احتمال مخالفت مجلس با كلیات طرح بازنشستگی قبل از موعد

احتمال مخالفت مجلس با كلیات طرح بازنشستگی قبل از موعد سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: طرح بازنشستگی قبل از موعد از دستور کار این کمیسیون خارج نشده، اما به سبب مخالفت اعضا امکان دارد کلیات آن رای نیاورد.


به گزارش روز شنبه ایرنا، ۳۹ نفر نماینده مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۲۷ آبان ماه، طرح «بازنشستگی قبل از موعد» را به هیات رییسه مجلس شورای اسلامی ارائه کردند. حذف شرط سنی همچون مختصات مهم این طرح است که برمبنای آن مردان با ۲۵ و زنان با ۲۰ سال سابقه می توانند بازنشسته شوند و حقوق ۳۰ روزه دریافت کنند؛ ضمن آنکه تأیید بازنشستگی کارکنان ارتباطی به رئیس یا مدیر دستگاه مربوطه ندارد.
طرح «بازنشستگی قبل از موعد» از زمان ارجاع به کمیسیون اجتماعی مجلس جهت بررسی بیشتر، همراه با خبرهای غیررسمی ضدونقیضی درباره فرجام آن به دنبال داشت و حتی برخی منابع، خبر خروج طرح از دستور کار کمیسیون را منتشر نموده اند.
«علی بابایی کارنامی» سخنگوی کمیسیون اجتماعی در گفت و گو با ایرنا درباره صحت خبر خروج طرح بازنشستگی قبل از موعد بازنشستگان از دستور کار کمیسیون اجتماعی، اظهار داشت: طرح از دستور کار خارج نشده اما اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس با کلیات آن، مخالفت دارند.
وی در رابطه با مخالفت اعضای کمیسوین اجتماعی با کلیات این طرح اظهار داشت: دلیلهای مختلفی مطرح شد؛ یکی بحث هزینه و بار مالی اجرای طرح برای کشور است و دلیل دیگر مخالفت اعضا، با کاهش سن بازنشستگی است؛ برای اینکه در اغلب کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه، سن بازنشستگی بالای ۶۵ سال است.
بابایی اضافه کرد: چنانچه بخواهیم با هدف اشتغال زایی سن بازنشستگی را کاهش دهیم، راهکار درستی انتخاب نکرده ایم؛ زمانی که فردی با سن پایین، مشمول بازنشستگی قبل از موعد بازنشسته شود، به خانه نشینی تن نمی دهد، بلکه بلافاصله به جست وجوی شغل دیگری می پردازد و با تاکید بر توانمندی ها و مزیت هایی که دارد، فرصت های شغلی را به ضرر جویندگان کار، تصاحب می کند.
وی اشاره کرد: نباید شرایط بازنشستگی زودرس فردی که داوطلب به دست آوردن شغل دیگر است، فراهم ساخت، برای اینکه بازنشستگی، به مفهوم ناتوانی فرد برای ادامه کار است و بازنشسته باید بعنوان شهروند، زندگی توأم با آرامشی را در سنین بالا، طی نماید.
بابایی افزود: این طرح، از دستور کار کمیسیون خارج نشده، اما باتوجه به مخالفت اکثریت اعضای کمیسیون با کلیات «بازنشستگی قبل از موعد»، طبیعتاً، احتمال رأی نیاوردن طرح، بیشتر از احتمال رأی آوردن آنست.
به گزارش کاروخدمت به نقل از ایرنا، برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تدوین طرحی، شرایط جدیدی برای بازنشستگی قبل از موعد کارکنان دولت و دستگاه های اجرائی تعیین کردند. آنها بتازگی به یک فوریت لایحه ای رای مثبت دادند که در صورت تصویب نهایی به دولت اجازه داده می شود کارکنان واجد شرایط وزارتخانه ها و موسسات دولتی که حداقل ۲۵ سال سابقه خدمت دارند را بازنشسته کند.
مهدی عیسی زاده، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی هشتم دیماه جاری در باره سرنوشت این طرح اظهار داشت: فعلا درباب این طرح نمی توان نظر داد و باید منتظر بمانیم کارشناسان امر، زوایای مختلف آنرا مورد بحث و بررسی قرار دهند و نتیجه را اعلام کنند.
همچنین نایب رئیس هیأت مدیره سازمان تامین اجتماعی مهرماه امسال با اشاره به پیشنهاد افزایش سن بازنشستگی گفته بود، در صورت اجرائی شدن این قانون شامل حال بیمه شدگان جدید و افراد کم سابقه می شود.
علی حیدری در زمینه اینکه آیا افزایش سن بازنشستگی نیز جزء اصلاح قوانین سازمان تامین اجتماعی پیشنهاد شده یا خیر اظهار داشت: افزایش سن بازنشستگی یکی از پیشنهادات در اصلاح قوانین است.
وی با اشاره به اینکه قانون تامین اجتماعی در سال ۱۳۵۴ به تصویب رسیده، اضافه کرد: زمانی که قانون تامین اجتماعی تصویب گردید، سن امید به زندگی ۵۸ سال بود و در نتیجه حداقل سن لازم برای بازنشستگی ۵۵ سال با ۳۰ سال سابقه و یا ۶۰ سال با کمتر از ۳۰ سال سابقه بود، اما حالا امید به زندگی برای خانم ها ۷۵ و آقایان ۷۳ سال است.


1399/10/15
00:48:47
2.5 / 5
839
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
ناشناس:
ای کاش این طرح شامل بانوان شاغل شود. خانم های شاغل بسیار زودتر از آقایان به سن بازنشستگی می رسند . چون علاوه بر مسئولیت کار مسئولیت منزل نیز بر دوش آنهاست. وقتی این طرح اختیاری باشد خیلی از افراد به خاطر شرایط بد اقتصادی حاضر به بازنشسته شدن نیستند. پس احتمالا این طرح به بودجه زیادی هم احتیاج ندارد.
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید