سخنگوی طرح حمایت معیشتی كرونا تشریح كرد:

جزئیات ارائه بسته معیشتی به اقشار فاقد درآمد ثابت و بیمه

جزئیات ارائه بسته معیشتی به اقشار فاقد درآمد ثابت و بیمه به گزارش کاروخدمت سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا اظهار داشت: طرح حمایت معیشتی کرونا که به ازای هر خانوار 100 هزارتومان است به خانوارهای فاقد درآمد ثابت که تحت پوشش بیمه نیستند و از نظر درآمدی و فاکتورهای بانکی در وضعیت پایین تری نسبت به دیگران هستند، تعلق می گیرد.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با شیوع بیماری کرونا دولت حمایت های مختلفی از مشاغل و کسب وکارها انجام داد. یک مورد حمایت، وام یک میلیون تومانی بود که به تمامی یارانه بگیران در ابتدای امسال پرداخت گردید یا به کسب و کارهای لطمه دیده از کرونا تسهیلات پرداخت گردید و آخرین مورد نیز پرداخت مرحله دوم وام یک میلیون تومانی و یکصد هزار تومان به خانوار فاقد درآمد ثابت و بدون بیمه است.
سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا در لایو اینستاگرامی در پاسخ به پروسه پرداخت این حمایت های معیشتی اظهار داشت: با توجه به این که در دوره های پیش از کارمند و بازنشسته حمایت می شد، اما افراد فاقد درآمد ثابت که تحت پوشش بیمه هم نبودند باقی مانده بودند. تصمیم بر این شد حمایت های اخیر را بر روی گروهی که فاقد درآمد ثابت و بیمه هستند و از نظر درآمدی و فاکتورهای بانکی در وضعیت پایین تری نسبت به دیگران قرار دارند متمرکز نماییم.
شناسایی ۳۴ میلیون ایرانی فاقد درآمد ثابت و بیمه
«حسین میرزایی» با اعلان اینکه طی تفاهم صورت گرفته با سازمان برنامه و بودجه، شناسایی ۳۴ میلیون مشمول این طرح به وزارت تعاون بعنوان متولی شناسایی و وُسع سنجی اقتصادی خانوارهای ایرانی، ابلاغ گردید.
وی اشاره کرد: دقت شود که وزارت تعاون تنها متولی شناسایی و در تعیین تعداد مشمولان و نیز تعیین مبلغ و زمان پرداخت به هیچ وجه صاحب نظر نیست و این امور تماما در سازمان برنامه و بودجه به انجام می رسد. بدین سبب شاخص ها را طوری تنظیم کردیم که بتوانیم ۳۴ میلیون مشمول این طرح را شناسایی نماییم و این افراد شامل افراد حقوق بگیر و بیمه پرداز نمی شد.
سخنگوی حمایت معیشتی درباره خاصیت مشمولان این طرح اظهار داشت: اولین ملاک این بود که هیچ یک از اعضای خانوارحقوق ماهیانه دریافت نکنند بدین سبب کارکنان بخش دولتی، نیمه دولتی، عمومی، بخش خصوصی و مستمری بگیران صندوق های بازنشستگی که دریافتی ماهیانه دارند و به نحوی شاغل یا بازنشسته محسوب می شوند، در زمره این گروه نیستند.
وی ادامه داد: همین طور خانوارهایی که هیچ یک از اعضای آنها بیمه پرداز نباشند و برمبنای بررسی فاکتورهای بانکی اعضای خانوار توسط بانک مرکزی، در زمره دهک های پایین هستند و قبل از این در گروه مشمولان طرح حمایت معیشتی بودند، مشمول این طرح هستند.
میرزایی یکی از دلیلهای اصلی حجم بالای اعتراضات حمایتی معیشتی کرونا را حذف نیمی از معیشت بگیران دانست و اظهار داشت: این امر به سبب محدودیت منابع مالی بود که توسط سازمان برنامه و بودجه به ما ابلاغ گردید. اساسا همه قوا همچون دولت و مجلس در تلاشند که از بیشترین تعداد افراد و خانوارهایی که از کرونا لطمه دیده اند حمایت بعمل آورند. اما نمی گردد محدودیت های بودجه ای رانادیده گرفت.
وی اشاره کرد: مردم بدانند که این ۳۴ میلیون نفر فاقد درآمد ثابت و بیمه هستند و از نظر بانکی وضعیت ضعیف تری نسبت به آنها دارند؛ با دقت و ملاحظه بسیار زیاد هم این شناسایی صورت گرفته است تا اجحافی رخ ندهد. و از این ۳۴ میلیون نفر، هشت میلیون و ۹۰۰ هزار و ۷۳۱ نفر تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی هستند و مابقی افرادی بودند که در آزمون وسع توسط وزارت تعاون شناسایی شدند.
رصد مداوم وضعیت خانوارها
سخنگوی حمایت معیشتی کرونا اظهار داشت: ما وضعیت افراد را از نظر فاکتورهای مختلف مرتب رصد می نماییم و از ۶۰ منبع داده ای بطور مستمر داده ها را دریافت می نماییم. اما تحلیل داده ها به ما نشان داد افراد فاقد درآمد ثابت، بیشترین لطمه را از شیوع بیماری کرونا دیده اند.
وی اشاره کرد: افرادی که ازدواج کرده اند، با مراجعه به پلیس به علاوه ۱۰ ساختار خانوار خودرا جدا کنند؛ چونکه ما مجموع درآمدها، دارایی ها و هزینه های اعضای خانوار را بررسی می نماییم. و مبنای ما ساختار رسمی و حقوقی خانواده در سازمان هدفمندی است.
امکان اعتراض وجود ندارد
میرزایی با تاکید براینکه امکان اعتراض برای دریافت حمایت معیشتی کرونا وجود ندارد، اضافه کرد: امکان دارد فردی هم حقوق بگیر باشد اما زندگی مطلوبی نداشته باشد یا بطور مثال مبلغ زیادی در ماه بابت اجاره بپردازد. ما نمیتوانیم نحوه هزینه کردهایی که جایی ثبت نمی شوند را بررسی نماییم. آنچه در اطلاعات ثبتی می بینیم، این است که فرد دارای درآمد و بیمه است.
وی اضافه کرد: چنانچه سازمان برنامه و بودجه فهرست بیشتری بخواهد خودمان افراد دارای اولویت و لطمه دیده را شناسایی می نماییم چون اطلاعات بانکی بانک مرکزی خطاپذیر نیست.
میرزایی به برخی اعتراض ها نسبت به مشمول نبودن به دریافت حمایت کرونائی اظهار داشت: برای نمونه خانم بازنشسته ۶۵ ساله ای داشتیم که می گفت باید یارانه معیشتی بگیرم اما بررسی کردیم که دخترش مدیر بازرگانی یک شرکت بود با گردش مالی ۳.۵ میلیاردی! علی القاعده دختر این فرد که زیرمجموعه مادرش است، سبب حذف مادرش از فهرست مشمولان طرح حمایت معیشتی شده است و بالتبع از دریافت طرح حمایت معیشتی کرونا محروم شده است.
دخل و خرج دست سازمان برنامه است
وی اظهارداشت اگر ظرفیتی ایجاد شود ما توان این را داریم که اعتراضات مردم را دریافت و بررسی نماییم اما دخل و خرج دست ما نیست و دست سازمان برنامه است. افرادی را داریم که از سال قبل تا کنون وضعیت مالی شان تنزل داشته و باید معیشتی (یارانه بنزین) بگیرند که ما هم آنرا قبول داریم اما متضمن آنست که منابعش وجود داشته باشد. اگر شناسایی و تایید نماییم و از آن سو حمایتی صورت نگیرد، بدین سبب هیچ اتفاقی نمی افتد.
سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا وزارت رفاه درباره کارگران ساختمانی و رانندگان تاکسی درون و برون شهری و اینترنتی اظهار داشت: ما به مشکلات مردم واقف هستیم. این که فردی بگوید به این یارانه حمایتی نیاز دارد صحیح است و می پذیریم. اما موضوع دوم این است که ما مجبور شدیم گروهی را مشمول نکنیم و باید اولویت بندی می کردیم.
وی توضیح داد: در گروه بیمه شدگان خویش فرما یک استثنا داشتیم و مربوط به افرادی بود که معیشت بگیر بودند، درآمد ثابت نداشتند، دهک ۹ و ۱۰ درآمدی نبودند و مجموع حقوق اعضای خانوار زیر یک میلیون و ۹۱۰ هزار تومان بود. این ها تعداد کمی بودند که سعی کردیم از آنها حمایت کنیم؛ از آن سو بازنشستگانی داشتیم که حقوق اعضای خانوار زیر یک میلیون و ۹۱۰ هزار توان بود و گروه اندکی بودند که آنها هم مشمول شدند اما امکان مشمول شدن بیمه شدگان کارگران ساختمانی و... را نداشتیم.
به گفته میرزایی زمان دقیق واریز بعدی را سازمان برنامه و بودجه اعلام خواهدنمود.
منبع:

1399/10/06
22:41:51
5.0 / 5
743
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید