و بیان نمود: اجرای این سند اهدافی همچون افزایش سهم بخش تعاونی در اقتصاد کشور، اقدام موثر دولت برای توسعه تعاونی ها در بخش اشتغال مولد، گسترش عدالت اجتماعی و مبارزه با تبعیض و فقر را به دنبال خواهد داشت.
استاندار فارس با تکیه بر تقویت تعاونی های دانش بنیان و مدیریت سرمایه برای هدایت به سمت تولید و تقویت رقابت پذیری تعاونی ها، اضافه کرد: این اهداف با اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قابل تحقق است و در استان فارس هم با محور سند استراتژیک توسعه بخش تعاون تلاش هایی برای حرکت شتابان و پایه گذاری برای فعالیت آیندگان صورت گرفته است.
وی، اعمال تخفیف بیمه کارفرمایان بخش تعاونی، تسریع در فرایند دریافت تسهیلات تعاونی ها، افزایش سهم تعاونی ها بخصوص در بخش دانش بنیان و افزایش اختیارات صندوق ضمانت تعاون فارس را همچون راهکارهای مهم تقویت تعاونی در استان فارس برشمرد.
استاندار فارس با بیان اینکه بانک تعاون در این استان باید میزان اعتبارات را افزایش دهد، عنوان کرد: فعالان تعاونی های گردشگری نیازمند دریافت سرمایه ثابت برای فعالیتهای گسترده تر هستند که باید مورد حمایت بانک تعاون قرار گیرند.
رحیمی، خواهان افزایش سهم تسهیلات ثابت از ۴۰ به ۷۰ درصد شد و اظهار داشت: ارزیابی مجدد وثیقه های رهنی تعاونی ها نزد بانک تعاون می تواند در زمینه دریافت تسهیلات آنان راهگشا باشد.
وی، با تکیه بر مشارکت بانک توسعه تعاون در تأمین مالی طرح های شرکت توسعه و عمران فارس، اظهار داشت: می کوشیم با تقویت شرکتهای عمران و توسعه شهرستان ها، سود فعالیتهای عمرانی و اقتصادی نصیب همه مردم شود و این شرکت ها می توانند جایگزین مناسبی برای برخی شرکتهای خصولتی باشند که فعالیتهای برخی از آنها مبهم است.
استاندار فارس، همینطور خواهان مشارکت بانک توسعه تعاون در تکمیل طرح های قابل افتتاح دولت به منظور بهره برداری سریع تر از طرح ها و بهره مندی مردم شد و بیان داشت: افتتاح شعب بانک تعاون در شهرستان های فاقد بانک تعاون و توجه ویژه به تعاونی های بخش کشاورزی و پشتیبانی از زنجیره های تولید از دیگر اقداماتی است که بانک تعاون باید در استان فارس مورد توجه قرار دهد.

انعقاد تفاهم نامه در حوزه تعاونی های فارس

1399/09/26
13:11:38
5.0 / 5
808
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید