سال 99 ازن در تهران ركورد زد

سال 99 ازن در تهران ركورد زد به گزارش کاروخدمت مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اظهار داشت: طی سال قبل افزایش غلظت آلاینده ازن برای 10 روز متوالی از 25 تیر ماه تا 3 مرداد ادامه یافت به شکلی که طی سالهای اخیر این بازه 10 روزه، طولانی ترین دوره آلوده ازمنظر آلاینده ازن در شهر تهران بوده است.به گزارش کاروخدمت به نقل از ایسنا حسین شهیدزاده ضمن اشاره به اینکه گزارش سالانه کیفیت هوای تهران در دست تدوین است، اظهار نمود: در این گزارش به بررسی آلاینده های مختلف همچون ازن در تهران پرداخته شده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مجموعه عواملی در نوسانات غلظت آلاینده ها موثر هستند، اشاره کرد: طی سال قبل در بازه زمانی ۲۵ تیر ماه تا ۳ مرداد ماه طولانی ترین دوره آلودگی هوا ازنظر آلاینده ازن در تهران را داشتیم.

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اعلان اینکه بررسی روند تغییرات غلظت آلاینده ازن، پیش­ سازها و پارامترهای هواشناسی موثر بر آن در شهر تهران طی دهه اخیر نشانگر روند افزایشی این آلاینده است، اظهارکرد: باتوجه به چرخه شکل گیری آلاینده ثانویه ازن، کاهش و کنترل آن نیازمند در نظرگیری مجموعه ای از عوامل، تغییرات اقلیم و گرمایش زمین است. از سویی دیگر طی ماه های گرم سال ۱۳۹۹ مانند سالهای قبل شاهد افزایش آلاینده ازن در شهر تهران بودیم. افزایش پی در پی غلظت این آلاینده در ماه های تیر و مرداد منجر به تشدید اثرات و مخاطرات آن برای شهروندان شد.

شهیدزاده اضافه کرد: شرایط به شکلی بود که طی سال قبل این وضعیت برای ۱۰ روز متوالی از ۲۵ تیر ماه تا ۳ مرداد ادامه یافت. در این بازه زمانی کیفیت هوا در تهران طی هشت روز ناسالم برای گروه های حساس و طی دو روز ناسالم برای عموم افراد جامعه گزارش شد. لازم به ذکر است که طی سالهای اخیر این بازه ۱۰ روزه، طولانی ترین دوره آلوده ازمنظر آلاینده ازن در شهر تهران بوده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه سختگیرانه تر شدن روش محاسبه شاخص این آلاینده از شروع سال ۱۳۹۹ بی تاثیر بر ثبت طولانی ­ترین دوره آلوده ازمنظر آلاینده ازن نیست، اظهار داشت: بطور کلی میانگین شاخص کیفیت هوا در ایستگاه های شهر تهران تنها طی دو ماه تیر و مرداد طی ۳۴ روز فراتر از حد سلامت رفته و در تمامی این روزها ازن بعنوان آلاینده شاخص بوده است.

به گفته مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران بیشینه شاخص در میانگین ایستگاه های شهر تهران طی روز ۲۹ تیر ماه با شاخص ۱۶۱ بوده است که در این روز شاخص کیفیت هوا در بعضی از ایستگاه های سنجش کیفیت هوای تهران در وضعیت بسیار ناسالم قرار داشته است.

شهیدزاده افزود: نمودار زیر نشان میدهد که نوسانات ساعتی شدید غلظت آلاینده ازن قابل توجه و متفاوت از آلاینده ­های ترافیکی همچون منواکسیدکربن و اکسیدهای نیتروژن است. باتوجه به بررسی های انجام شده بیشینه مقدار ازن در ساعات میانی روز - بین ساعات ۱۱ تا ۱۹ - اتفاق افتاده است که در این ساعات میزان گازهای NO و NO۲ در کمینه مقدار خود هستند.نمودار ‏باکس پلات تغییرات تجمعی غلظت ساعتی آلاینده O۳ طی ۲۵ تیر الی ۳ مرداد سال ۱۳۹۹

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اضافه کرد: گاز ازن از ترکیب سه اتم اکسیژن ایجاد می شود و آلاینده هایی مانند مواد آلی فرار (VOC) و یا اکسیدهای نیتروژن پیش سازهای آن هستند. آلاینده ازن و ازنی که در لایه های بالای جوی حضور دارد از یک نوع هستند اما ازن موجود در جو مانع ورود اشعه ماوراء بنفش به زمین می شود و حضور آن لازم است این درحالیست که ازن در سطح زمین خودرا بصورت آلاینده ای سمی نشان میدهد.

وی درباره چرایی افزایش غلظت آلاینده ازن در ساعات میانی روز در این دوره توضیح داد: برمبنای بررسی های صورت گرفته با کاهش دما در طول شب و ساعات ابتدایی روز، شاهد کمترین مقادیر ازن در تهران هستیم و از حدود ساعت ۸ بامداد روند افزایشی غلظت این آلاینده شروع می شود و تا حدود ساعت ۱۷ ادامه می یابد بدین سبب به دنبال کاهش تشعشع نور خورشید و دمای هوا، غلظت آلاینده ازن نیز کاهش پیدا می کند. هرچند در بعضی از ساعات شب شاهد نوسان به نسبت شدید غلظت در ایستگاه ­های مختلف هستیم که این مساله می تواند به سبب انتقال ازن از سایر مناطق، لایه های بالای جو و طول عمر به نسبت طولانی این آلاینده باشد.

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با اعلان اینکه طی سال قبل بیشینه غلظت ساعتی آلاینده ازن در ساعات آفتابی و گرم روز اتفاق افتاده است، اظهار نمود: ازسویی دیگر در این ساعات آلاینده های منواکسیدکربن و اکسیدهای نیتروژن عموماً در کمینه مقدار خود هستند.نمودار تغییرات ساعتی غلظت آلاینده های O۳، NO، NO۲ در میانگین ایستگاه های شهر تهران و سرعت باد و دما طی بازه ۲۵ تیر الی ۳ مرداد ۱۳۹۹ (۱۵ الی ۲۴ جولای ۲۰۲۰)

شهیدزاده درباره چگونگی تولید آلاینده مونواکسید نیتروژن توضیح داد: این آلاینده که طول عمر کمی دارد عموماً بصورت مستقیم از احتراق سوخت تولید و منتشر و بعد از مدت کوتاهی به گاز دی اکسیدنیتروژن تبدیل می شود. بدین جهت در ساعاتی از روز که ترافیک زیادی وجود داشته باشد بیشینه مقادیر این دو گاز NOو NO۲ دیده می شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، او در آخر اظهار داشت: با کاهش دما در طول شب و ساعات ابتدایی روز طی تابستان ۱۳۹۹، کمترین مقادیر ازن در این ساعات ثبت و گزارش شده است. از سویی دیگر برمبنای نمودار بالا افزایش نسبی سرعت باد در سه روز پایانی بازه مورد بررسی، در کاهش نسبی میزان غلظت آلاینده ازن موثر بوده است.

منبع:

1400/02/04
10:03:34
5.0 / 5
403
تگهای خبر: تولید , شركت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید