مقام مسئول در مركز آمار:

تابستان سال جاری فقط 41 و هشت دهم درصد جمعیت سن كار كشور شاغل بود

تابستان سال جاری فقط 41 و هشت دهم درصد جمعیت سن كار كشور شاغل بود به گزارش کاروخدمت مدیرکل جمعیت و نیروی کار مرکز آمار با اشاره به اینکه بازار کار در ایران به شرایط فصلی وابسته است، اظهار داشت: در تابستان سال جاری از ۶۲ میلیون نفر جمعیت سن کار در ایران ۴۱.۸ درصد در بازار کار فعال بود.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، علی اکبر محزون چهارشنبه شب در گفت وگوی تلویزیونی شبکه خبر اضافه کرد: در فصل تابستان سال جاری تنها ۴۱.۸ درصد جمعیت سن کار در کشور در بازار کار خویش را ارائه کردند و عده ای هم به دلایلی خویش را وارد بازار نکردند.
مدیرکل دفتر جمعیت و نیروی کار مرکز آمار ایران خاطرنشان کرد: این در شرایطی است که در نرم جهانی باید ۶۰ درصد جمعیت سن کاردر بازار کار فعال شوند.
وی با اشاره به اینکه در تابستان سالجاری در مجموع ۲۳ میلیون و ۵۴۲ هزار در کشور ما شاغل بودند، اضافه کرد: از این تعداد ۱۴ میلیون و ۲۹۸ هزار نفر در هفته بیشتر از ۴۴ ساعت کار کردند و ۳۴ درصد هم از این افراد کمتر از ۴۴ ساعت مشغول کار در بازار بودند.
مدیرکل دفتر جمعیت و نیروی کار مرکز آمار ایران با اشاره به اینکه نرخ بیکاری یک شاخص کلان اقتصادی در کشورها به حساب می آید، اظهار داشت: در مقایسه با تابستان سال قبل در فصل تابستان سال جاری شاغلین بازار یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر کمتر بودند.
محزونی با اشاره به اینکه نرخ بیکاری در تابستان سال جاری ۹.۵ درصد بود، اظهار داشت: این در شرایطی است که عدد متوسط نرخ بیکاری در خیلی از کشورهای جهان بین ۶ تا ۷ درصد است و ۹.۵ درصد عدد کمی نیست.
۷۰ درصد بنگاه ها در ایران کمتر از ۵ نفر شاغل دارند
یک کارشناس امور اقتصادی در این گفت وگوی تلویزیونی با تحلیل شاخصهای بازار کار ایران در تابستان سال جاری عنوان کرد: ۷۰ درصد بنگاه های تجاری در ایران کمتر از ۵ نفر شاغل دارند و تحریم ها و شرایط اقتصادی و کرونا سال جاری را به شدت صدمه پذیر کرده است.
فاطمه عزیزخانی اضافه کرد: بررسی ها نشان داده است که ۶۰ درصد شاغلین در ایران غیر رسمی هستند و در استان های مرزی و محروم این رقم به ۷۰ درصد می رسد.
وی با اشاره به اینکه ۳۷ درصد شاغلین در کشور ما به وجود آورنده شغل خود هستند، خاطرنشان کرد: این رقم در استان های مرزی و نقاط محروم کشور بیشتر از ۵۰ درصد است.
این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: وضعیت بازار کار در ایران خوب نیست و وظیفه مراکز علمی و پژوهشی است نسبت به این شرایط حساسیت بیشتری نشان دهند تا تصمیم گیرندگان در مورد جمعیت غیر فعال پنهان و کاهش نرخ بیکاری در کشور تصمیم مناسبی بگیرند.


منبع:

1399/10/07
12:04:10
5.0 / 5
636
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید