معاون وزیر تعاون پای صحبت مدیران بنگاه های اقتصادی خراسان جنوبی

معاون وزیر تعاون پای صحبت مدیران بنگاه های اقتصادی خراسان جنوبی به گزارش کاروخدمت مدیران منتخب بنگاه های اقتصادی مشکل دار خراسان جنوبی در حضور معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و هیات همراه که به این استان سفر کرده اند، مشکلات، دغدغه ها و ایده های خویش را در فضای تعاملی، مطرح نمودند.


به گزارش کاروخدمت به نقل از ایرنا هرچند در سالهای اخیر واحدهای تولیدی به علت وضعیت حاکم بر اقتصاد کشور و فشارهای ناشی از تحریم با مشکلات مختلفی مواجه گشتند و سرپا ایستادند اما در یک سال قبل شیوع کرونا مزید بر علت شد و الان تولیدکنندگان احتیاج به حمایت بیشتر دارند.
دولت در چند سال قبل گام های مهمی در جهت حل مشکلات واحدهای تولیدی و رونق تولید در استان خراسان جنوبی برداشته است اما همچنان فعالان بنگاه های اقتصادی خواهان تسهیل و رفع موانع تولید هستند.
براساس اعلام اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی حدود ۱۸ بنگاه اقتصادی استان تحت تأثیر شدید شیوع کرونا و مشکلات اقتصادی قرار گرفته اند که احتیاج به حمایت ویژه مسئولان برای رفع مشکلات پیش آمده دارند.
امروز (دوشنبه) به منظور رفع مشکلات این واحدهای تولیدی نشستی با حضور معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جمعی دیگر از مدیران کل وزارت تعاون با مدیران منتخب بنگاه های اقتصادی مشکل دار خراسان جنوبی برگزار شد.
مدیر روابط کار اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی در آغاز این نشست به تشریح موقعیت استراتژیک و وضعیت استان پرداخت و اظهار داشت: خراسان جنوبی سومین استان پهناور کشور است و کمتر از یک درصد جمعیت کشور را به خود مختص کرده است.
ابراهیم رضازاده اضافه کرد: همینطور این استان از لحاظ جمعیت بیست و هشتمین استان کشور است که تراکم جمعیت در هر کیلومترمربع استان پنج نفر ارزیابی شده و از مجموع جمعیت استان ۵۹ درصد جمعیت این استان مرزی شهری و مابقی در مناطق روستایی ساکن هستند.
به گفته وی نرخ مشارکت اقتصادی استان در پاییز سال جاری ۴۲ درصد و نرخ بیکاری ۶.۶ درصد اعلام شده است.
مدیر روابط کار اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی عنوان کرد: ۱۱ هزار و ۴۷۳ واحد تولیدی با ۸۳ هزار و ۵۰۵ نفر بیمه شده الزامی در استان داریم که در سه رسته خدمات ۴۴ درصد، صنعت ۳۲ درصد و کشاورزی ۲۳ درصد مشغول فعالیت هستند.
وی خاطرنشان کرد: هزار و ۴۹۰ واحد تولیدی بالای ۱۰ نفر و ۹ هزار و ۹۷۳ واحد زیر ۱۰ نفر فعالیت دارند.
رضازاده ضمن اشاره به اینکه تمام تلاش ما شناسایی بموقع بنگاه های اقتصادی مشکل دار است افزود: در این حوزه تلاش می شود تا در نخستین فرصت موانع و مشکلات این واحدهای اقتصادی برطرف و از بحرانی شدن مشکلات آنان جلوگیری شود.
مدیر روابط کار اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه کارگروه مشکلات کارگری حدود ۲ سال است که در استان فعال گشته است خاطرنشان کرد: ۹ ماه سال جاری ۴۰ جلسه کارگروه در استان برگزار شد که منجر به کاهش ۴۵ درصدی مشکلات کارگری در استان شده است.
وی اظهار داشت: در ۹ ماه ابتدای سال از محل یارانه دستمزد یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان به ۱۴ بنگاه اقتصادی مشکل دار استان برای حفظ اشتغال پرداخت شده است.
رضازاده افزود: همینطور از محل تسهیلات بنگاه های مشکل دار هم پنج میلیارد و ۲۷۰ میلون تومان به پنج واحد اقتصادی استان پرداخت شده است تا بتوانند بدهی های معوق خویش را پرداخت کنند.
مدیرعامل کارخانه خوراک دام و طیور ستاره کیان بیرجند هم اظهار داشت: در زنجیره تولید مرغ مادر استان ۴۵۰ پرسنل مشغول فعالیت هستند که با مشکلات بوجود آمده تعداد زیادی از نیروی کار تعدیل شده است.


سید علی خیریه اضافه کرد: این مجتمع با سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد تومان از سال ۹۳ شروع به کار کرد و تا سال ۹۷ ماهانه پنج تا ۶ هزار تن صادرات داشتیم اما از سال ۹۸ که مبحث ممنوعیت صادرات ابلاغ گردید تعطیلی قسمت عمده ای از کارخانه را به دنبال داشت.
وی خام فروشی دان را از مشکلات عمده استان برشمرد و بیان نمود: به جای اینکه دان را در اختیار کارخانجات قرار دهند تا تبدیل به خوراک شود به صورت خام در اختیار عوامل قرار گرفته و فقط در دامداری ها مصرف می شود.
مدیرعامل کارخانه خوراک دام و طیور ستاره کیان بیرجند عنوان کرد: با راه اندازی سامانه بازارگاه هم مشکلات عدیده ای سر راه ما قرار گرفت به این شکل که هیچگونه سهمیه ای به کارخانجات دام و طیور تعلق نگرفته و نمیتوانیم مواد اولیه تأمین نماییم.
وی افزود: این مشکل سبب شده تا برخی مرغداری ها سهمیه خویش را در اختیار ما قرار دهند تا تبدیل به خوراک نماییم، این علل سبب شده حالا ۱۰ درصد ظرفیت کارخانه فعال باشد بگونه ای که ماهانه تنها چهار روز کارخانه فعال و مجبور به تعدیل نیرو شده ایم.
خیریه به شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در مرغداری های استان اشاره نمود و اظهار داشت: شیوع بیماری سبب شده مرغداری های سالم هم علاقه ای به استفاده از خوراک نداشته باشند در صورتی که قبلا خوراک ۹ استان را تأمین می کردیم و در آستانه تعطیلی کامل این مجموعه هستیم.
وی تصریح کرد: ۹۰ درصد مواد اولیه ما شامل ذرت و سویا وارداتی است که نسبت به عدم توزیع مناسب نهاده های دامی گلایه داریم.
مدیر مجتمع تولیدی مرغ مادر خراسان جنوبی هم اظهار داشت: ۴۲ سال است که در صنعت پرورش و تولید مرغ در کشور فعالیت دارم و در این زمان سالهای زیادی بعنوان تولید کننده برتر، کارآفرین برتر و سایر را کسب کرده ام پس لابد کار خویش را بلد هستیم.
سید حسین خیریه اضافه کرد: سال قبل در همین مقطع زمانی یک میلیون تا یک میلیون و ۱۲۵ هزار جوجه مرغ مادر در کشور توزیع کردیم اما با شیوع کرونا و الان هم آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مشکلات حادی برای مرغداری ها بوجود آمده است.
وی با اشاره به اینکه بیماری کرونا ۲۶۶ میلیارد ریال خسارت به ما وارد کرد عنوان کرد: همینطور شیوع آنفلوانزا سبب شد ۱۰۵ هزار قطعه مرغ مادر مجتمع از چرخه حذف شود و متحمل ۲۰۰ میلیارد ریال خسارت شویم در صورتی که ۲.۵ درصد تولید مرغ مادر کشور را داریم.
مدیر مجتمع تولیدی مرغ مادر خراسان جنوبی خواهان جبران ضرر و زیان مرغداران استان شد و اظهار داشت: شما الگوی ما هستید انتظار داریم دولت به تعهدات خود عمل کند و به جد مشکل بررسی و رفع گردد.
وی خواهان دریافت ۳۰۰ میلیارد ریال تسهیلات با بازپرداخت ۱۸ ماه و عدم رعایت فاصله جوجه ریزی (هفت ماه) شد و اظهار داشت: فاصله جوجه ریزی هفت ماه است اگر بخواهیم رعایت نماییم تولید بیشتر از یک سال به تاخیر خواهد افتاد.
خیریه خاطرنشان کرد: مشکلات مربوطه سبب تعدیل ۷۰ درصد نیروهای کارگری شده است که درخواست داریم امکان استفاده پرسنل از بیمه بیکاری موقت فراهم گردد.
وی همینطور خواهان تسریع پرداخت غرامت و خسارت بیمه حذف کانون آلوده شد و اضافه کرد: در وضعیت بسیار بحرانی قرار گرفته ایم مانند سیل طولانی بوده که برای واحدهای تولیدی رخ داده است.
نماینده واحد تولیدی کاشی و سرامیک آیداسرام بیرجند هم اظهار داشت: هم اکنون ۷۰۰ نفر در چهار خط تولید کاشی و یک خط تولید سرامیک این واحد تولیدی مشغول فعالیت هستند.
علی طاهری اضافه کرد: چهار سال قبل طرح توسعه کارخانه با اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومان و با استفاده از بهترین تکنولوژی های روز دنیا را اجرا کردیم و تمام تجهیزات و امکانات نصب شده اما به علت عدم ابلاغ تسهیلات این طرح راکد مانده است.
وی بیان نمود: ۲ سال قبل کارگروه رفع موانع تولید استان اختصاص ۱۲۰ میلیارد تومان برای طرح پیش بینی نمود که تابحال پرداخت نشده است تا نسبت به خرید مواد اولیه اقدام نماییم.
نماینده واحد تولیدی کاشی و سرامیک آیداسرام بیرجند خاطرنشان کرد: به محض اینکه طرح توسعه کارخانه به بهره برداری برسد بالای ۵۰۰ نفر مشغول به کار خواهند شد.
وی عدم پرداخت تسهیلات را از دیگر مشکلات دانست و اظهار داشت: از سال ۹۱ تابحال هیچگونه تسهیلاتی دریافت نکرده ایم و میزان تولید حالا زیر ۵۰ درصد ظرفیت است.
طاهری قطع گاز واحد تولیدی را از دیگر مشکلات برشمرد و اظهار داشت: ۱۲۰ واحد کاشی و سرامیک در کشور وجود دارد که سال قبل حتی یک روز هم تعطیل نشدند اما چهار واحد استان سال قبل چهار روز و سال جاری تابحال ۱۰ روز قطعی گاز داشته است که مشکلات زیادی بوجود می آورد.
وی خاطرنشان کرد: حمل و نقل در بحث صادرات کاشی و سرامیک ساخته شده در استان بسیار اهمیت دارد و در صورتی که از کشورهای مختلف همسایه درخواست ارسال محصولات تولیدی را داریم اما به خاطر نبود تریلی در استان نمی توانیم صادرات انجام دهیم.


مشاور شرکت شمش چدن کویر خاوران خوسف هم اظهار داشت: این شرکت با سرمایه گذاری شرکت چینی از سال ۹۳ در شهرک صنعتی شهید رحمانی خوسف برای تولید شمش چدن شروع به کار کرد و سال قبل با ظرفیت ۱۰۰ هزار تن به صورت آزمایشی با ۲۳۶ نفر افتتاح شد اما به علت انتشار کرونا از اسفند تا مرداد تعطیل شد و مجبور به تعدیل ۱۰۶ نفر نیرو شدیم.
سید حسن جعفری اضافه کرد: این تعدیل نیرو به این علت صورت گرفت که سرمایه گذار چینی در زمینه انتقال نقدینگی به خاطر شیوع کرونا به مشکل برخورده بود.
وی بیان نمود: حدود ۷۵ میلیون دلار سرمایه گذار چینی جهت راه اندازی فاز دوم کارخانه با اشتغال ۲۹۵ نفر در نظر گرفته است و در سه ماه ابتدای سال ۱۴۰۰ فعالیت این فاز آغاز خواهد شد.
مشاور شرکت شمش چدن کویر خاوران خوسف با اشاره به اینکه به دنبال راه اندازی فاز اول واحد تولید کُک در این مجتمع هستیم اظهار داشت: این واحد به ۲۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و درخواست داریم تا بحث پرداخت تسهیلات به واحد تولید کُک تسریع شود.
رییس هیات مدیره شرکت چاپ و نشر گلرو هم اظهار داشت: نخستین واحدی بودیم که چاپ اُفست را راه اندازی کردیم و ۴۵ نفر در این شرکت مشغول به فعالیت هستند.
رضا گلرو اضافه کرد: با شیوع کرونا با مشکلات عدیده ای روبه رو شدیم که در این خصوص برای دریافت تسهیلات طرح توسعه ای را در سامانه کارا ثبت کردیم.
وی بیان نمود: برای تولید مقوای بهداشتی و بازگشت کاغذ باطله به چرخه تولید که تابحال در استان نداشته ایم درخواست ۷.۵ میلیارد تومان اعتبار داشتیم که گفته شده تسهیلات بانک عامل به پایان رسیده و پرونده راکد مانده است.
رییس اتاق اصناف خراسان جنوبی هم اظهار داشت: هم اکنون ۳۴ هزار واحد صنفی در استان فعال است که ۱۴ هزار واحد در ارتباط با مرکز استان است.
رضا علیزاده بیرجندی اضافه کرد: با عنایت به مشکلاتی که برای اصناف بوجود آمده است تابحال هیچگونه تسهیلاتی به اصناف تعلق نگرفته است در صورتی که بیشتر از ۶۰ درصد اصناف مستاجر هستند و مشکلات زیادی دارند.
وی بیان نمود: استمهال مالیات و تأمین اجتماعی یا پرداخت تسهیلات ۱۲ درصدی با بازپرداخت ۲ ساله دردی از اصناف دوا نمی کند درخواست داریم نگاه ویژه ای به اصناف استان کم برخوردار خراسان جنوبی شود.
رییس اتاق اصناف خراسان جنوبی اظهار داشت: در مورد تسهیلات مشاغل صدمه دیده ناشی از کرونا ۶۰ درصد اصناف استقبال کردند اما شرایط این تسهیلات بگونه ای بود که مشکلات برخی اصناف ما را حتی بیشتر می کند.
وی خاطرنشان کرد: تالار پذیرایی ۱۱ ماه و مزون ها هفت ماه سال تعطیل بودند احتیاج به حمایت ویژه دارند.
رییس کمیسیون بانکهای خراسان جنوبی هم اظهار داشت: در بانک ها برپایه قوانین جمهوری اسلامی خدمات عرضه می دهیم و همه مصوبات مجلس و سیاست های شورای بانک و اعتبار است بنابراین بنگاه های اقتصادی نباید از ما انتظار دیگری داشته باشند.
محمدعلی زرنگ اضافه کرد: در استان ۱۶۰ هزار میلیارد ریال منابع در بخش های مختلف داریم که ۱۴۲ هزار میلیارد ریال آن معادل ۸۹ درصد در چارچوب تسهیلات پرداخت شده است و از این مبلغ پنج هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال حدود ۵.۲ درصد به تعویق افتاده است.
وی عنوان کرد: نباید مشکلات را به بانک ها حواله کرد، بانکهای استان برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی پای کار هستند و در حد اختیارات هم مشکلات را به مرکز منتقل می نماییم.
رییس کمیسیون بانکهای خراسان جنوبی با اشاره به اینکه سیستم بانکی استان با عنایت به دستورات کشوری پای کار است اظهار داشت: وقتی بنگاه های اقتصادی مشکلاتی دارند که بر مبنای قوانین بانکی امکان پرداخت تسهیلات را نداریم چه باید کرد.
وی خاطرنشان کرد: در جلسات مختلف به تولید کننده قول پیگیری مشکلات داده می شود و ما بعنوان مجری کاری از دست ما ساخته نیست بعد گفته می شود بانک ها همکاری نمی کنند.
زرنگ اظهار داشت: از مجموع تسهیلات پرداخت شده در استان، ۲۳.۵ درصد در بخش کشاورزی، ۱۲.۲ درصد در بخش صنعت و معدن و ۴۲.۵ درصد در بخش خدمات پرداخت شده است که نشان داده است مردم استان تمایلی به کار مولد ندارند یا توسط بنگاه های کوچک و کارمندی کار انجام می شود.
معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم در انتها اظهار داشت: از واحدهای تولیدی که به عرضه مشکلات واحد پرداختند که درخواست داریم مستندات مربوطه را ظرف یک هفته به ما عرضه کنند تا بتوانیم موضوعات در ارتباط با سطح ملی را پیگیری و رفع نماییم.
حاتم شاکرمی اضافه کرد: مواردی که عرضه خواهد شد باید حتما مصوبات استانی را دریافت کرده باشد و تلاش می نماییم وضعیت واحدهای مشکل دار را پیگیری و به یاری خدا به نتیجه برسانیم.
معاون امور اقتصادی، معاون روابط کار و معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به همراه ۲۲ مدیرکل و روسای سازمان های وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از روز شنبه (چهارم بهمن) وارد خراسان جنوبی شدند و تا امروز در چارچوب سه گروه در شهرستان های استان حضور بهم رساندند.
نشست جمع بندی سفر مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به خراسان جنوبی عصر امروز در بیرجند برگزار شد.منبع:

1399/11/08
23:49:12
0.0 / 5
535
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید