مركز آمار ایران اعلام كرد؛

نرخ بیكاری زمستان هم به علت افت مشاركت تك رقمی شد

نرخ بیكاری زمستان هم به علت افت مشاركت تك رقمی شد کاروخدمت: مرکز آمار ایران اعلام نمود با کاهش ۱.۵ درصدی مشارکت اقتصادی، نرخ بیکاری زمستان نیز به ۹.۷ درصد رسید.به گزارش کاروخدمت به نقل از مرکز آمار، نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در زمستان ۱۳۹۹ منتشر گردید. بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیش تر نشان داده است که ۹.۷ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری از آن حکایت می کند که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان ۱۳۹۸)، ۰.۹ درصد کاهش یافته است.
در زمستان ۱۳۹۹، به میزان ۴۰.۹ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر از نظر اقتصادی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی از آن حکایت می کند که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان۱۳۹۸) ۱.۵ درصد کاهش یافته است.
جمعیت شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر در این فصل ۲۳ میلیون و ۱۳۵ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۳۰۰ هزار نفر کاهش داشته است. بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان داده است که در زمستان ۱۳۹۹، بخش خدمات با ۵۰.۴ درصد بیش ترین سهم اشتغال را به خود مختص کرده است. در مراتب بعدی بخش های صنعت با ۳۳.۸ درصد و کشاورزی با ۱۵.۸ درصد قرار دارند.
نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله از آن حکایت می کند که ۲۳.۶ درصد از فعالان این گروه سنی در زمستان ۱۳۹۹ بیکار بوده اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان ۱۳۹۸) ۲.۱ درصد کاهش یافته است.
بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ ساله هم نشان داده است که در زمستان ۱۳۹۹ بالغ بر ۱۶.۸ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده اند. این در شرایطی است که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان داده است این نرخ نسبت به زمستان ۱۳۹۸، به میزان ۱.۰ درصد کاهش یافته است.
بررسی سهم اشتغال ناقص جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر نشان داده است که در زمستان ۱۳۹۹ بالغ بر ۱۰.۸ درصد جمعیت شاغل، به علل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش تر و…) کم تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده اند. این در شرایطی است که ۳۳.۹ درصد از شاغلین ۱۵ ساله و بیش تر، ۴۹ ساعت و بیش تر در هفته کار کرده اند.


منبع:

1400/01/16
11:17:20
5.0 / 5
453
تگهای خبر: آمار , اشتغال , اقتصاد , بیكاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید