قالیباف:

دولت آینده باید اولویت اصلی خودرا آموزش و پرورش قرار دهد

دولت آینده باید اولویت اصلی خودرا آموزش و پرورش قرار دهد رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که اگر ما می خواهیم نظام رتبه بندی یا سند تحول را نیز اجرا نماییم باید به حفظ شأن جایگاه معلم توجه ویژه ای داشته باشیم اظهار داشت: دولت آینده باید اولویت اصلی خودرا به بحث آموزش و پرورش قرار دهد.


به گزارش کاروخدمت به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف که در مراسم تجلیل از معلمان برگزیده ۳۱ استان کشور که بصورت ویدئو کنفرانسی و همزمان با روز معلم برگزار شد، سخن می گفت، با اشاره به جایگاه رفیع معلمی و گرامیداشت یاد شهدای انقلاب و دفاع مقدس خصوصاً شهدای دانش آموز و معلم اضافه کرد: بااینکه کرونا شیرازه آموزش و پرورش را به هم ریخت اما آموزش و پرورش توانست با یک سرعت خوب و با همت مدیران و معلمان سامانه ای را طراحی کند و به صورتی خارج از انتظار عمل کند و همه دیدند که چگونه در روز نیاز و سختی، کم لطفی و کم توجهی مسئولان با تلاش و کوشش معلمان جبران شد که این مهم نشان داد به راستی شغل معلمی شغل انبیاست و جز با عشق و امید جریان پیدا نمی کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: البته برخی از دانش آموزان به خاطر محرومیت و عدم دسترسی به امکانات از فضای مجازی فراهم شده برای آموزش محروم اند که این مهم دغدغه ما است و ما شرمنده و نگران آنها هستیم که نکند آنها با تداوم کرونا امکان تحصیل را از دست بدهند و برمبنای همین دغدغه مجلس در قانون بودجه ۱۴۰۰ پیش بینی نمود که امکانات لازم برای مناطق محروم تامین گردد.
قالیباف در بخش دیگری از صحبت های خود، اظهار داشت: من به زندگی خود که نگاه می کنم درمی یابم که نقش معلمان خصوصاً در دوران ابتدایی تا دبیرستان و قبل از ورود به عرصه تحصیلات عالی و آکادمیک شاید از پدر و مادر نیز بیشتر است چونکه دانش آموز همه آینده خودرا در چهره معلم تجسم می کند و از همین رو است که حفظ منزلت، جایگاه و شأن معلم در همه ابعاد مهمست و همه چیز در گرو حفظ این شأن و جایگاه است و اگر ما می خواهیم نظام رتبه بندی یا سند تحول را نیز اجرا نماییم باید به حفظ شأن جایگاه معلم توجه ویژه ای داشته باشیم.
وی با تاکید بر اینکه مسئولین باید برای امور مختلف چاره عملی و اقدام واقعی در کارنامه خود داشته باشند، اظهار داشت: اگر ما می گوییم که آموزش و پرورش مهمست و واقعا هم اینطور است باید در کارنامه دوران مسئولیت خود به آن دقت کنیم چونکه معلمان نظام اولویت ها و ترجیحات را در یک جامعه مشخص می کنند، برای اینکه تعلیم و تربیت این خطوط را تبیین می نماید اما متاسفانه آموزش و پرورش در چهار دهه گذشته در عمل در اولویت ما نبوده است و امروز ما می بینیم که بیشترین لطمه را از این اتفاق خورده ایم.
رئیس قوه مقننه اشاره کرد: در برنامه های پنجساله توسعه دولت آینده باید اولویت اصلی خودرا به بحث آموزش و پرورش قرار دهند چونکه بی گمان ساماندهی و ثبات اقتصادی و استقلال و رفع اشکال لطمه های اجتماعی در گرو رشد آموزش و پرورش و توسعه آموزشی است و ما هرجا از این مساله غفلت کرده ایم گرفتار مشکل شده ایم.
وی با اشاره به دوران مسئولیت خود در شهرداری تهران، اظهار داشت: در آن زمان با وجود آنکه شاید مسئولیت اصلی شهرداری چیز دیگری بود اما باتوجه به اهمیت معلمی و آموزش و پرورش ما همه شهرداری ها و ناحیه ها را توجه داده بودیم، اگر معلمان و مدیران در مدارس مشکلی دارند در حد توان مدیریت شهری به آنها توجه گردد و ان شاءالله با همین نگاه در حال و آینده نیز پیش خواهیم رفت و مجلس و دولت نیز باید آموزش و پرورش را بعنوان یک دستگاه سرمایه ای نگاه کنند و نه دستگاه هزینه ای.
قالیباف اشاره کرد: البته یکی از مانع های اصلی توجه به آموزش وپرورش نظام اداری و ب، روکراسی است که زنجیری به پای مردم و دست مدیران شده است و اگر در این ۱۰ سال در سند تحول نیز به جایی که قرار بوده است نرسیده ایم یکی از دلیلهای اصلی آن همان معضل اصلی یعنی بوروکراسی اداری است.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر لزوم توجه به عدالت آموزشی، اظهار داشت: عدالت آموزشی و فراگیری آموزش برای همه یکی از موضوعات مهم برای ما است و یکی از اثرات مثبتی که آموزش در دوران کرونا داشت ایجاد بستر نظارت و کنترل و ارتباط بی واسطه بین همه بخش های آموزش و پرورش از بالاترین بخش یعنی مدیران و آموزش و پرورش تا پایین ترین سطوح بود. همین طور یکسان سازی متون و کتب درسی نیز در این سیستم اتفاق مثبتی بود که رخ داد اما دغدغه افرادی که به امکانات سخت افزاری دسترسی ندارند کماکان برای ما مهمست.
رئیس مجلس شورای اسلامی درباب لایحه رتبه بندی معلمان که از طرف دولت ارائه شده است، اظهار داشت: این لایحه در کمیسیون در حال بررسی است و اگر اشکالاتی نیز دارد با همکاری دولت و در راه بررسی اصلاح خواهد شد و بی گمان در اولویت مجلس قرار دارد و با وجود اینکه بررسی و تصویب آن نهایی نشده است مجلس در قالب بودجه ۱۴۰۰ پیش بینی بودجه آنرا انجام داده است.
وی در بخش پایانی صحبت های خود با تاکید بر اهمیت دانشگاه فرهنگیان، اشاره کرد: این دانشگاه باید در امتداد کادرسازی و توسعه آموزش و پرورش ساختار یابد و رهبر معظم انقلاب نیز درباب آن تاکیدات فراوانی داشته اند پس هیچ گاه نباید از بحث دانشگاه فرهنگیان غفلت نماییم.
دکترقالیباف اضافه کرد: زمانی در مناطق محروم سیستان و بلوچستان کسانی که با رتبه های بالا امکان انتخاب رشته در دانشگاه های معتبر کشور را داشتند دانشگاه فرهنگیان را برای خدمت انتخاب می کردند و معلمی را برمی گزیدند و ما باید چنین جاذبه ای را برای دانشگاه فرهنگیان ایجاد نماییم که بهترین افراد اینگونه آنرا برگزینند و جذب آن شوند چونکه این دانشگاه مرکز ثقل، حرکت و تحول آموزشی در کشور است.
به گزارش خانه ملت در این جلسه معلمان برگزیده ۵ استان به نمایندگی از معلمان سراسر کشور به بیان دغدغه ها، مشکلات و مطالبات خود پرداخته و مطالب خودرا با رئیس مجلس در بین گذاشتند.1400/02/12
20:04:10
5.0 / 5
268
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید