تأثیر منفی عوامل خطر آفرین دوران حاملگی بر روان كودكان

تأثیر منفی عوامل خطر آفرین دوران حاملگی بر روان كودكان به گزارش کاروخدمت خراسان رضوی بر مبنای نتایج مطالعه جدید، دو یا چند مورد از عوامل خطرزای حاملگی امکان دارد سال ها پس از تولد خطر مبتلا شدن به مشکلات روانی کودک را افزایش دهد.


به نقل از یو اس تودی، مدت هاست که پزشکان می دانند حاملگی های بدون برنامه در زنان و قرار گرفتن رحم در معرض موادی مانند داروها و الکل با برخی مشکلات مزمن سلامتی هم راه است و می تواند منجر به افزایش ریسک مبتلاشدن به مشکلات روانی یا رفتاری در کودک شود. اما نتایج تحقیق پژوهشگران بیمارستان عمومی ماساچوست، امریکا نشان داد که قرار گرفتن در معرض دو یا چند عامل خطر خاص، بطور قابل توجهی احتمال مبتلاشدن به مشکلات روانی یا رفتاری کودک را بیشتر می کند.
دکتر جوشوا رافمن، محقق اصلی این تحقیق اظهار داشت: «در حالی که این عوامل قبل از این در مطالعات قبلی و اغلب جزئی تر با خطرات مشابهی مرتبط بودند اما این نخستین بار است که ما می توانیم تاثیر قرار گرفتن در معرض خطر تجمعی را ارزیابی نماییم.»
نتایج این مطالعه نشان داد، کودکانی که طی حاملگی مادر در معرض دو عارضه ناخواسته یا بیشتر از ۶ عارضه قرار داشتند، نمره بالاتری در لیست همسنجی رفتار کودک داشتند؛ این همسنجی برای تشخیص مشکلات رفتاری و عاطفی در کودکان و نوجوانان مطابق انجمن روانشناسی آمریکا استفاده می شود. ۶ عارضه ناخواسته شامل حاملگی بدون برنامه ریزی، استفاده از الکل، تنباکو یا ماری جوانا پیش از حاملگی و عوارض دوران بارداری، مانند فشار خون بالا یا دیابت حاملگی و عوارض درد زایمان و حین زایمان بود. لیست همسنجی رفتاری کودک نیز شامل هشت علامت یا «مقیاس سندرم»؛ اضطراب یا افسردگی، گوشه گیری یا افسردگی، اختلالات جسمی، مشکلات اجتماعی، مشکلات فکری، مشکلات توجه، رفتار پرخاشگرانه و رفتار قانون شکنانه است.
در این مطالعه، پژوهشگران حدود ۱۰ هزار کودک ۹ تا ۱۰ ساله را در ۲۱ منطقه سراسر ایالات متحده مورد بررسی قرار دادند.
آنان دریافتند، کودکانی که در طول حاملگی مادرشان در معرض هیچ کدام از عوامل قرار نداشتند، فقط ۷ درصد احتمال بروز علایم روان پزشکی داشتند. با این وجود، کودکانی که چهار بار یا بیشتر در معرض عوامل قرار گرفته بودند، ۲۹ درصد شانس بروز علایم روان پزشکی داشتند.
دکتر پارکر هوستون، روانشناس کودکان در بیمارستان کودکان نشنال واید در کلمبوس اوهایو اظهار داشت: «می دانیم که رشد مغز حساس است و تغییرات زیادی با این علایم در مغز رخ می دهد. در دوران حاملگی سیستم بدن مادر با سیستم بدن کودک مرتبط می باشد، بدین سبب وقتی استرس بیشتری بر سیستم مادر وارد شود می تواند رشد مغزی را تحت تاثیر قرار دهند.»
پژوهشگران بعد از محاسبه وضعیت اقتصادی مادر و قرار گرفتن کودک در معرض عوامل بعد از تولد، باز هم رابطه ای بین مواجهه پیش از تولد و علایم روان پزشکی در دوران کودکی را مشاهده نمودند.
پژوهشگران برای تایید یافته های خود، گروه جداگانه ای از خواهر و برادر را که در برخورد با عوامل در دوران حاملگی متفاوت بودند، بررسی کردند. نتایج این زیرمجموعه نشان داد که خواهر یا برادری که با عوامل خطر بیشتری مواجهه بودند نیز در معرض خطر بیشتر مبتلاشدن به مشکلات روانی و رفتاری قرار داشتند.
با این وجود، این مطالعه درباره عفونت یا استرس در دوران حاملگی که می تواند نتایج را منحرف کند، توضیحی نمی دهد.
بااینکه هنوز ناشناخته است که چگونه این مواجهه های ناخواسته می توانند بر سلامت مغز تاثیر بگذارند، اما متخصصان می گویند: این تحقیق برای درک روش های محافظت از رشد جنین و جلوگیری از خطرات تجمعی برای پزشکان و مادران حیاتیست.
هوستون اظهار داشت: «این اطلاعات بیشتر برای فکر کردن در مورد همه کارهایی است که می توانیم زودتر انجام دهیم و تلاش نماییم نگرانی های در رابطه با بهداشت روان کودکان را کاهش دهیم. هر کار دیگری که بتوانیم، انجام می دهیم تا مادران را در وضعیتی نگه داریم که بتوانند نوزادان و کودکان سالمی تربیت کنند.»
نتایج این مطالعه در مجله PLOS ONE منتشر گردید.
منبع:

1400/02/09
14:37:09
5.0 / 5
277
تگهای خبر: اقتصاد , پزشك , تخصص , زنان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید