وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی:

باید برای برخورد همه جانبه و ریشه كن كردن اعتیاد در كشور تلاش شود

باید برای برخورد همه جانبه و ریشه كن كردن اعتیاد در كشور تلاش شود وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر کوشش برای برخورد همه جانبه برای ریشه کن کردن اعتیاد در کشور اظهار داشت: مقابله با اعتیاد، برخورد پیچیده ای را می طلبد تا با نرمال سازی در سطح جامعه مواجه نشویم.


به گزارش کاروخدمت به نقل از ایرنا، محمد شریعتمداری روز سه شنبه در مراسم افتتاح همزمان ۲۴ مرکز جامع درمان و بازتوانی معتادان، اضافه کرد: معتادان فقط به سبب ورود افیونی به بدن اعتماد به نفس خودرا از دست داده اند و امکان بازگشت به زندگی اجتماعی ندارند؛ این اطمینان را می دهیم که همه قوا با قوت از این اقشار هرچند که بر خودشان ظلم روا داشتند، حمایت خواهیم کرد.
وی با اعلان اینکه اعتیاد، مسئله مهمی است، اشاره کرد: پنج لطمه اصلی و مهم، در میان تمام لطمه های اجتماعی توسط مقام معظم رهبری برشمرده شده است که یکی از آنها اعتیاد است و ایشان از آن بعنوان تهدیدی بزرگ که کشور را تحت تاثیر خودش قرار می دهد، یاد کرده اند.
وی افزود: نیروی انتظامی با برخورد بی امان با قاچاقچیان در سراسر کشور و تقدیم خون شهدا گرانقدر ایستادگی کرده و از ورود مواد مخدر به داخل، از کشور صیانت کرده است و همین طور برخورد قضایی با مجرمان در حوزه عرضه مواد مخدر که منشاء توسعه اعتیاد در ایران است، قابل قدردانی است.
وزیر کار با اشاره بر سفارش های مقام معظم رهبری، بر برخورد خشن و بی رحمانه برای ریشه کن کردن اعتیاد در کشور، اظهار داشت: در بحث کاهش تقاضا نیز باید فرهنگسازی در حوزه پیشگیری صورت پذیرد چون اعتیاد پدیده ای پیچیده که در سطح جامعه ظهور و بروز پیدا کرده است و برخورد پیچیده ای را می طلبد تا با نرمال سازی در سطح جامعه مواجه نشویم. ما به هیچ وجه حق نداریم در مقام یک انسان بر بدن خود و دیگران ضرر و صدمه ای برسانیم البته در این خصوص روایات مختلفی است که منشاء تاریخی و دینی ماست هرچند که این پدیده جهانی است اما تاکید بر حرام بودن امر اعتیاد در جامعه می تواند موثر باشد و از اشاعه فساد جلوگیری کند.
شریعتمداری با اعلان اینکه زمینه های متفاوتی موجب گرایش به اعتیاد می شود، افزود: درمان اعتیاد باید همه جانبه با نگاهی خانواده محور و جامعه محور باشد. بسیار خشنود هستیم که استراتژی رئیس سازمان بهزیستی کشور مشارکت جویانه است و از منابع محدود و بودجه عمومی استفاده اهرمی کردن هنری است که در این سازمان به منصه ظهور گذاشته شده است؛ در کنار فعالیت پیشگیرانه در این عرصه، اقدامات فرهنگی و مشاوره ای و خانواده محور همراه با ایجاد اشتغال پایدار دیده شود بازگشت فرد به زندگی باثبات را فراهم می آورد.
وزیر کار با ابراز خرسندی از اینکه مراکز جامع درمان و بازتوانی معتادان با همت سازمان بهزیستی کشور فعالیت خودرا شروع می کند، گفت: هم اکنون مراکز کار و اشتغال تاسیس شده است و این اطمینان را می دهیم که همه قوا با قوت از این اقشار هرچند که بر خودشان ظلم روا داشتند، حمایت خواهیم کرد. در سالیان گذشته بحث درمان اعتیاد ناقص صورت می پذیرفت و تنها جسم مورد تاکید و توجه ما بود و به موضوع بازتوانی معتادان و ترک اعتیاد توجه ناکافی می کردیم که امروز با همفکری و همراهی دستگاه قضا، دادستانی کل کشور و ستاد مبارزه با مواد مخدر، نقصها رفع شد و با ۶ هزار واحد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ۲ هزار و ۶۰۰ واحد دارای مجوز سازمان بهزیستی کشور بیش از ۸ هزار مرکز در حوزه های گوناگون ترک اعتیاد مشغول ارائه خدمات هستند و امیدواریم مراکز جامع درمان و بازتوانی معتادان در کنار آنها مشکل اعتیاد را مرتفع کند.
شریعتمداری در آخر تصریح کرد: لایحه مرکز ملی اورژانس اجتماعی توسط سازمان بهزیستی کشور تهیه شده است که به زودی تقدیم دولت می شود و بعد از تصویب مراکز اورژانس اجتماعی در سراسر کشور یک سامان ملی پیدا می کند و همچون آتش نشانی با تماس فرد بر سر واقعه همسرآزاری و کودک آزاری حضور پیدا کنند.
وی اظهار داشت: یکی دیگر از اقدامات شایسته افتتاح مراکز مثبت زندگی است که در ۲ هزار و ۴۰۰ نقطه کشور با بکارگیری ۱۱ هزار مددکار اجتماعی به زودی به صورت رسمی توسط رئیس جمهوری افتتاح می گردد و اساسنامه صندوق پشتیبانی از فرصت های شغلی معلولان در روزهای دهه فجر آماده اجراست. ۱۴۸ روز کاری دیگر در دولت تدبیر و امید در خدمت مردم هستیم و تا آخرین ساعت در همه عرصه ها تمام تلاش خودرا برای رفع مشکلات مردم شریف خواهیم کرد.
شریعتمداری ضمن تقدیر و تشکر از درایت و مدیریت «وحید قبادی دانا» رئیس سازمان بهزیستی کشور به جهت همفکری و استفاده از خرد جمعی نیروهای نخبه و اندیشمند در عرصه های گوناگون اجتماعی، اظهار داشت: کارهای بهزیستی و پیگیری مسائل مربوط به لطمه های اجتماعی در کشور نیازمند همراهی همه جانبه دستگاه های اجرائیست و البته روش های مشارکت جویانه برای حضور آحاد مردم در حل این مسائل و مشکلات مهمست.


1399/11/11
21:38:37
0.0 / 5
515
تگهای خبر: اشتغال , پزشك , توسعه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید