سهم بورس و اجاره بها در درآمد خانوارهای شهری چقدر است؟

سهم بورس و اجاره بها در درآمد خانوارهای شهری چقدر است؟ بررسی آمارهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان میدهد 51.4 درصد درآمد خانوار شهری در سال 98 از محل درآمدهای متفرقه ناشی از افزایش اجاره بهای مسکن و تحولات بازار بورس بوده است.


به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، متوسط درآمد اظهار شده سالیانه یک خانوار شهری در سال قبل برابر ۵۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بوده است که نسبت به سال پیش از آن (۱۳۹۷) ۲۴.۴ درصد رشد داشته است.
درآمد خانوار از سه بخش درآمد حاصل از مشاغل مزد و حقوق بگیری، مشاغل آزاد کشاورزی و غیر کشاورزی و درآمدهای متفرقه تشکیل شده است.
منظور از درآمد متفرقه خانوار حقوق بازنشستگی، یارانه نقدی خانوار، برآورد اجاره بهای مسکن شخصی، درآمدهای بورسی، حساب سپرده بانکی، ارث و نظایر آنست.
بررسی آخرین آمار اعلامی مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال قبل نشان میدهد که ۳۲.۵ درصد درآمد سالیانه از مشاغل حقوق بگیری به دست آمده است. همین طور ۱۶.۱ درصد درآمدهای سالیانه از مشاغل آزاد کشاورزی و غیرکشاورزی و ۵۱.۴ درصد از محل درآمدهای متفرقه تامین شده است.
براساس این گزارش در سال قبل درآمد حاصل از مشاغل مزد و حقوق بگیری ۲۱.۲ درصد، درآمد مشاغل آزاد کشاورزی و غیرکشاورزی ۱۷.۸ درصد و درآمد متفرقه ۲۸.۸ درصد در سطح شهری افزایش داشته است. طبق این آمار بیشترین افزایش درآمد، در بخش درآمدهای متفرقه بوده است که می توان آنرا ناشی از افزایش اجاره بهای مسکن و تحولات بازار بورس در سال قبل دانست.
متوسط درآمد سالیانه پولی دهک های درآمدی
خانواده ها برمبنای مجموع درآمد و هزینه سالیانه در ۱۰ گروه دسته بندی می شوند. دهک نخست، کم درآمدترین گروه و دهک دهم پردرآمدترین گروه از خانواده ها را می سازند.
مجموع درآمد پولی سالیانه دهک نخست ۹ میلیون و ۳۵۱ هزار و ۷۰۰ تومان، دهک دوم ۱۷ میلیون و ۸۸۴ هزار تومان، دهک سوم ۲۲ میلیون و ۴۳۷ هزار تومان، دهک چهارم ۲۶ میلیون و ۸۴۶ هزار تومان و دهک پنجم ۳۱ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان است.
درآمد پولی سالیانه دهک های ششم، هفتم، هشتم، نهم و دهم نیز به ترتیب ۳۶ میلیون و ۷۳۴ هزار تومان، ۴۲ میلیون و ۵۰۹ هزار تومان، ۴۹ میلیون و ۴۶۱ هزار تومان، ۶۰ میلیون و ۶۸۷ هزار تومان و ۹۶ میلیون و ۷۰۸ هزار تومان است.
طبق آخرین داده های آماری مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، در سال ۹۸ در چهار دهک نخست درآمدی، بیشترین درآمد پولی سالیانه خانوار شهری از محل حقوق بگیری بخش خصوصی و تعاونی است. از دهک پنجم به بعد، بیشترین درآمد پولی از درآمدهای متفرقه بدون احتساب یارانه و کمک هزینه همچون حقوق بازنشستگی، اجاره بهای مسکن شخصی و درآمدهای بورسی، سپرده بانکی، ارث و موارد دیگر است.
با توجه به این اطلاعات اهمیت معاملات بورس، سود حاصل از سپرده های بانکی و درآمد حاصل از اجاره بهای مسکن در زندگی افراد در دهک های مختلف آشکار می شود و باید این نکته را اشاره کرد که با حذف این منابع درآمدی از زندگی، افراد تا چه میزان در دهک های درآمدی جابه جا خواهند شد.
تاثیر یارانه و کمک هزینه در درآمدهای دهک های مختلف
براساس این گزارش ۱۴.۶ درصد درآمد خانوار شهری واقع در دهک نخست و ۹ درصد درآمد خانوار شهری دهک دوم از محل یارانه های دولتی است.
همچنین ۱۹.۶ درصد درآمد خانوار شهری دهک اول و ۷.۱ درصد درآمد خانوار دهک دوم از محل کمک هزینه است.
مطابق این داده ها، هر فرد در دهک سوم سالیانه بطور متوسط از محل یارانه ها ۵۱۸ هزار تومان درآمد دارد که بیشترین درآمد یارانه ای است و در مقابل فردی که در دهک دهم قرار دارد، فقط ۳۲۱ هزار تومان درآمد از یارانه ها کسب می کند.
نکته جالب در این داده ها این است که در سال قبل هر فرد در دهک اول و دوم بعنوان نیازمندترین افراد جامعه از نظر مالی در میان دهک های مختلف درآمد به ترتیب ۴۹۵ و ۵۰۲ هزار تومان درآمد داشته است.


1399/11/04
14:38:56
0.0 / 5
1170
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید