عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی كردستان:

فنی ترین استراتژی برای مقابله با كرونا دسترسی سریع به واكسیناسیون است

فنی ترین استراتژی برای مقابله با كرونا دسترسی سریع به واكسیناسیون است به گزارش کاروخدمت کردستان عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان اظهار داشت: فنی ترین و دقیق ترین استراتژی هم اکنون در تمام دنیا برای مقابله با کرونا دسترسی سریع به واکسیناسیون است، حتی اگر حالا دسترسی به این امکان برای تمام اقشار جامعه امکان پذیرنیست برای گروه های لطمه پذیر می تواند بسیار مهم باشد.


قباد مرادی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: پیک چهارم کرونا به سبب سرعت انتشار بالا شتاب غافل گیر کننده ای در کشور به وجود آورده و در مدت زمان بسیار کوتاهی هم تعداد مبتلاشدن و هم تعداد بستری ها را بطور شایان توجهی افزایش داده است.
وی ادامه داد: با وجود تجربه پیک های قبلی و رخ دادن اتفاقات زیادی در این پیک ها، می توان اظهار داشت که سرعت انتشار جغرافیایی و سرعت افزایش تعداد موارد بستری و مرگ و میر در این پیک قابل مقایسه با پیک های قبلی نیست.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان بیان کرد: حالا دیگر همه یاد گرفته ایم که هر وقت مردم فاصله اجتماعی و پروتکل ها را به درستی رعایت کرده اند، کرونا کنترل شده و با کم رنگ شدن رعایت ها نیز سرعت انتشار شدت گرفته است.
وی افزود: از اواخر اسفند افزایش خریدهای عید، دورهمی های خانوادگی، سفرها و دید و بازدیدهای عید در هم تنیدگی زیادی بین مردم ایجاد کرد و مسلم است که در این شرایط پروتکل ها کمتر رعایت شده و تماس ها از مکان های مختلف بیشتر می شود، به همین خاطر ویروس در همه جای کشور پراکنده شد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان عنوان کرد: عامل دیگری که این موج را با موج های قبلی تمایز داد سرعت انتشار بسیار بالای این ویروس است؛ خیلی ها فکر می کردند فقط نسبتی از مردم مبتلا شده اند و این سرعت انتشار وجو د ندارد، اما شرایط بسیار متفاوت تر از قبل است.
به گفته ی ایشان، در وضعیت فعلی با اهمیت ترین سفارش به مردم این است که پروتکلهای اجتماعی را بیش از پیش رعایت نمایند، به ویژه افراد لطمه پذیر و پر خطر، سالمندان و افراد دارای بیماریهای زمینه ای باید در حد امکان راهی از بقیه جدا کنند تا مبتلا نشوند.
مرادی، بیان کرد: تغییرات رفتار کرونا از روز اول شیوع تا کنون بسیار زیاد بوده و اصل هایی که این بیماری ایجاد کرده، همه معادلات و پیش فرض ها را به سرعت مخدوش می کند؛ بطور مثال در سال قبل در فروردین ماه با میزانی از رعایت پروتکل ها، شیوع کنترل شد و این به سبب میزان سرایت پذیری کمتر صورت گرفت و آن زمان کسی به نوع جدیدی از ویروس فکر نمی کرد، اما حالا با ایجاد ویروس های انگلیسی، آفریقایی، برزیلی و هندی.. در رفتار ویروس و سرایت پذیری آن تغییرات زیادی به وجود آمده که نگران کننده است.
وی اظهار داشت: امید است شدت تغییرات به شکلی نباشد که واکسن های تولید شده بعنوان مهم ترین امید، بر روی ویروس اثرگذار نباشد.
بگفته عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، به نظر می ر سد که در تمام دنیا هم اکنون فقط باید روی یک هدف مشترک با عنوان "واکسیناسون" سرمایه گذاری کرد که تغییر رفتار آینده ویروس بر روی آن تاثیر گذار نباشد.
وی ادامه داد: فنی ترین و دقیق ترین استراتژی هم اکنون در تمام دنیا دسترسی سریع به واکسیناسیون است، به ویژه اگر حالا دسترسی برای تمام اقشار جامعه امکان پذیرنیست برای گروه های لطمه پذیر می تواند بسیار مهم باشد.
مرادی عنوان کرد: حالا هفتاد درصد مرگ و میرها در کشور مربوط به افراد دارای بالای 65 سال سن است، که حدود 8 میلیون نفر هستند و بدین سبب اگر ما 158 میلیون دوز واکسن داشته باشیم و این قشر را واکسیناسیون نماییم، تا حد زیادی خیالمان راحت می شود و این در حالیست که باز باید آمادگی زیادی برای تغییر رفتارهای ویروس از نظر شدت بیماری زایی و سایر شاخصهای بیماری، داشته باشیم.
وی با اعلان اینکه افزایش این پیک در سایر کشورهایی که گزارش های قابل اعتماد تری دارند درحال افزایش است افزود: حالا پیشبینی دانشمندان تمام دنیا اشتباه شده است و این فقط ایران نیست؛ در کشوری همچون فرانسه با وجود جمعیت پرخطر زیادی که واکسینه می شوند میزان مرگ و میرها به 300 نفر در روز و در آلمان نیز به 200 نفر می رسد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان اشاره کرد: دسترسی به واکسن در کوتاه مدت برای افراد پر خطر و در دراز مدت برای همه اقشار جامعه راهکاری اساسی برای مقابله با کرونا است.
وی تصریح کرد: امید که واکسیناسیون نیز باتوجه به ایجاد ساختارهای متناقض و سرعت انتشار متفاوت از این ویروس در آینده نا امید کننده نباشد.
منبع:

1400/01/28
09:36:39
5.0 / 5
384
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید