در گزارش كاروخدمت تشریح شد؛

جزئیات همكاری با عراق

جزئیات همكاری با عراق به گزارش کاروخدمت مدیر کل امور بین الملل وزارت کار ضمن تشریح جزئیات همکاری با عراق، اظهار داشت: اسناد برای همکاری با ۱۲ کشور همسایه همچون ترکمنستان، تاجیکستان، قرقیزستان،  قزاقستان و... هم آماده است.علی حسین شهریور در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد امضای سند همکاری با کشور عراق عنوان کرد: از سال ۹۴ که یک بیانیه مشترکی بین وزارت خانه های کار ایران و عراق امضا شده بود، برای تبدیل این بیانیه به یک برنامه جامع اقداماتی صورت گرفت. در همین راستا در روز ۲۲ فروردین ماه سالجاری یک سند برنامه اقدام مشترک ۵ ساله بین وزارت کار ایران و عراق به امضا رسید.
محورهای مهم همکاری با عراق
مدیر کل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه نرخ بیکاری در عراق بیشتر از ۳۱ درصد است، اضافه کرد: هدف این سند توسعه همکاریهای مشترک دو کشور در حوزه های آموزش های فنی و حرفه ای، کارآفرینی و اشتغال، روابط کار، بیمه و رفاه اجتماعی است.
وی افزود: پیشبینی شده جلسات کمیته مشترک دو وزارت خانه به صورت حضوری یا مجازی برای پیگیری و عملیاتی کردن این سند برگزار گردد.
شهریور اظهار داشت: محورهای برنامه در حوزه آموزش های فنی و حرفه ای نظام مهارتی است که شامل آموزش مربیان، کارآموزان عراقی، تدوین و بومی سازی منابع و استانداردهای مربیان و مهارت آموزان کشور عراق با عنایت به نیاز بازار کار، دوره های آموزش برای مربیان عراقی در داخل ایران، تبادل مربی در رشته های مورد نیاز دو کشور، همکاری و مشارکت در مسابقات ملی مهارت می شود. همینطور در حوزه روابط کار زمینه های گسترده ای پیشبینی شده که در ارتباط با طبقه بندی مشاغل بر مبنای استاندارهای بین المللی، آموزش بازرسان کار و روش اجرای قوانین کار در روابط کار، مذاکرات دسته جمعی و گفتگوهای اجتماعی و مراجع حل اختلاف کار است.
مدیر کل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: همینطور تبادل تجربه در زمینه کار شایسته و آینده کار پیشبینی شده است. با عنایت به تغییراتی که در محیط کسب و کار در دنیا بخصوص در اقتصاد دانش بنیان و دیجیتال رخ می دهد، تجارب خویش را در اختیار عراق می گذاریم.
وی افزود: انتقال تجارب در حوزه سه جانبه گرایی در رابطه با استفاده از ظرفیت تشکل های کارفرمایی و کارگری و نحوه رفتار دولت با آنها هم در دستور کار است.
شهریور اضافه کرد: سال ها عراق درگیر جنگ و تروریسم بوده و آثار منفی این مسائل در عراق احتیاج به بازسازی دارد که قرار شد تجارب خویش را در بخش رفاه و خدمات اجتماعی انتقال دهیم؛ توانبخشی حرفه ای، برگزاری کارگاه های حمایتی، شیوه های خدمات مشاوره ای به معلولان، همکاری در زمینه تجهیزات کمک توان بخشی به معلولان و راهکارهای حمایتی در مورد زنان و کودکان بی سرپرست در این سند دیده شده است.
وی افزود: علاوه بر اینها با عنایت به این که کارجویان و معلولان و زنان سرپرست خانوار که مشکل اشتغال دارند مقرر شده تجارب خویش را در زمینه فعالیت این افراد و فراهم کردن زمینه اشتغالزایی را انتقال دهیم. همینطور کارگاه های آموزش های تخصصی توانبخشی و کاردرمانی و فیزیوتراپی به صورت مشترک هم برگزار می گردد.
شهریور اظهار داشت: در حوزه تأمین اجتماعی هم نحوه تأمین مالی گسترش پوشش بیمه ای، پوشش بیمه اقشار خاص و بخش غیررسمی جامعه، فرآیند دریافت حق بیمه و پشتیبانی از صدمه دیدگان شغلی از دیگر موضوعات مطرح شده در سند است.
مدیر کل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: پیاده سازی شیوه های جدید دیجیتالی در حوزه بیمه های اجتماعی و برگزاری نشست های مشترک بین تعاونی های اشتغال زا و معلولین در این سند به صورت کامل و شفاف دیده شده است.
وی اضافه کرد: در حوزه کارآفرینی و اشتغال، زمینه همکاری گسترده ای دیده شده است؛ بحث آموزش نیروهای عراقی در زمینه آمارگیری، تحلیل بازار کار، دوره ها و کارگاه های تخصصی آموزشی برای آموزش نیروی مورد نیاز در زمینه نظام اصلاحات بازار کار، عرضه تجارت در بخش طرح ها و برنامه هایی در زمینه اشتغال زایی مثل مشاغل خانگی و تعاونی ها پیشبینی شده است.
شهریور اظهار داشت: تقویت بخش خصوصی و تعاونی برای ایجاد فرصت های اشتغالی، شیوه های تأمین مالی برای سرمایه گذاری در حوزه کارآفرینی، کمک در ارتباط با ایحاد دفاتر یا صندوق های مالی مشترک در جهت رشد فرصت های شغلی پیشبینی شده است.
وی اضافه کرد: در بخش تبادل نیروی کار ماهر و متخصص قرار شد در ارتباط با نحوه نظارت بر مؤسسات کاریابی خصوصی، آشنایی با شیوه های نوین کاریابی، مشاوره شغلی و حرفه ای و جلوگیری از اشتغال غیررسمی هم همکاری صورت گیرد. زمینه را برای ساماندهی تبادل نیروی کار در حوزه تخصصی بازار کار فراهم می نماییم که کمیته مشترک در این خصوص تصمیم گیری خواهد نمود.
مدیر کل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: نحوه انتقال تجربیات در چارچوب قرارداد خواهد بود که برای ایران و عراق منافع دو طرفه دارد و از زمان امضای قرارداد، سند وارد فاز اجرایی شده است و نحوه منابع مالی و زمان بندی تصمیم گیری می شود.
امضای سند همکاری با ۱۲ کشور همسایه در دستور کار است
شهریور اظهار داشت: اولویت ما کار با ۱۵ کشور همسایه است که اواخر سال قبل با کشور روسیه سندی مشابه این سند امضا کردیم. همینطور سال جاری با بلغارستان هم سند مشترکی داشتیم.
وی اضافه کرد: اسناد برای همکاری با ۱۲ کشور همسایه همچون ترکمنستان، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان و … آماده است و موافقت کشورها هم گرفته شده که به علت محدودیت های کروناییاسناد هنوز امضا نشده اند.


منبع:

1400/01/29
14:17:25
5.0 / 5
279
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید