در گزارش كاروخدمت اعلام شد؛

۵۰ درصد حوادث كار در ارتباط با ساخت و ساز است

۵۰ درصد حوادث كار در ارتباط با ساخت و ساز است رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی با اشاره به اینکه ۵۰ درصد حوادث کار در ارتباط با ساخت و ساز است، اظهار داشت: بیشتر از ۹۹ درصد پروژه ها ایجاد می شود دریغ از اینکه یک نفر برای بازرسی کار بیاید.اکبر شوکت در گفت و گو با خبرنگار مهر، در مورد نحوه بازرسی از پروژه های ساختمانی، عنوان کرد: بیشتر از ۹۹ درصد پروژه های ساختمانی در کشور ساخته و تمام می شود، دریغ از اینکه یک نفر از اداره کار یا مرکز بهداشت برای نظارت و بازرسی به این محیط ها بیاید.
رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی اضافه کرد: بازرسی از پروژه های ساختمانی بیشتر نمادین بوده و یا اینکه پروژه بسیار بزرگ است و از این محیط یک بازرسی کلی صورت می گیرد. اغلب بازرسی و نظارت ها پس از رخ دادن حادثه است که آن هم صرفا جهت بررسی اوضاع است نه تذکر به کارفرما.
پروژه های ساختمانی رکورددار حوادث ناشی از کار
وی با اشاره به اینکه بازرسی در پروژه های ساختمانی در حد صفر است، افزود: بیشتر از ۷۵ درصد پروژه های ما خود مالک است؛ یعنی کارفرما تخصصی در ساخت و ساز ندارد و اهمیتی به مبحث ایمنی نمی دهد و نهایتاً اگر مهندس ناظری هم بگیرند باز هم به دنبال کاهش هزینه های ایمنی و حتی حذف این هزینه ها هستند چونکه از نظرشان هزینه مهمی نیست.
شوکت خاطرنشان کرد: جان انسان ها هم برای کارفرما و هم برای دولت ها بی ارزش شده است؛ اگر دولت های ما در این قضیه محکم می ایستادند، امروز پروژه های ساختمانی رکورددار حوادث ناشی از کار نبودند.
وی اضافه کرد: از ۱۴ میلیون کارگر بیمه شده در کشور فقط یک میلیون نفر کارگر ساختمانی هستند و بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیون کارگر ساختمانی بیمه ندارند؛ نکته مهم اینکه باآنکه در کل کشور تقریباً ۲ میلیون کارگر ساختمانی داریم اما ۵۰ درصد حوادث ناشی از کار در ارتباط با این قشر است و ۵۰ درصد دیگر در ارتباط با آن ۱۲، ۱۳ میلیون کارگر دیگر است؛ اگر بعنوان مثال در سال هزار کشته داشته باشیم ۵۰۰ کشته در ارتباط با کارگران ساختمانی است و ۵۰۰ کشته در ارتباط با آن ۱۲، ۱۳ میلیون نفر است. این مورد عمق فاجعه را در بخش ساخت و ساز کشور نشان داده است.
آمار وزارت کار در مورد حوادث کار دقیق نیست
رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی اظهار داشت: به هیچ عنوان نباید فقط آمارهای وزارت کار را برای حوادث ناشی از کار در نظر گرفت چونکه این آمار فقط در ارتباط با حوادثی است که منجر به شکایت شده است، ازاین رو باید آمار پزشکی قانونی را مدنظر قرار داد چونکه اغلب حوادث با حل و فصل می شود و یا در ارتباط با اتباع خارجی است که اصلاً در این مورد شکایتی به اداره کار نمی گردد که در حق این افراد ظلم می شود.
وی اضافه کرد: در دنیا میانگین ۱۰ درصد از حوادث حین کار در ارتباط با ساخت و ساز می شود اما در ایران این عدد ۵۰ درصد است.
استفاده از داربست های ایمن، جلوی ۴۰ درصد حوادث ساختمانی را می گیرد
شوکت عنوان کرد: ما پیشنهادات مختلفی را به وزارت کار برای افزایش ایمنی ساخت و سازها عرضه کرده ایم که تابحال مورد توجه واقع نشده است؛ بعنوان مثال یکی از مهم ترین مباحثی که در پروژه های ساختمانی منجر به حادثه می شود «داربست ها» هستند.
وی با اشاره به اینکه دولت در مورد داربست های ایمن اهمال کرده است، اظهار داشت: در کشور کارخانجاتی راه اندازی شده اند که داربست ایمن تولید می کنند و اگر دولت اعلام می کرد که استفاده از داربست های قدیمی و ناایمن در پروژه ها ممنوع می باشد، هم اکنون شاهد این فجایع نبودیم. البته این مورد هم نیازمند توسعه کارخانجات و تسهیلات برای تولید بیشتر است.
رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی اضافه کرد: با عنایت به این که اغلب حوادث در ارتباط با سقوط از بلندی و داربست می شود، اگر داربست های نما و داخلی ساختمانی اصلاح و ایمن شوند، از ۳۰ تا ۴۰ درصد حوادث ساختمانی کم می شود.
بازرسی های بهداشتی از پروژه های ساختمانی صفر است
وی همینطور در مورد بازرسی های بهداشتی از محیط های ساخت و ساز، عنوان کرد: باآنکه کارگران ساختمانی به شدت در معرض ابتلاء به ویروس کرونا هستند اما به هیچ عنوان مسائل بهداشتی در این محیط ها رعایت نمی شود؛ حتی متأسفانه هیچ گونه بازرسی بهداشتی هم از پروژه های ساختمانی صورت نمی گیرد.
رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی اضافه کرد: از سویی دیگر باآنکه انتشار کرونا در بحث اشتغال کارگران ساختمانی تأثیرگذار بوده است اما با عنایت به این که اغلب این کارگران بیمه ندارند، نه از نظر بیمه بیکاری و نه از نظر بسته های حمایتی، هیچ گونه کمکی به این قشر نشد.

1400/02/21
14:16:03
5.0 / 5
267
تگهای خبر: آمار , اشتغال , بیكاری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید