ساختار شغلی در پساكرونا چگونه خواهد بود؟

ساختار شغلی در پساكرونا چگونه خواهد بود؟ کاروخدمت: مجمع جهانی اقتصاد در یک گزارش آینده نگرانه به پیش بینی ساختار شغلی در دوران پساکرونا پرداخته و مشاغل و مهارت های آینده را ترسیم و سرعت تغییرات آنها را طبق نظرسنجی از مدیران کسب وکارها و استراتژیست های منابع انسانی سنجیده است.


به گزارش روز شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، بر طبق گزارش مجمع جهانی اقتصاد(World Economic Forum) همه گیری کرونا تاثیرات به سزایی را بر روی روندهای شغلی در بلندمدت به وجود آورده است که در ادامه به پنج نکته اساسی از این تغییرات پرداخته می شود.
نیروی کار سریع تر از حد انتظار به سمت اتوماسیون پیش می رود و طبق تخمین ها طی پنج سال آینده، ۸۵ میلیون شغل از بین می رود. اتوماسیون، همزمان با رکود اقتصادی ناشی از کووید۱۹، اختلال مضاعفی را برای کارگران در اشتغال آنها به وجود آورده است. توسعه فنآوری و تکنولوژی ها توسط بنگاه ها، وظایف، مشاغل و مهارت های مورد نیاز را تا سال ۲۰۲۵ تغییر خواهد داد.
حدود ۴۳ درصد از مشاغل مورد بررسی نشان می دهند که به سبب توسعه فنآوری، قصد دارند نیروی کار خودرا کاهش دهند، ۴۱ درصد قصد دارند استفاده از پیمان کاران خودرا برای کارهای تخصصی گسترش دهند. البته ۳۴ درصد قصد دارند بعنوان یک نتیجه از توسعه فنآوری، نیروی کار خودرا گسترش دهند. پنج سال دیگر، کارفرمایان کارها را تقریباً بطور مساوی بین انسان ها و ماشین ها تقسیم می کنند.
انقلاب ربات ها، ۹۷ میلیون شغل جدید را ایجاد خواهدنمود. با تحول اقتصاد و بازارهای کار، نقش های جدیدی در اقتصاد در زمینه های فنآوری (مانند هوش مصنوعی) و مشاغل تولید محتوا (مانند مدیریت رسانه های اجتماعی و نوشتن محتوا) ظاهر می شوند. مشاغل نوظهور نشان دهنده تقاضای بیشتر برای مشاغل اقتصاد سبز برای نمونه مشاغل در رابطه با اقتصاد داده و هوش مصنوعی، مشاغل جدید در مهندسی، رایانش ابری و توسعه محصول و در زمینه بازاریابی، فروش و تولید محتو است.
در سال ۲۰۲۵، تفکر تحلیلی، خلاقیت و انعطاف پذیری همچون مهارت های پرطرفدار است. از نظر کارفرمایان، تفکر انتقادی، تجزیه و تحلیل و حل مسئله در سال های آتی از اهمیت بیشتری برخوردارست. امسال مهارت هایی در زمینه مدیریت خود مانند یادگیری فعال، تاب آوری، تحمل استرس و انعطاف پذیری مورد توجه بوده است. با اندازه گیری داده های موجود در لینکدین (شبکه اجتماعی مخصوص کسب وکار حرفه ای است) و کورسرا (یک شرکت فناوری آموزشی انتفاعی) امکان ردیابی انواع مهارت های تخصصی مورد نیاز برای مشاغل فردا فراهم گشته است.
رقابتی ترین مشاغل بر روی ارتقاء مهارت های کارگران خود تمرکز خواهند کرد. تقریباً نیمی از کارگرانی که در پنج سال آینده در نقش خود باقی می مانند، برای مهارت های اصلی خود نیاز به آموزش مجدد دارند. این نظرسنجی همین طور نشان میدهد که بخش دولتی باید حمایت نیرومندتری را برای بازپرداخت کارگرانی که در معرض خطر هستند و یا با مشاغل دیگر تعویض شده اند، عرضه نماید. هم اکنون، تنها ۲۱ درصد مشاغل گزارش کرده اند که می توانند بوسیله بودجه عمومی برای پشتیبانی از کارمندان خود به آنها مهارت های لازم را بیاموزند. بخش دولتی باید انگیزه هایی را برای سرمایه گذاری در بازارها و مشاغل فردا فراهم آورد، شبکه های ایمنی قوی تری را برای کارگران در حین تعویض شغل عرضه نماید و با عقب افتادگی ها و روش های سنتی در آموزش و پرورش روبرو شود.
دورکاری همچنان ماندگار خواهد بود. حدود ۸۴ درصد از کارفرمایان مقرر است به سرعت فرآیندهای کار به سمت دیجیتالی کردن پیش ببرند، همچون با اهمیت ترین آنها گسترش قابل توجه دورکاری خواهد بود. کارفرمایان می گویند این امکان وجود دارد که ۴۴ درصد از نیروی کار خودرا با دورکاری جابجا کند. با این وجود، ۷۸ درصد از رهبران کسب وکار انتظار دارند که دورکاری تأثیر منفی بر روی راندمان کارکنان داشته باشد.
به گزارش کاروخدمت به نقل از ایرنا طبق آخرین آمار ۹۸ میلیون و ۷۶۴ هزار و ۷۸۷ نفر در سراسر جهان به کرونا مبتلا شدند و ۲ میلیون و ۱۱۶ هزار و ۷۱۴ نفر جان خودرا از دست دادند. آمریکا، هند، برزیل، روسیه و انگلیس جزو پنج کشور با بیشترین مبتلاشدن هستند.منبع:

1399/11/05
21:10:33
0.0 / 5
537
تگهای خبر: آمار , اشتغال , اقتصاد , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید