شیرخوارگاه ها به بخش غیردولتی واگذار می شوند

شیرخوارگاه ها به بخش غیردولتی واگذار می شوند به گزارش کاروخدمت معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور ضمن تشریح اقدامات این معاونت پارسال اعلام نمود: باوجود اینکه پارسال و سال جاری که هنوز درگیر مبحث کرونا هستیم، فرزندخواندگی در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ حدود ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده است.


به گزارش کاروخدمت به نقل از ایسنا، مسعودی فرید درمورد اقدامات شاخص معاونت امور اجتماعی سازمان بهزیستی در سال ۱۳۹۹ بیان نمود: یکی از موضوعات بسیار مهمی که سال قبل بر روی آن متمرکز شدیم مبحث راه اندازی سامانه فرزندخواندگی بود. مبحث فرزندخواندگی از مسائل بسیار مهم در سازمان بهزیستی است، بخصوص پس از قانون سال ۹۲ مجلس شورای اسلامی و آئین نامه هایی که در سال ۹۴ به تصویب هیات دولت رسید روند فزاینده ای در مبحث فرزندخواندگی بوجود آمد و نه تنها قانون، بلکه تلاش سازمان بهزیستی و همکاران ما به تحقق دادن به این شعار اصلی که جای کودک در خانواده است سبب شد همکاران تلاش بیشتری کنند و با بررسی دائمی پرونده های کودکانی که در مراکز شبه خانواده حضور دارند، کودکانی که قابل رفتن بعنوان فرزندخوانده هستند را شناسایی کنند.
وی افزود: اما این در فرم کاغذی بود و هم دسترسی مردم را به فرایند فرزندخواندگی سخت می کرد و هم ممکن بود حضور مکرر مردم بوروکراسی اداری را طولانی تر کند.
به قول معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با راه اندازی سامانه فرزندخواندگی که از اردیبهشت سال قبل رسما آغاز به کار کرد، سبب شد مردم بتوانند با وارد شدن به این سامانه هم اطلاعات خویش را بیشتر کنند، به صورت مثال با قانون فرزندخواندگی آشنا گردند و آئین نامه های مربوطه را مطالعه کنند و با آگاهی بیشتری بتوانند وارد مبحث فرزندخواندگی شوند. در آنجا سوالاتی از خانواده ها پرسیده می شود و این کمک کرد که خانواده ها به صورت شفاف تر نیازهایشان را مطرح کنند. روند کار بگونه ای است که سامانه به افراد پاسخ می دهد و هر زمانی که مرحله ای از کار پیش رود می توانند پرونده شان را رهگیری کنند و ببینند در چه مرحله ای قرار دارد.
وی تصریح کرد: کودکی که در استانی وجود دارد امکان دارد در آنجا داوطلبی برای فرزندخواندگی نباشد اما امکان دارد استان های دیگر داوطلب باشند و یا بالعکس، خانواده ای که در استان دیگر است در آن استان فرزندی برای او نباشد اما در استان دیگری این امکان وجود داشته باشد. در واقع سامانه فرزندخواندگی کمک کرد بتوانیم دسترسی ها را راحتتر نماییم و مبحث فرزندخواندگی را تسهیل نماییم.


افزایش ۱۰ درصدی فرزندخواندگی در سال ۹۹

فرید با اشاره به اینکه در سال قبل و سال جاری که هنوز درگیر مبحث کرونا هستیم، جمع بندی که داشتیم نشان داده است فرزندخواندگی در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ حدود ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده است و این جای امیدواری دارد، اظهار داشت: امید است روزی برسد ما دیگر جایی بعنوان مرکز نگهداری شبانه روزی نداشته باشیم و بتوانیم با روش های مختلف در کمترین زمان کودکان را در چارچوب خانواده ها (چه خانواده های دائمی و چه خانواده های موقت) به آن خانواده دهیم و یا در آنجا جانمایی شوند تا بتوانند محبت و عاطفه پدر و مادری را از نزدیک احساس کنند که این می تواند در رشد روانی و اجتماعی کودکان نقش بسزایی داشته باشد.


واگذاری ۸۰۰۰ دستگاه تبلت به فرزندان امدادبگیر بهزیستی

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور به بخش دیگری که در مبحث کرونا بسیار مهم بود اشاره نمود و اضافه کرد: خیلی از فعالیت ها به مجازی تبدیل شده؛ خیلی از فرزندان زیر پوشش سازمان عموما گروه هایی هستند که نیازمند کمک هستند و خیلی از آنها توان اینکه برای خود تبلت یا لپ تاپ بخرند را نداشتند. فرزندانی در مراکز بهزیستی هستند و خیران خودشان به هر طریقی تعدادی تبلت و تلفن همراه برایشان فراهم کردند اما فرزندانی هم بودند که در داخل خانواده نیازمند و در چارچوب فرزند امدادبگیر زندگی می کنند. کاری که ما توانستیم با همکاری سایر نهادها بخصوص بنیاد مستضعفان و دیجی کالا و رایتل انجام دهیم این بود که حدود ۸۰۰۰ دستگاه تبلت را به فرزندان امدادبگیر، با حفظ کرامت انسانی عرضه دهیم.


مدیریت ۶۴۰ مرکز نگهداری شبانه روزی کودکان و نوجوانان توسط بخش غیردولتی و خیریه ها

ایشان در ادامه به مبحث دیگری که در حوزه کودکان و نوجوانان موردتوجه است اشاره نمود و اظهار داشت: از حدود ۶۸۰ مرکز نگهداری شبانه روزی کودکان و نوجوانان که در سازمان داریم حدود ۶۴۰ مورد از این مراکز توسط بخش غیردولتی و خیریه ها مدیریت می شود و جز شرکاء و همکاران اصلی ما هستند.
فرید اضافه کرد: باتوجه به اینکه سازمان بهزیستی اعتقاد دارد که نقش سازمان بعنوان نهاد سیاست گذار عموما سیاست گذاری است از طرفی باید بر روند اجرای کار نظارت و فرایندها را تسهیل کند؛ علاوه بر این باید موانع را از سر اجرای کارها بردارد و اگر موسسات و خیرانی تمایل دارند در عرصه این خدمات ورود پیدا کنند، بتواند تسهیل گری لازم را انجام داده و گره گشایی ها صورت گیرد.


شیرخوارگاه ها به بخش غیردولتی واگذار می شوند

معاون بهزیستی کشور اظهار نمود: در گذشته مدیریت سنین سه سال به بالا را به بخش غیردولتی (در قالب ماده ۲۶ ) واگذار کرده بودیم و این مساله عنوان شد که ما می توانیم حتی شیرخوارگاه ها را هم به متقاضیان دهیم البته متقاضیان صاحبان صلاحیت و کسانی که سابقه کار در این حوزه ها را دارند و از لحاظ رفتاری و سلامت همه جانبه مورد تایید هستند. خوشبختانه فرایند آن در تمام استان ها انجام شده و هر استانی فراخوان داده شده که هر کسی که تمایل به این کار دارد وارد عرصه شود. به قدری این مورد مهم بود که ما مصاحبه با این موسسات داوطلب را در ستاد کشور مدیریت کردیم، البته به علت شرایط کرونا مصاحبه ها همگی به صورت مجازی برگزار شد.
فرید در بخش دیگری تصریح کرد: با مدیرعامل و رئیس هیات مدیره این موسسات مصاحبه ها را انجام دادیم و بررسی های دیگری هم توسط همکاران مان در بخش های دیگر انجام شده و این فرایند رو به اتمام است. این استفاده از ظرفیت خیران و موسسات صاحب صلاحیت برای شیرخوارگاه یکی از نکاتی بود که در سال ۹۹ شروع کردیم و سال جاری به عملیات منجر می شود.
ادامه داردمنبع:

1400/01/23
15:13:08
5.0 / 5
275
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید