عضو شورای عالی كار :

دومین جلسه كمیته دستمزد 1400 دوشنبه

دومین جلسه كمیته دستمزد 1400 دوشنبه به گزارش کاروخدمت عضو شورای عالی کار با اعلان اینکه جلسه دوم کمیته دستمزد دوشنبه برگزار می شود، اظهار داشت: هنوز زیرساخت ها برای اجرای مزد منطقه ای فراهم نشده، بدین جهت اجرای این مولفه به امسال یا سال بعد نمی رسد.محمدرضا تاجیک در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد زمان برگزاری کمیته دستمزد گفت: جلسه دوم کمیته دستمزد دوشنبه هفته جاری برگزار می شود تا چارچوب های اولیه برای سال جدید مشخص شود.
عضو کارگری شورای عالی کار اضافه کرد: در جلسه قبلی بحث مزد منطقه ای از طرف نمایندگان کارفرماها عنوان شد. نمایندگان کارفرماها می گویند باتوجه به شرح ماده ۱۳۹ و ۱۴۰ قانون کار که به اجرای مزد منطقه ای اشاره دارد، باید برای سال جاری یا سال آینده به صورت پایلوت اجرا شود.
وی افزود: این در حالیست که هنوز زیرساخت های این کار در کشور ایجاد نشده است و حتی برای اجرای آزمایشی هم باید زیرساخت وجود داشته باشد. این مساله ابتدا باید در مرکز پژوهش های مؤسسه تامین اجتماعی با همکاری مؤسسه کار و تامین اجتماعی با حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی بررسی شود برای اینکه برای تغییر رویه ها نیاز به مطالعات بیشتر دارد.
تاجیک با اعلان اینکه اجرای مزد منطقه ای به سال آینده نمی رسد، اظهار داشت: ۴۰ سال پیش مزد منطقه ای اجرا شد اما بازخورد خوبی نداشت بدین جهت کنسل شد. در ذهن کارفرماها این است که تهران بالاترین تورم را دارد و استان های دیگر تورم پایین تری دارند و مزد کمتری باید بگیرند، این در حالیست که اولاً باید اشاره شود که تورم در استان های دیگر بعضاً بیشتر از تهران است و بعنوان مثال استان ایلام پارینه بالاترین نرخ تورم را داشت و از طرفی دیگر نیز باید در نظر داشت که رکن اصلی تعیین مزد، هزینه سبد معیشت کارگران است.
نماینده کارگران در شورای عالی کار اشاره کرد: در حقیقت زمانی می توان در مورد مزد منطقه ای صحبت کرد که بتوان هزینه حداقلی زندگی کارگر را تامین کرد. هم اکنون طبق برآوردها هزینه سبد معیشت یک خانوار کارگری با بعد ۳.۳ نفر جمعیت، حدود ۱۰ میلیون تومان است. یعنی یک خانوار کارگری با متوسط تعداد ۳.۳ نفر اعضای خانوار، ماهانه ۱۰ میلیون تومان برای معیشت خود هزینه می کند.
تاجیک اظهار داشت: ما مخالف مزد منطقه ای نیستیم اما باید ابتدا با مطالعات گسترده، زیرساخت ها فراهم گردد و دستمزد به شکلی باشد که سبد معیشت کارگر را پوشش دهد؛ سپس مزد منطقه ای اجرا شود.


منبع:

1399/10/24
23:33:53
0.0 / 5
671
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید