شریعتمداری اعلام كرد

پیشنهاد ۲۵۰۰ میلیارد تومان وام قرض الحسنه برای مشاغل خانگی

پیشنهاد ۲۵۰۰ میلیارد تومان وام قرض الحسنه برای مشاغل خانگی به گزارش کاروخدمت وزیر کار اظهار داشت: برای سال ۱4۰۰ ستاد مشاغل خانگی پیشنهاد داده است که ۲ هزار و 5۰۰ میلیارد تومان منابع قرض الحسنه به صورت جداگانه به توسعه مشاغل خانگی اختصاص پیدا کند.به گزارش کاروخدمت به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری در نشست ستاد ساماندهی مشاغل خانگی، یکی از مهم ترین محل های ایجاد اشتغال و رفع اشکال بیکاری را توسعه مشاغل خانگی دانست و گفت: بر همین اساس، قانونی برای توسعه مشاغل خانگی به تصویب رسیده و ستادی برای ساماندهی، هماهنگی و نظارت بر کارهای این بخش با حضور دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تشکیل شده است.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اعلان اینکه ستاد با تشکیل جلسات، کارهای مختلف در حوزه مشاغل خانگی را رصد می کند، به اقدامات مهم جهاد دانشگاهی در حوزه توسعه مشاغل خانگی اشاره نمود و اضافه کرد: امروز جهاد دانشگاهی بعنوان یکی از تسهیل گران باارزش در ۳۱ استان و بعد از اجرای پایلوت در ۹ استان برای توسعه مشاغل خانگی، ایجاد ۸۱ هزار و ۱۰۰ شغل را بوسیله آموزش و توانمندسازی در کشور در دستور کار قرار داده است.
شریعتمداری اشاره کرد: این نهاد در زمینه ایجاد اشتغال برای خانوارهای تحت پوشش خود و به خصوص زنان سرپرست خانوار گام های بسیار مؤثری برداشته و کارهای ارزشمندی را انجام داده که این الگوی مناسب را می توان با سازمان بین المللی کار به اشتراک گذاشت.
وی بر نقش و تکلیف صدا و سیما برای توسعه مشاغل خانگی نیز اصرار کرد و یکی از مهم ترین نیازهای این حوزه را تامین وام های قرض الحسنه برای توسعه مشاغل خانگی دانست.
اختصاص ۲.۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه به مشاغل خانگی
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام نمود: باتوجه به حجم زیاد تقاضاها برای دریافت تسهیلات قرض الحسنه، سهم مشاغل خانگی در ضمن سالهای گذشته روند نزولی داشته است. برای سال ۱۴۰۰ ستاد مشاغل خانگی پیشنهاد داده است که ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان منابع قرض الحسنه به صورت جداگانه به توسعه مشاغل خانگی اختصاص پیدا کند.
وزیر کار با اشاره به رونمایی از سامانه مشاغل خانگی، اظهار داشت: از شروع سال جاری صدور مجوز مشاغل خانگی به صورت الکترونیکی انجام می شود و افراد بدون مراجعه حضوری و با بهره گیری از سامانه می توانند برای صدور مجوز اقدام نمایند. تلاش می نماییم اشکالات قانونی تحت لایحه اصلاحیه این حوزه برطرف شود.
وی افزود: تا سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۱۰۰ میلیون شغل در حوزه مشاغل خانگی بوده ولی در وضعیت کرونائی در سطح جهان سهم مشاغل خانگی ۲.۶ برابر افزایش داشته است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: ۲۶۰ میلیون نفر در سطح جهان در وضعیت کرونائی در مشاغل خانگی مشغول به کار هستند، در صورتیکه سهم مشاغل خانگی در کشورهای توسعه یافته حدود ۹ تا ۱۱ درصد است این سهم در کشورهای در حال توسعه حدود ۳ تا ۴ درصد است که در ایران هم باید به این مساله توجه کرد و این سهم را افزایش داد.
وی اضافه کرد: استفاده از آموزش ها و مهارت های فنی و حرفه ای جدید برای مشاغل نوبنیان که در دنیا مشغول به فعالیت هستند مورد تاکید ستاد مشاغل خانگی قرار گرفته و سازمان آموزش فنی و حرفه ای مکلف است دراین زمینه با ستاد مشاغل خانگی همکاریهای لازم را برای توسعه مهارت های فنی داشته باشد.
شریعتمداری با اشاره به اینکه پوشش بیمه ای فعالان مشاغل خانگی و استفاده این افراد از صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر از دیگر موضوعاتی است که می توان مورد توجه قرار داد، اظهار داشت: از ۳۳۰ رشته مشاغل خانگی حدود ۱۴۹ رشته مشمول این فعالیت ها می شود.
وی توضیح داد: در رشته های حوزه صنایع دستی، فرش و کشاورزی، مناطق بالای ۲۰ هزار نفر نیز می توانند از این بیمه استفاده کنند، در رشته های فرهنگی و هنری جهت استفاده از این بیمه محدودیت سقف زیر بیست هزار نفر وجود دارد و حدود ۹۱ درصد فعالان مشاغل خانگی می توانند از این بیمه استفاده کنند.
شریعتمداری افزود: مدت ها بود که برای استانداردسازی و شرایط بهداشتی مشاغل خانگی که مواد غذایی را تولید می کنند با وزیر بهداشت و درمان مذاکراتی داشتیم که خوشبختانه موفق شدیم در ۲۲ رسته شغلی برای توزیع و تولید مواد غذایی دستورالعملی را به تصویب برسانیم که با تعیین فروشگاه های مشخص و ناظر فنی به ازای هر ۶ تولیدکننده مواد غذایی یک ناظر فنی با تأیید وزارت بهداشت به تولید و توزیع مواد غذایی اطمینان بخشی دهد.


منبع:

1399/10/28
15:08:08
0.0 / 5
472
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید